.

کارگاه "ضوابط تهیه گزارش تفسیری مدیریت" امروز از سوی مدیریت امور ناشران بورس تهران  در شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، در این نشست ابتدا طوبی دهقانی، مدیر امور ناشران بورس تهران هدف از برگزاری این کارگاه را بهبود کیفیت گزارشگری عنوان کرد و گفت: گزارش تفسیری مدیریت گزارشی از صورت‌های مالی و دیگر داده‌های آماری ناشر است که به باور مدیریت شرکت ها، به فهم و درک بیشتر سهامداران از وضعیت مالی فعلی و آینده، تغییرات در وضعیت مالی و نتایج عملیات شرکت کمک خواهد کرد.  

وی افزود: از زمان جایگزینی گزارش تفسیری مدیریت به جای گزارش پیش بینی عملکرد سالانه، اغلب شرکت ها صورت های مالی و گزارش تفسیری مدیریت سالانه حسابرسی نشده شرکت اصلی را به موقع منتشر کرده اند. برخی شرکت ها در حد وسط قرار دارند و تعدادی دیگر که واحدهای گزارشگری ضعیفی دارند، این گزارش ها را با تاخیر می فرستند که با تقویت این واحدها تاخیرها نیز کاهش خواهد یافت.  

در ادامه این نشست، جعفری کارشناس مسوول واحد نظارت بر ناشران بورسی ضمن تشریح ضوابط تهیه گزارش تفسیری مدیریت گفت: از آنجا که صورت های مالی به تنهایی برای تامین اهداف گزارشگری مالی کافی نخواهد بود، اهمیت سایر اطلاعات ( گزارش تفسیری مدیریت) از جانب ناظران بازارهای سرمایه سایر کشورها و تدوین کنندگان استانداردها نیز مورد تاکید قرار گرفته است .

وی اظهار داشت: هدف گزارشگری مالی فراهم سازی اطلاعات مالی درباره واحد گزارشگر است که برای سرمایه گذاران، اعتبار دهندگان و سایر بستانکاران بالقوه و بالفعل در اتخاذ تصمیمات مرتبط با تامین منابع برای واحد تجاری سودمند باشد.

جعفری سپس با برشمردن ویژگی های گزارش تفسیری مدیریت  توضیح داد:  یک گزارش تفسیری مدیریت با کیفیت باید مکمل و متمم صورت های مالی باشد، تحلیلی در خصوص واحد تجاری از دید مدیریت ارائه دهد و نسبت به آینده جهت گیری داشته باشد.

در این نشست همچنین وحید روشن قلب، رئیس واحد نظارت بر ناشران بورسی ضمن تشریح ضوابط تهیه گزارش تفسیری مدیریت و ویژگی های آن بیان کرد: گزارش‌های تفسیری مدیریت علاوه بر اینکه تحلیل بیشتری را برای تحلیلگر فراهم می‌کند، مانع از وقوع انحراف‌ها در پیش‌بینی‌ها خواهد شد.

به گفته روشن قلب، گزارش‌های تفسیری مدیریت فعلی هنوز تا نقطه کمال فاصله دارند اما پیگیری ها برای بهبود این گزارش ها و تطبیق آن با دستورالعمل‌های جدید به طور مداوم ادامه دارد .

خاطرنشان می شود: یکی از مهم ترین اصلاحات صورت گرفته در دستورالعمل افشا در سال ۹۶،  جایگزین شدن گزارش تفسیری مدیریت به جای گزارش پیش بینی عملکرد سالانه است به نحوی که ناشران پذیرفته شده در بورس مکلفند گزارش تفسیری مدیریت را همراه با صورت‌های مالی میان دوره ای ۳، ۶ و ۹ ماه و صورت های مالی سالانه، تهیه و افشا کنند.

مطابق دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات، ناشران پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران که سال مالی آن ها ۲۹ اسفند ۹۷ است، برای ارائه صورت های مالی و گزارش تفسیری مدیریت سالانه حسابرسی نشده  حداکثر ۶۰ روز پس از پایان سال مالی و شرکت  هایی که ملزم به تهیه صورت های مالی تلفیقی هستند، حداکثر ۹۰ روز پس از پایان سال مالی مهلت دارند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بورس اوراق بهادار