بازار

روز سه شنبه بازارهای مالی آسیا به دنبال چند رخداد مهم روند صعودی را از سر گرفت.

به گزاش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، بازارهای آسیایی در معاملات روز سه شنبه با روند افزایشی همراه شد در حالی که سیاست جدید پکن در تسهیل مقررات تامین مالی به منظور حمایت از بازار کار در بخش عمومی موجب بهبود بازار و بازگشت اعتماد سرمایه گذاران آسیایی شد.

از سوی دیگر، دومین عامل رونق بازارهای آسیایی، تصمیم واشنگتن مبنی بر لغو وضع تعرفه بر کالاهای مکزیک عنوان شد و سومین عامل رشد، امید به کاهش نرخ بهره در آمریکا بوده است.

به گزارش رویترز، در معاملات صبحگاهی در اروپا، شاخص آتی یورواستاکس  ۰.۰۶ درصد رشد کرد. در آلمان و انگلستان نیز شاخص اصلی بازارهای سهام به ترتیب ۰.۰۴ و ۰.۱۴ درصد رشد کردند.

شاخص آسیا پاسفیک به جز ژاپن نیز ۰.۸ درصد بالاتر رفت.

شاخص شانگهای اما وضع بهتری داشت. این شاخص پس از اعلام سیاست جدید چین برای حمایت از اقتصاد دو درصد رشد نشان داد. چین روز دوشنبه اعلام کرد که به دولت های محلی آن کشور اجازه می دهد تا از انتشار اوراق بدهی خاصی برای تامین مالی پروژه‌های خود استفاده کنند.

شاخص اصلی بازار استرالیا هم ۱.۵ درصد، بازار کره جنوبی ۰.۵۵ درصد و نیکی ژاپن ۰.۳ درصد واکنش مثبت به این اخبار نشان دادند.

در آمریکا نیز سهام شرکتها به رشد خود ادامه دادند، طوری که شاخص داوجونز برای ششمین روز متوالی مثبت بود. این وضعیت در پاسخ به عقب نشینی آمریکا از تهدید خود علیه مکزیک بود. پیش از این، واشنگتن اعلام کرده بود که اگر مکزیک بر سر مسائل اقتصادی و مهاجرت های غیرقانونی شهروندانش با آمریکا کنار نیاید تعرفه های سنگینی بر صادرات آن کشور به آمریکا وارد خواهد شد. اما با اعلام خبر توافق آمریکا و مکزیک حس خوبی به سرمایه‌گذاران بازارها منتقل شد، گرچه وزیر خارجه آمریکا مایک پمپئو هشدار داد که اگر مکزیک در مورد مهاجرت غیرقانونی شهروندانش به تعهداتش عمل نکند ممکن است بحث تعرفه ها دوباره مطرح شود.

در حالی که بازارهای جهان به تازگی کمی رونق گرفته، همچنان تهدیدهای تجاری آمریکا علیه چین برای سرمایه‌گذاران خطری جدی تلقی می شود که می تواند اقتصاد جهانی را دچار مشکل کند.

آمریکا اخیرا تعرفه بخشی بزرگی از کالاهای چینی را افزایش داده است و روز دوشنبه نیز اعلام کرد که روند افزایش تعرفه ها می تواند تشدید شود اگر مذاکرات تجاری با چین پیش نرود.

رئیس جمهور آمریکا چندین بار اعلام کرده که قرار است با همتای چینی خود در حاشیه اجلاس گروه ۲۰ در اوساکای ژاپن دیدار کند. اما مقامات چینی این موضوع را تا کنون تایید نکرده اند.

از سوی دیگر در آمریکا انتظارات عمومی در مورد احتمال کاهش نرخ بهره توسط بانک مرکزی نرخ بازده اوراق خزانه ۱۰ ساله را با کاهش روبرو کرده است. نرخ بازدهی این اوراق روز جمعه به پایین ترین سطح در دو سال اخیر رسید و با افت ۲.۰۵۳ درصد معامله شد.

انتظار کاهش نرخ بهره بعد از آن شکل گرفت که رئیس بانک مرکزی جرومی پاول هفته پیش اعلام کرد که فدرال رزرو آمادگی کاهش نرخ بهره را دارد.

حالا چشم ها به جلسه هفته آینده فدرال رزرو دوخته شده است، جلسه ای که جهت سیاست پولی آمریکا را در ماه های آتی مشخص می کند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بين‌الملل