بازار

روز چهارشنبه شاخص‌ بازارهای آسیا در انتظار اعلام نرخ تورم آمریکا کمی عقب نشینی کردند.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، گزارش نرخ تورم در چین نشان می دهد که نرخ تورم ۱۵ ماهه در آن کشور ۲.۷ درصد بوده است. این در حالی است که، این رشد عمدتا مدیون رشد قیمت گوشت خوک بوده است. بدون در نظر گرفتن مواد غذایی، نرخ تورم در چین ۱.۶ درصد اعلام شده است.

حرکت بازارها در روز چهارشنبه نسبتا آرام بود. به گزارش رویترز، شاخص آسیا پاسفیک به جز ژاپن، بعد از دور روز رشد، حدود ۰.۵ درصد افت کرد. نیکی ژاپن ۰.۱ درصد و شانگهای ۰.۸ درصد پایین آمدند. در هنگ کنگ نیز، بازار سهام ۱.۵ درصد از ارزش خود را از دست داد، در حالی که همزمان هزاران نفر در مقابل دفاتر دولتی هنگ کنگ علیه یک لایحه استرداد تظاهرات می کردند.

به نظر می رسد، وضعیت بازارها به اظهارات رئیس جمهور آمریکا مربوط شود. دونالد ترامپ روز سه شنبه اعلام کرد که آمریکا امضای قرارداد تجاری با چین را منوط به توافق پکن با ۴ یا ۵ "نکته اساسی" کرده است. ترامپ اما جزئیاتی از آن نکات فاش نکرده است. او در عین حال به فدرال رزرو نیز اشاره کرد و گفت که نرخ های بهره "خیلی بالاست" و بانک مرکزی هنوز تصمیمی در این مورد نگرفته است.

در روزهای ۱۸ و ۱۹ ژوئن قرار است سیاستگذاران بانک مرکزی آمریکا گرد هم آیند تا در مورد تغییرات سیاستهای پولی آن بانک گفتگو کنند. این نشست در حالی برنامه‌ریزی شده که تنش های تجاری پکن و واشنگتن به شدت افزایش یافته، اقتصاد آمریکا رو به کندی است، و گزارش بازار کار آمریکا نشان می دهد که استخدام نیروی کار در ماه می با کاهش روبرو بوده است.

شانس کاهش ارزش قراردادهای آتی بازارهای مالی آمریکا نیز حدود ۸۰ درصد برآورد شده است. اما این احتمال ممکن است با ارائه گزارش تورم که به زودی منتشر خواهد شد دچار تغییر شود.

به گزارش رویترز، تورم خام – تورمی که بر اساس شاخص بهای مصرف کننده محاسبه می شود – ممکن است با کمی کاهش به ۱.۹ درصد برسد و تورم اصلی – که شامل تورم غذا و انرژی نمی شود – بدون تغییر در حدود ۲.۱ درصد باقی بماند.

عدم اطمینان از آینده‌ی اقتصاد سبب شد که در روز سه شنبه وال استریت بعد از ۶ روز صعودی یک روز نسبتا بی تغییر را پشت سر بگذارد. شاخص داوجونز ۰.۰۵ درصد، شاخص اس اند پی ۰.۰۳ درصد و شاخص نزدک ۰.۰۱ درصد افت کردند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بين‌الملل