خبر

پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، به بررسی مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در هفته‌ای که گذشت پرداخته است.

قانون جدید فرابورس، سدی مقابل سود جویان

به گفته عضو شورایعالی بورس، واقعیت این است که فرابورس از نظر ماهیت و کارکرد توانسته است در کنار بورس بستری برای حضور و عرضه سهام شرکت های با سرمایه کم و دارای شرایط خاص را فراهم کند تا آنها هم بتوانند در تابلوی بازار پایه مورد معامله قرار گیرند و از این رو توانسته تا نقش مکمل را برای بازار سرمایه ایران بازی کند. شاهین چراغی در خصوص قانون جدید و نحوه نمایش سفارش‌های خرید و فروش در بازار پایه فرابورس گفت: نوع انتشار صورت های مالی و شفافیت شرکت ها در بازار پایه ملاحظاتی است که هیئت مدیره فرابورس را به این تصمیم سوق داده است.

مشاهده کل خبر

طرح موضوع تغییر قوانین بازار سرمایه در کمیته فقهی / اعلام نظر کانون ها در خصوص قوانین جدید بازار پایه

مدیرعامل فرابورس ایران در خصوص جزییات جلسه دکتر شاپور محمدی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، معاونان و مدیران این سازمان و روسای کانون ها با موضوع تغییر مقررات بازار پایه گفت: در این جلسه نکات مهم، گزارش های تخصصی و دلایل کارشناسی برای تغییرات مقررات بازار پایه مطرح شد. به گفته امیر هامونی، کانون ها نقطه اتصال بدنه نظارتی بازار سرمایه با سهامداران و معامله گران حقیقی و حقوقی هستند لذا، جمع آوری نکات، نظرات، پیشنهادات و انتقادات در خصوص اجرای این دستورالعمل به عهده این نهادها گذاشته شد. قرار بر این شد که کانون ها با جمع آوری نظرات کارگزاران و نهادهالی مالی در خصوص تدریجی یا دفعی بودن دستورالعمل بازار پایه اعلام نظر کنند.

مشاهده کل خبر

نتایج جلسه کمیته فقهی سازمان بورس با موضوع بررسی قوانین بازار پایه

صبح روز چهارشنبه 22 خورداد، جلسه کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار با موضوع بررسی ابهامات و شبهات فقهی مطرح‌شده از سوی فعالان بازار و اعضای کانون‌ها در خصوص دستورالعمل جدید بازار پایه فرابورس ایران برگزار شد.یکی از نکاتی که در جلسه مطرح شد این بود که این مساله باعث قیمت گذاری نشود. به این معنا که سازمان بورس و نهاد ناظر ، قیمت تعادلی را از محل قیمت های پیشنهادی به دست آورد و آن قیمت تعادلی به بازار اعلام شود و خریداران و فروشندگان محدوده ای را برای معاملات خود رعایت کنند. به عبارتی کف قیمت و سقف آن بر مبنای قیمت تعادلی بدست آمده به عنوان محدوده قیمتی معامله اعلام گردد. برای مثال محدوده جواز تغییر قیمت، شامل قیمت توافقی A ریال به علاوه یا منهای ۲ درصد یا ۳ درصد باشد که نتیجه این باشد که افراد اختیار داشته باشند با قیمت کمتر یا بیشتر نسبت به قیمت تعادلی معامله کنند. البته در حد دامنه ای که سازمان بورس اعلام می کند. (مثلا به علاوه یا منهای ۲ تا ۳ درصد).

مشاهده کل خبر

نقش بازار سرمایه در رونق تولید تعیین کننده است

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، نقش بازار سرمایه را در رونق بخشی به تولید بسیار تعیین کننده دانست و گفت: تقویت بازار سرمایه با هدف کمک به تولید از مهم‌ترین سیاست هایی است که در کشورهای در حال توسعه جهان نیز اجرا می‌شود. رمضانعلی سبحانی فر گفت: یکی از موضوعاتی که در ایران باید به طور جدی پیگیری شود، شیوه‌های تزریق سرمایه در گردش است. کشورهای توسعه‌یافته، تنوع قابل‌توجهی را در شیوه‌های اجرای سیاست افزایش سرمایه در گردش در پیش گرفته‌اند. برای مثال، تقویت بازار سرمایه یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که در این کشورها در دست اجراست.

مشاهده کل خبر

بازار سرمایه مطمئن ترین بازار برای سرمایه گذاری است

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، بازار سرمایه را مطمئن ترین بازار برای سرمایه گذاری دانست و گفت: با وجود تحریم ها سهام صنایعی مانند فولاد و پتروشیمی در بورس به خوبی فروش رفت. سعید باستانی اظهار داشت: با توجه به اینکه یکی از اهداف اصلی بازار سرمایه تامین امنیت سرمایه گذاران است، به طور یقین این بازار می تواند در شرایط تحریم به رونق تولید کمک کند.

مشاهده کل خبر

شفاف سازی بخش عمومی اقتصاد نیاز به اهتمام تمام دستگاه ها دارد

به گفته مدیر نظارت بر بازار اولیه سازمان بورس و اوراق بهادار، بیش از ۴۰۰ شرکت مربوط به اشخاص حقوقی مشخص شده در جزء ۵ ماده ۶ قانون اجرای سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی نسبت به افشای صورت های مالی و سایر اطلاعات تکلیف شده در قانون اقدام کرده اند. علی بیک زاده در خصوص شفاف سازی این شرکت های بزرگ اعلام داشت: با پیگیری های صورت گرفته در این مدیریت شرکتهای مذکور که عمدتا متعلق به صندوق های بازنشستگی و شهرداری ها هستند صورتهای مالی خود را در سایت کدال افشاء و در معرض دید عموم قرار داده اند.

مشاهده کل خبر

نقش پر اهمیت روابط عمومی ها در ارتقاء سواد مالی موشکافی شد

اسوتلانا استاوروا، رییس هیات مدیره انجمن بین‌المللی روابط عمومی به موشکافی رابطه میان روابط عمومی ها و تأثیر آن در بهبود سواد مالی پرداخت و گفت: کودکان در مدرسه درس های مختلفی می خوانند اما به ندرت به صورت رسمی کلاس های آموزش مالی در مدارس برگزار می شود. در حالی که مهارت های اولیه مدیریت پول بسیار مهم هستند، زیرا افرادی که سواد مالی خوبی دارند بهتر می توانند به لحاظ مالی خود را اداره کنند و به نوبه خود تاثیر مثبتی نیز بر روی اقتصاد کشورشان بگذارند.  رییس "ایپرا" در خصوص تفاهم نامه امضا شده با شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس بیان داشت: این تفاهم نامه به این منظور منعقد شد که ما با جامعه مالی ایران ارتباط بهتری داشته باشیم و بهتر بتوانیم با جامعه فعال، پویا، جوان و پر از ایده ایران آشنا شویم. این تفاهم نامه در واقع مسیری است برای بازار سرمایه ایران تا بتواند از طریق ایپرا، تمامی جنبه های بازار خود را به جامعه جهانی معرفی کند. کارگاه هایی که من در تهران برای روزنامه نگاران برگزار کردم نیز بخشی از برنامه حضور من در تهران بود. این آموزش ها و کارگاه ها بسیار مورد استقبال روابط عمومی های ایرانی قرار گرفت.

مشاهده کل خبر

قانون جدید فرابورس، ابزار پیشگیری دستکاری قیمت/ روش تدریجی، راه اجرای بهتر قوانین جدید

دبیرکل کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار با ارزیابی اقدام فرابورس در تقسیم بندی جدید بازار پایه در خصوص تصمیم این نهاد برای مخفی کردن سفارش های خرید و فروش معاملات بازار پایه گفت: در اغلب بورس های دنیا برای جلوگیری از دستکاری قیمت ها و جهت دهی به معاملات در بازارهای سرمایه ای، برخی تدابیر و اقدامات نظارتی انجام می شود و تصمیم فرابورس در ارائه این شیوه از این نوع تدابیر است. روح الله میرصانعی با اشاره به وجود حدود ۲۰۰ شرکت در سه تابلوی بازار پایه فرابورس و شرایط مختلف این شرکت ها خاطرنشان کرد: نبود اطلاعات کافی از این شرکت ها برای ایجاد شرایط تصمیم سازی صحیح سرمایه گذاران زمینه را برای جولان برخی سودجویی ها فراهم می کند که این مساله تضییع حقوق سرمایه گذاران به خصوص سرمایه گذاران ناآشنا با دانش سرمایه گذاری را در پی دارد.

مشاهده کل خبر

قیمت گذاری فراورده های نفتی شفاف است

به گفته رئیس انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پالایش نفت، بر اساس مصوبه دولت تعیین قیمت پایه فرآورده های نفتی به بخش خصوصی و پالایشگاه ها تفویض شده و پالایشگاه‌ها نیز برای داشتن وحدت رویه قیمت، مسئولیت قیمت گذاری را به انجمن صنفی کارفرمایی پالایش نفت واگذار کرده اند. ناصر عاشوری اظهار داشت:‌ انجمن صنفی کارفرمایی پالایش نفت قیمت پایه فراورده های پالایشگاهی را درکمیسیون تخصصی قیمت‌گذاری و بر مبنای فرمول وزارت نفت تعیین می کند. در واقع بر اساس فرمول وزارت نفت قیمت پایه تعیین و برای انجام معاملات به صورت ماهانه به بورس کالا و بورس انرژی اعلام می‌شود.

مشاهده کل خبر

عملکرد شرکت ها، عامل صعود شاخص

به گفته مدیرعامل شرکت سبدگردان سرمایه ایرانیان، نماگر بورس حساس ترین شاخص اقتصادی است و به سرعت نسبت به مسایل، شوک ها و تصمیمات اقتصادی و سیاسی واکنش نشان می دهد. با این حال معمولا تاثیر شوک ها و تصمیمات سیاسی کوتاه مدت است و حداکثر بین دو تا سه هفته بر عملکرد شاخص اثر گذار است و در آنسو مسایل اقتصادی جای می گیرد که البته تاثیرات دامنه دار تر و عمیق تری بر روند شاخص دارد. مصطفی صفاری با اشاره به چشم انداز شاخص بورس گفت: در یک ماه گذشته شاخص با فراز و نشیب های متعدد روبرو بود که مهمترین دلیل آن نیز به تنش های فضای بین المللی باز می گردد. انتشار شایعات و اظهارات مقامات ایالات متحده برای مدت زمان کوتاهی بازار سرمایه کشور را متاثر کرد  که بیشتر جنبه ذهنی داشت و اکنون از فضای آن خارج شده ایم و در نتیجه در حال حاضر باید فاکتور های اقتصادی را به عنوان تاثیر گذار نهایی بازار در نظر بگیریم.

مشاهده کل خبر

صنعت پتروشیمی تحریم پذیر نیست

مدیرعامل کارگزاری ملل پویا، صنعت پتروشیمی کشور را تحریم ناپذیر توصیف کرد و گفت: از آنجا که محصولات پتروشیمی ایران برای خریداران حیاتی است، تولیدات این صنعت در بدترین شرایط هم راه خود را به بازارهای جهان باز خواهد کرد. کمال خانزاده اقدام اخیر امریکایی ها در تحریم بخش هایی از صنایع پتروشیمی را در راستای تشدید فشار تندروهای حاضر در هیات حاکمه امریکا ارزیابی کرد و افزود: هدف از وضع تحریم ها بر بخشی از صنعت پتروشیمی کشور می تواند تاکید بر این موضوع باشد که امریکایی ها سیاست اعمال فشار حداکثری علیه ایران را رها نکرده اند.

مشاهده کل خبر

نگاه بلند مدت، کلید کسب سود بورسی

یک کارشناس بازار سرمایه در خصوص روند شاخص بورس گفت: در سه هفته گذشته سه اتفاق بازار سرمایه کشور را تحت تاثیر قرار داد. از یک سو اوج بحران سیاسی تهران و واشنگتن رقم خورد و در نهایت این نتیجه حاصل شد که جنگی رخ نخواهد داد و مسائل در قالب سیاسی حل و فصل می شوند. این موضوع در ابتدا سرمایه گذاران بورسی را با ابهام روبرو کرد اما در نهایت بازار به این درک رسید که از برخورد فیزیکی عبور کرده ایم. به گفته همایون دارابی، طی دو ماه گذشته و در یک بازه زمانی طولانی شاخص بورس و قیمت سهام روندی صعودی را طی کردند و معامله گران کوتاه مدت نیز به شناسایی سود تمایل داشتند. این شرایط هم زمان شد با تنش های بین المللی، خبرهایی مکرر و جنگ تجاری آمریکا و چین و در نتیجه بازار اصطلاحاً به مدار استراحت و اصلاح وارد شد.

مشاهده کل خبر

لزوم جذب پایدار سرمایه داران خرد به بازار سرمایه

یک مدرس دانشگاه و تحلیلگر بازارهای مالی گفت: تجارب سال‌های نه چندان دور نشان داد که بعضاً با رونق بازارهای جایگزین و تغییر حرکت روند قیمت‌ها در بازار (بازار خرسی) شاهد خروج ناگهانی این منابع بوده‌ایم و افراد نیز با زیان‌های قابل توجهی مواجه شده‌اند. به گفته موسی احمدی، معمولا با شکل‌گیری روند صعودی قیمت سهام و سیر رو به رشد بازار (بازار گاوی) شاهد رخداد پیامد جهت‌دهی منابع نقدینگی سرگردان آحاد جامعه به سوی بازار سرمایه به امید دستیابی به بازدهی‌های بالا در کوتاه‌مدت و ایجاد رفتارهای هیجانی و سرمایه‌گذاری مستقیم ایشان در سهام شرکت‌ها هستیم.

مشاهده کل خبر

عملکرد مثبت مجامع با وجود تحریم‌ها

به گفته مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت و معدن، افزایش قیمت سهام قبل از مجامع نشان می‌دهد که برآیند نظرات سهامداران به سمت حضور در مجمع و دریافت سود است؛ هرچند به طور حتم این موضوع، ثابت نیست، به طوریکه اگر قیمت‌ها از یک حدی بالاتر برود، ممکن است که بخشی از این شناسایی سود منطقی به نظر برسد؛ ولی به هر حال در شرایط کنونی با گزارش‌های خوبی مواجهیم که نویدبخش مجامع خوبی هستند. تقی خان تجریشی توضیح داد: اگر ریسک‌های سیاسی منجر به ایجاد مشکلات خاص و جدی برای صنایع و شرکت ها نشوند، این روند مثبت تا جاییکه قیمت‌ها، خود را با افزایش قیمت دلار تنظیم کند ادامه خواهد داشت و وقتی که به آن مرحله برسد اوضاع تثبیت می‌شود.

مشاهده کل خبر

اجرای «قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی» از مسیر بازار سرمایه امکانپذیر است

حسین میری، ضمن مثبت ارزیابی کردن اجرای «قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی» بر وضعیت شرکت‌ها گفت: بعد از اینکه راه‌های مستقیم و غیرمستقیم تامین مالی شرکت‌ها از خارج کشور محدود یا حذف شد، بار عمده تامین مالی از داخل (بازار سرمایه یا بازار پول) تامین شد؛ در نتیجه وابستگی شرکت‌ها به تامین مالی داخلی بسیار زیاد شد و از طرفی دیگر محدودیت‌هایی که شرکت‌ها در ورود مواد اولیه با آن مواجه شدند به طولانی شدن چرخه تولید و وصول مطالباتشان انجامید  مدیرعامل تامین سرمایه سپهر در رابطه با مزایای موجود در این بازار برای سهامداران عمده گفت: در نظر داشته باشید، سهامی که در بورس یا فرابورس پذیرفته می شود به عنوان وثیقه قابل توثیق است؛ در حالیکه این ظرفیت برای شرکت‌های غیربورسی وجود ندارد. این موضوع یکی از انگیزه بزرگی است تا سهامداران عمده، شرکت‌های خود را در بازار سهام پذیرش کنند.

مشاهده کل خبر

دو عامل تأثیرگذار بر بازار تابستان/ریسک سیاسی کاملا کمرنگ شده است

یک مدرس دانشگاه و کارشناس بازار سرمایه با توجه به نزدیکی به زمان برگزاری مجامع ابراز داشت: میزان فروش و سودآوری شرکت ها با سال های گذشته بسیار متفاوت است به این دلیل که شرکت ها عملکرد خوبی داشته اند و اگر به کدال مراجعه کنیم عملکرد اردیبهشت اکثر شرکت های بزرگ هم مثبت منتشر شده است.  در واقع شرکت ها عملکرد مناسبی در فروش داشته اند لذا بهتر است سهامداران استراتژی تثبیت را در پرتفوی خود داشته باشند. کوروش شمس در خصوص ریسک های وارد بر بازار سرمایه بیان داشت: به نظر می رسد شرایط سیاسی دیگر التهابات گذشته را ندارد و سرمایه گذاران باید بیشتر بر مباحث اقتصادی تمرکز کنند. آنچه تحریم و محدودیت سیاسی نامگذاری می شد دیگر وجود ندارد و از این به بعد شرایط به سوی گشایش پیش می رود.

مشاهده کل خبر

موسسات اجاره‌داری در بورس؛ تجربه موفق جهانی

وزیر مسکن و شهرسازی به تازگی در جلسه علنی مجلس از در دستور کار قرار گرفتن موسسات اجاره داری برای ساماندهی حرفه ای بازار اجاره در کشور خبر داد. یک تحلیلگر بازار مسکن با اشاره به مزیت شرکت های واسط اجاره ای در شکل گیری صنعتی مناسب هم برای رونق سرمایه گذاری و هم رونق بازار مسکن افزود: این شرکت ها در واقع موسساتی هستند که منابع مالی مردم را در قالب صندوق جمع آوری می کنند و این صندوق ها روی واحدهای اجاره ای سرمایه گذاری می کنند. ضمن اینکه ممکن است بخشی از این سرمایه در تولید هم وارد شود، اما عموما صرف سرمایه گذاری روی واحد های اجاره ای می شود. سلطان محمدی درآمد این صندوق ها را قابل توجه ارزیابی کرد و گفت: معمولا سهمی از این درآمد در بین اعضای صندوق توزیع می شود و بقیه صرف افزایش سرمایه گذاری در واحدهای اجاره ای و افزایش سرمایه صندوق می شود و با این شیوه، موسسات اجاره به شرکت هایی با قابلیت عرضه در بورس تبدیل می شود.

مشاهده کل خبر

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه