بازار

بازارهای آسیایی معاملات روز جمعه را در پی انتشار آمار ضعیف اقتصادی چین با افت شدیدی همراه کردند.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، آمار ضعیف اقتصادی چین که نشان از تأثیر منفی تعرفه های آمریکا بر تجارت چین تا ساعاتی دیگر منتشر می شود و شاخص های آسیایی به این ترتیب در فاز احتیاطی فرو رفتند.

اقتصاد چین که به دلیل فشارهای وارده از سوی آمریکا روزهای بسیار سختی را پشت سر می گذارد، با انتشار آماری جدید از فعالیت های اقتصادی در ماه می، باید عملکرد خود را به سرمایه گذاران و تجار اقتصادی نشان دهد .

در این بین، قیمت نفت در بازارهای جهانی نیز با افزایش بسیار شدیدی رو به رو شد در حالی که انفجار دو تانکر نفتی در دریای عمان، موجب به هم ریختن عرضه این کالا و رشد قیمت نفت شد.

این در حالی است که، بازارهای اروپایی با رشد بسیارآرام شاخص ها معاملات امروز را آغاز کردند. در حالی که بازار وال استریت در شب گذشته با روند صعودی همراه شد و بازارهای اروپایی نیز به دنبال این روند، معاملات امروز را صعودی کردند.

به این ترتیب، شاخص آتی یورواستاکس با رشد ۰.۰۹ درصدی همراه شد و آتی داکس آلمان نیز ۰.۱ درصد رشد کرد و آتی فوتسی لندن نیز ۰.۱ درصد افزایش یافت.

انتشار آمار صنعتی و خرده فروشی در ماه می در کشور چین تا ساعاتی دیگر منتشر می شود و تحلیل گران معتقدند این آمار نسبت به ماه آپریل مثبت تر خواهد بود .

تحلیل گران اقتصادی رویترز معتقدند تولیدات صنعتی در چین طی ماه می با رشد ۵.۵ درصدی همراه باشد در حالی که این رقم در ماه آپریل رشد ۵.۴ درصدی داشته است.

این کارشناسان تخمین می زنند که میزان خرده فروشی در این کشور نیز از ۷.۲ در ماه آوریل به ۸.۱ درصد در ماه می خواهد رسید.

با این حال، حتی اگر داده های اقتصادی چین بهتر از پیش بینی کارشناسان هم باشد اقتصاد چین با وجود جنگ های تعرفه ای نیاز به محرک اقتصادی قوی دارد تا اقتصاد جامعه جهانی را به رکود وارد نکند.

به نظر می رسد، سرمایه گذاران آسیایی که نگران از انتشار آمار اقتصادی چین در ماه می هستند حتی با وجود پیش بینی های مثبت کارشناسان نیز ترجیح می دهند تا از بازارهای سهام دوری کنند تا سرمایه خود را در امان نگه دارند.

جنگ تعرفه ای میان آمریکا و چین که اقتصاد چین را مورد هدف قرار داده است واقعیتی است که حتی با مثبت بودن گزارش های اقتصادی نیز نمی توان آن را پنهان کرد. اقتصاد پرقدرت چین که روزی گوی سبقت را از اقتصاد آمریکا ربوده بود و به عنوان نخستین اقتصاد دنیا شناخته شده بود، حالا به مرحله ای رسیده است که با نزدیک شدن به روزهای انتشار گزارش های اقتصادی، بازارهای سهام را می ترساند.

به این ترتیب، تحلیل گران پیش بینی کرده اند با وجود این که در نهایت این روند به صلح می انجامد اما برای مدتی اقتصاد چین را ضعیف کرده است و این امر برای مسئولین اقتصادی چین یک تجربه بسیار ارزشمند شده است. به این ترتیب که، روزی که صلح تعرفه ای فرا برسد و چین دوباره به روزهای اوج خود بازگردد این بار دیگر اقتصادی خواهد ساخت که با تمام جنگ های تعرفه ای نیز از پا نیفتد.

اما  این ترس معاملاتی موجب شد، در بازارهای آسیایی شاخص آسیا پاسفیک به غیز از ژاپن با کاهش ۰.۳ درصدی همراه شد.

شاخص شانگهای چین سقوط ۰.۳ درصدی داشت اس اند پی استرالیا نیز ۰.۱ درصد سقوط کرد و تنها نیکی ژاپن رشد ۰.۳ درصدی داشت.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بين‌الملل