کتاب

تحلیل مفهوم تخلف، مبانی قانونی و حقوقی تخلف‌انگاری از منظر حقوق عمومی، مراجع صالح جهت دادخواهی فعالان حوزه بازار سرمایه از عملکرد نهادهای حاکمیتی، مباحثی است که در این کتاب به آن پرداخته شده است.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، فعالان بازار سرمایه ایران اعم از ناشران، تشکل‌های خودانتظام و نهادهای مالی، به عنوان یک صنف قابل شناسایی در علم حقوق هستند که به ناچار مکلف به تبعیت از مقررات موضوعه تصویب شده توسط مراجع ذی صلاح هستند. این اشخاص که تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار و با رعایت سیاست‌های کلان شورای عالی بورس در بازار سرمایه فعالیت می‌کنند، مانند سایر بازارهای مالی و واقعی در راستای اجرای حقوق و تکالیف خود ممکن است از حدود قوانین و مقررات موضوعه تخطی کنند.

تخطی از چنین مواردی منجر به بروز ناهنجاری‌هایی همچون جرم، اختلاف و تخلف می شود. در نظام حقوقی ایران، رسیدگی به اختلافات و جرایم دارای شاکله منسجمی است به نحوی که مراجع قضایی، اداری و شبه قضایی نسبت به حل و فصل آن می‌پردازند، ولی در خصوص تخلفات نه تنها تردیدهایی در خصوص مفهوم آن وجود دارد، بلکه نظام حقوقی حاکم بر آن بالاخص در حوزه بازار سرمایه فاقد قانون جامعی است که هم از وقوع آن پیشگیری کند و هم با رویکرد نظارتی، مانع از تضییع حقوق فعالان این عرصه از منظر حقوق عمومی شود.

تحلیل مفهوم تخلف، مبانی قانونی و حقوقی تخلف‌انگاری از منظر حقوق عمومی، مراجع صالح جهت دادخواهی فعالان حوزه بازار سرمایه از عملکرد نهادهای حاکمیتی همچون شورای عالی بورس و سازمان بورس و نیز تدقیق در مقررات موضوعه اعم از آیین نامه، دستورالعمل، بخش نامه و اساسنامه نمونه، مباحثی است که نیاز به تحلیل حقوقی دارد که در کتاب فوق به آن پرداخته شده است.

نویسندگان این کتاب نوشته عسکر جلالیان و وحید شریفی هستند که آن را در ۲۵۱ صفحه توسط انتشارات دادگستر منتشر شده است.

این کتاب اخیراً به مجموعه کتاب های کتابخانه سازمان بورس و اوراق بهادار افزوده شده است. این کتابخانه فعالیت خود را از سال ۱۳۷۴ با هدف اطلاع‌رسانی و ارائه خدمات به دانشجویان، اساتید، سرمایه‌گذاران و سایر علاقمندان آغاز کرد. سیر توسعه و تکمیل منابع طی سال‌های پس از آن در راستای تبدیل این کتابخانه به تخصصی‌ترین مرکز مورد مراجعه محققان و علاقمندان به بازار سرمایه تداوم یافت. ماحصل این تلاش گردآوری بیش از ۵۵۳۹ عنوان کتاب انگلیسی (نسخه چاپی و الکترونیکی)،  ۴۴۷۹ عنوان کتاب فارسی، ۲۲۱۳ عنوان پایان‌نامه فارسی و انگلیسی مرتبط با حوزه‌های بازار سرمایه، ۶۴ عنوان نشریه تخصصی و ۶۱۴۲ عنوان مقاله فارسی و انگلیسی در نرم‌افزار جامع کتابخانه شد، همچنین مجموعه نرم افزارهای نور شامل ۸۱ مجموعه آثار نویسندگان برتر اسلام و ایران در دسترس محققان قرار گرفته است.

 علاقه مندان جهت جستجو در منابع کتابخانه می توانند به سایت http://lib.seo.ir/faces/home.jspx  مراجعه یا با شماره تلفن های ۱۶۲-۸۴۰۸۳۱۶۱ تماس بگیرند.

 آدرس کتابخانه : میدان ونک خیابان ملاصدرا نرسیده به پل کردستان پلاک ۲۷ ساختمان شماره ۲ سازمان بورس.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =

پربازدیدترین

آخرین‌های فرهنگ سرمایه گذاری