دانشگاه علامه

پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا) در نظر دارد، روزهای شنبه هر هفته به معرفی پایان‌نامه‌های مرتبط با بازارسرمایه و انعکاس آخرین یافته‌های دانشگاهی در این حوزه بپردازد. براین اساس، طی روز جاری به معرفی پایان‌نامه «امین رستمی کلایی» با عنوان بالا می‌پردازیم.

به گزارش پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا)، این تحقیق در بهمن ماه ۹۵ به داوری حسین عبده تبریزی در مقطع دکتری دانشگاه علامه طباطبایی دفاع شده است. در بخشی از چکیده این پایان نامه آمده است: در دسترس بودن قیمت های سهام با فراوانی زیاد و در زمان های واقعی، محققان را علاقه‌مند به ارزشگذاری بازاری و ارزیابی ریسک بازدهی دارایی‌های بنگاه‌ها و نهادهای مالی کرده است، چرا که تحلیل سنتی ترازنامه را تکمیل می کند. با توجه به این موضوع، این رساله از مدل ارزشگذاری «اختیار» برای محاسبه ارزش بازاری دارایی های بانک ها و ریسک آنها و فاصله تا نکول بانک های خصوصی منتخب در دوره ۱۳۹۲-۱۳۸۹و  همچنین برای محاسبه ارزش بازاری دارایی های شرکت‌های بیمه و ریسک آنها و فاصله تا نکول شرکت‌های بیمه منتخب در دورهی ۱۳۹۳-۱۳۹۰استفاده می‌کند.

در این رساله ابتدا برای هشت بانک طی چهار سال ارزش بازاری دارایی‌های و ریسک بازدهی دارایی‌ها و فاصله تا نکول آنها محاسبه شد و سپس مورد مقایسه قرار گرفت؛ همچنین متوسط ارزش بازاری و ریسک بازدهی دارایی‌های و فاصله تا نکول محاسبه شد و  سپس مورد مقایسه قرار گرفت.

گفتنی است، همچنین متوسط  ازش بازاری و ریسک بازدهی دارایی‌های و فاصله تا نکول این بانک‌ها برای این چهار سال محاسبه و مقایسه شد. نتایج مدل مرتون-بلک-شولز نشان می دهد که بالاترین ارزش را بانک ملت و پایینترین ارزش را بانک سینا طی این چهار سال داشته است.

درباره ریسک بازدهی دارایی‌ها و فاصله تا نکول هر سال نتایج مقایسه متفاوت بوده است. به عنوان نمونه، در سال ۱۳۹۲بالاترین ریسک را بانک پاسارگاد و پایینترین را بانک ملت و در همین سال بیشترین فاصله تا نکول را بانک ملت و کمترین فاصله را بانک اقتصاد نوین داشته است؛ همچنین، متوسط ارزش بازاری و متوسط ریسک بازدهی دارایی‌های کل بانک ها طی این چهار سال روند افزایشی را از خود نشان داد.

متوسط فاصله تا نکول کل بانک‌ها روند نزولی را از خود نشان می‌دهد که به طور متوسط کل بانک‌ها به نکول طی این چهار سال نزدیکتر شده‌اند؛ البته شیب کاهش از سال ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۲بیشتر از سالهای دیگر است. با توجه به اینکه متوسط نرخ کفایت سرمایه طی این چهار سال برای هشت بانک افزایش یافته است و متوسط نمره Zروند کاهشی داشته است، این موضوع به معنی این است که طی این چهار سال با افزایش نرخ کفایت سرمایه، بانک ها به نکول نزدیکتر شده‌اند؛ شاید بتوان گفت که اثرات منفی متغیرهای اقتصادی و غیراقتصادی بر اثر مثبت نرخ کفایت سرمایه غلبه کرده است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =

پربازدیدترین

آخرین‌های فرهنگ سرمایه گذاری