محمدی

صبح امروز یازدهمین نشست بازارهای سرمایه اسلامی با حضور دکتر شاپور محمدی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار، مدیران ارشد بازار سرمایه کشور و نمایندگان کشورهای اسلامی برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، در ابتدای این نشست دکتر شاپور محمدی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار به ایراد سخن پرداخت و گفت: ما به همه اطمینان می دهیم تمام قوانین بازار سرمایه ایران منطبق با شریعت اسلام است.

رییس سازمان بورس به شکل گیری کمیته فقهی بازار سرمایه ایران  اشاره و بیان کرد: کمیته فقهی بازار سرمایه ایران کار خود را از سال ٢٠٠٧ میلادی آغاز کرد و از آن زمان تا کنون به صورت هفتگی تمام فعالیت های بورس ایران را رصد می کند و ابزارهای مالی، بدون تایید این کمیته قابل بهره برداری نیست. سازمان بورس نیز در عرصه اجرا همه تلاش خود را به کار می‌گیرد که مسائل فقهی کاملا مورد توجه باشد.

دکتر محمدی ادامه داد: نحوه انجام معاملات(شامل فرآیند پیش از معاملات، هنگام معاملات و پس از معاملات) در  کمیته فقهی رصد می شود و در صورت هرگونه ابهام به آرای این کمیته رجوع می شود، بدین ترتیب ما چه در حوزه ابزارها و در بحث معاملات بازار سرمایه کاملا منطبق با شریعت عمل می کنیم.

رییس سازمان بورس با تاکید بر اینکه امروز در بازار سرمایه ایران ابزارهای مالی اسلامی متنوعی مانند صکوک استصناع، اوراق منفعت، اوراق وکالت، اوراق مرابحه، اوراق جعاله، اوراق اجاره و … در دسترس است، افزود: در کنار این ابزارها که دارای حدود مشخص و برخاسته از دین مبین اسلام است، امکان استفاده از سایر ابزارهای مرسوم دنیا همچون اختیار خرید و فروش، قرداد های آتی و غیره در کمیته فقهی بررسی  شده و از نسخه منطبق با شریعت این ابزار ها در بازار سرمایه ایران استفاده می شود.

وی ادامه داد: اخیراً نیز کمیته فقهی فروش تعهدی سهام را مورد بررسی قرار داده و این ابزار در واقع جایگزین فروش استقراضی است.

دکتر محمدی افزود: تقریبا تمامی ابزارهای مالی کلاسیک مرسوم دنیا در کمیته فقهی بازار سرمایه ایران بررسی شده و نسخه منطبق با شریعت آن در بورس ایران استفاده می شود. همچنین ابزارهای مالی  اسلامی نیز به صورت کامل در دسترس فعالین بازار سرمایه ایران قرار دارد. بنابراین می توان گفت جعبه ابزارهای مالی حاضر در بازار سرمایه ایران چه با رویکرد کلاسیک و چه اسلامی تکمیل شده و لازم است.

رییس سازمان بورس با بیان اینکه علاوه بر ابزارهای اسلامی، نها های مالی نیز مورد توجه قرار گرفته است، افزود: تعداد صندوق های مشترک سرمایه گذاری ما نیز به عدد ٢١١ رسیده، شرکت های سرمایه گذاری در ایران توسعه خوبی را تجربه کرده اند و تامین سرمایه ها و مشاورین حرفه ای سرمایه گذاری، سبد گردان ها و … نیز امروز در بازار سرمایه ما حضور فعال دارند و سهام بیش از ۶٠٠ شرکت در بورس و فرابورس داد و ستد می شود.

دکتر محمدی خاطر نشان شد: کمیته فقهی به حوزه های نوین از جمله ارزهای دیحیتال و بلاک چین نیز وارد شده و بررسی های گسترده ای در این زمینه انجام داده است.

سخنگوی شورایعالی بورس با تاکید بر اینکه  ما مایل هستیم تجربیات خود را به سایر کشور ها منتقل کنیم، افزود: همه اقدامات ما در قالب یک پکیج به زبان عربی ترجمه شده و در اختیار کشورهای اسلامی قرار گرفته است و تمایل داریم در بحث انتقال تجربه با سایر کشورها مشارکت داشته باشیم.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه