نفت

تنش تجاری بین چین و آمریکا در ماه می و پس از اعلام تیم ترامپ در خصوص عقب‌نشینی چین از تعهدات پذیرفته شده طی ماه‌ها مذاکرات تجاری بالا گرفت. آمریکا خواهان تحولات اساسی است که به موجب آن از سرقت دارایی‌های معنوی شرکت‌های آمریکایی جلوگیری به عمل آید. آمریکا همچنین تقاضا دارد تا سوبسیدهای چین از شرکت‌های دولتی این کشور محدود شده و دسترسی شرکت‌های آمریکایی به بازارهای چین تسهیل شود.

تنش تجاری بین چین و آمریکا در ماه می و پس از اعلام تیم ترامپ در خصوص عقب‌نشینی چین از تعهدات پذیرفته شده طی ماه‌ها مذاکرات تجاری بالا گرفت. آمریکا خواهان تحولات اساسی است که به موجب آن از سرقت دارایی‌های معنوی شرکت‌های آمریکایی جلوگیری به عمل آید.  آمریکا همچنین تقاضا دارد تا سوبسیدهای چین از شرکت‌های دولتی این کشور محدود شده و دسترسی شرکت‌های آمریکایی به بازارهای چین تسهیل شود.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، در دهم ماه می، ترامپ تعرفه بر روی بیش از ۲۰۰ میلیارد دلار کالای چینی را تا ۲۵ درصد افزایش داد و اقداماتی در جهت اعمال تعرفه روی ۳۰۰ میلیارد دلار کالای دیگر انجام داد. واکنش چین افزایش تعرفه روی بخشی از کالاهای وارداتی از ایالات متحده به ارزش ۶۰ میلیارد دلار بود.

دونالد ترامپ به کرات اعلام کرده است که انتهای ژوئن در حاشیه نشست گروه ۲۰ با رئیس جمهور چین دیدار خواهد کرد، با این حال هنوز هیچ یک از مقامات چینی این دیدار را تایید نکرده‌اند.

ترامپ هفته گذشته گفت که پس از نشست رهبران بیست اقتصاد برتر دنیا در مورد اعمال تعرفه‌های جدید بر روی بیش از ۳۰۰ میلیارد دلار کالای وارداتی از چین تصمیم خواهد گرفت. دوشنبه ترامپ اعلام کرد در صورتی که در دیدار با آقای شی جی‌پینگ به توافق دست نیابد دور جدیدی از تحریم‌های تنبیهی را بر روی کالاهای وارداتی از چین اعمال خواهد کرد.

آقای گنگ شوآنگ سخنگوی وزارت امور خارجه چین بار دیگر از تایید دیدار روسای جمهور چین و آمریکا در نشست گروه ۲۰ طفره رفت و اعلام کرد در صورتی که چنین اطلاعاتی به این وزارت‌خانه برسد، در اختیار عموم قرار خواهد گرفت.

آقای شوآنگ ضمن ابراز تمایل چین به تداوم مذاکرات اضافه کرد: "چین تمایلی به جنگ تجاری ندارد، اما ما از مبارزه متقابل نمی‌هراسیم". وی در ادامه افزود: "اگر ایالات متحده به دنبال افزایش تنش بین روابط دو کشور است، پاسخ ما قاطع خواهد بود و تا انتها به مبارزه خواهیم پرداخت".

در هفته گذشته بازار نفت شاهد کاهش شدید قیمت ها بود بطوریکه یک بشکه نفت‌خام برنت در طول هفته تا ۱۱ درصد کاهش قیمت را تجربه کرد.

کاهش قیمت نفت خام در بازارهای مختلف، موجب شد سود پالایشی ها در این بازارها در جهات مختلف حرکت کند. دلیل این تغییرات متفاوت را باید در تغییرات موقت در عرضه و تقاضای برخی فرآورده ها در بازارهای منطقه ای جستجو کرد که در کوتاه مدت سود پالایشی را افزایش یا کاهش داده اند. در این بازارها به لحاظ ساختاری و بنیادین هیچ تغییر و تحولی که برای همیشه اثر گذار باشد صورت نگرفته است.

در بازار آسیا هم به تبع همین تغییرات موقتی سود پالایشی در سیستم‌های ساده کاهش یافته اما سیستم‌های متوسط و پیشرفته سوداوری بیشتری در مقایسه با هفته گذشته داشته اند. شایان ذکر است متوسط قیمت نفت‌خام دوبی در طول هفته ۴.۴ دلار کمتر از هفته ما قبل بوده و ۷۰.۵۹ دلار در هر بشکه ارزیابی شده است.
در بازار آسیا در مجموع سود پالایشی همچنان ضعیف است و دلیل آن هم بیشتر فشاری است که از محل ضعف فرآورده های سبک در این بازار است. به نظر می رسد در هفته های آینده و با پایان تعطیلات تعمیراتی پالایشگاه‌های منطقه و افزایش تولید آنها، و افزایش مشابه در تولیدات حوزه اقیانوس اطلس، فشار بر سود پالایشی در آسیا باز هم افزایش یابد.

در هفته گذشته و با ادامه مازاد عرضه در فرآورده های سبک در آسیا، در مقایسه با هفته ما قبل، سود پالایشی نفتا و بنزین به ترتیب ۳۰.۳و ۶۵.۱ دلار در هر بشکه کاهش یافت. پالایشگران آسیا در حالیکه بنزین را با ۶ دلار سود نسبت به نفت‌خام دوبی فروخته اند از تولید و فروش هر بشکه نفتا ۱۱ دلار زیان کرده اند. پیش‌بینی می‌شود با پایان فصل تعمیرات و بهسازی‌های جدید در آسیا، پتروشیمی ها و پالایشگاه‌های منطقه – به خصوص در کره جنوبی- از انعطاف پذیری بیشتری در مورد جایگزینی گاز مایع به جای نفتا در سبد خوراک واحدهای خود برخوردار شوند و به این ترتیب فشار بر نفتا باز هم افزایش یابد.

در بازارآسیایی در هفته گذشته در مقایسه با هفته ماقبل سود پالایشی فراورده های میانی هم به ترتیب ۳۱.۲و ۷۹.۱ دلار در هر بشکه کاهش یافت. کاهش تقاضای هند برای گازوئیل و افزایش فعالیت پالایشگاه‌های ژاپنی همراه با مجوز صادره به پالایشگاه هنگلی در چین موجب افزایش عرضه در این بازار در آسیا شده است. این در حالی است که در حال حاضر فقط دو کشور استرالیا و شیلی خریدار عمده این فراورده ها در فصل زمستان خود هستند و اما تقاضای آنها به آن مقداری نیست که افزایش عرضه فعلی را جذب کند.

در آسیا مهمترین تغییر، افزایش سود پالایشی نفت‌کوره از قلمرو منفی به قلمرو مثبت است. پالایشگران آسیایی در هفته گذشته از تولید و فروش هر بشکه نفت‌کوره ترش ۵۳ دلار سود بدست آوردند که در مقایسه با هفته قبل از آن ۱۱.۱ دلار افزایش داشته است.

مهمترین دلیل افزایش سود پالایشی نفت‌کوره در این مقطع از سال افزایش تقاضا در خاور میانه برای تولید برق در فصل تابستان است که با افزایش قابل توجه در پاکستان هم همراه شده است.

روز سه شنبه با ادامه تهدید چشم‌انداز تقاضای نفت‌خام بواسطه جنگ تجاری آمریکا و چین، بازار شاهد افت قیمت نفت‌خام بود. بدین‌ترتیب، قیمت پایانی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه اوت با یک دلار (۶.۱ درصد) کاهش، در سطح بشکه‌ای ۲۹.۶۲ دلار قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه ژوئیه نیز با ۷۳ سنت (۴.۱ درصد) کاهش، در سطح بشکه‌ای ۲۶.۵۳ دلار تسویه شد. در نتیجه این معاملات، حق مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به نفت‌خام WTI برای ماه اوت به ۸۱.۸ دلار به ازاء هر بشکه رسید.

قیمت نفت آمریکا نسبت به مقادیر حداکثری خود در اواخر ماه آوریل تقریباً ۱۸ درصد سقوط کرده است و علت اصلی این کاهش چشمگیر منازعات تجاری بین آمریکا و چین است. در واقع حدس و گمان هایی مبنی بر اینکه این جنگ تجاری منجر به تضعیف تقاضای نفت خواهد شد، بر سطح قیمت این کالا فشار وارد کرده و این فشار همچنان ادامه دارد. به عقیده Michael Lynch مدیر تحقیقات اقتصادی و استراتژیک انرژی در Winchester معتقد است که سرمایه‌گذاران به شدت نگران بروز رکود اقتصادی در پی جنگ تجاری این دو کشور هستند. با توجه به اینکه هیچ خبر جدیدی در خصوص فروکش این جنگ وجود ندارد، لذا قیمت‌ها همچنان در سراشیبی سقوط قرار دارد.
در همین راستا دونالد ترامپ اخیراً اعلام کرد که در صورت عدم حصول به یک توافق دو جانبه با چین، پس از برگزاری نشست G۲۰ در اواخر ماه جاری، برای وضع دور جدید تعرفه‌های تنبیهی روی واردات کالاهای چینی آمادگی دارد.

به گفته وزیر امور خارجه چین، این کشور برای مذاکرات بیشتر با واشنگتن آماده است ولی وی چیزی در خصوص برگزاری زمان این جلسه احتمالی اعلام نکرده است.

لازم به ذکر است بر اساس داده‌های اداره گمرک چین، به دلیل تحریم‌های آمریکا و تعمیرات پالایشگاهی، واردات نفت‌خام این کشور در ماه مه به حدود ۲۳.۴۰ میلیون تن تنزل داشته است در حالی که در ماه آوریل میزان واردات این کالا توسط چین ۷۳.۴۳ میلیون تن بوده است.

بانک Barclays در یادداشتی آورده است که اقتصاددانان این بانک پیش‌بینی خود از میزان رشد GDP آمریکا، چین، هند و برزیل را نسبت به سطوح قبلی کاهش داده‌اند. شایان ذکر است بر اساس فرضیات در نظر گرفته شده بیش از سه چهارم از رشد تقاضای نفت برای سال جاری متعلق به این چند کشور است. پیش‌بینی‌های اصلاح شده حاکی از این است که از چشم‌انداز رشد تقاضای جهانی نفت نسبت به سال گذشته که ۳.۱ میلیون بشکه در روز است، ۳۰۰ هزار بشکه در روز کاسته خواهد شد.

اواسط این هفته وزیر مالیه روسیه Anton Siluanov هشدار داد که در صورت عدم تمدید توافق کاهش سقف تولید توسط اوپک و هم پیمانانش برای نیمه دوم سال ۲۰۱۹، احتمال سقوط قیمت نفت به زیر ۴۰ دلار نیز وجود دارد. به دنبال اظهارات وی، خالد الفالح متعاقباً اعلام کرد که ما در حال تلاش به منظور جلوگیری از بروز این سناریو هستیم.
به گفته الفالح، وزرای انرژی روسیه و عربستان احتمالاً برای نشست G۲۰ که طی ماه جاری در ژاپن برگزار می شود، حضور خواهند داشت و این فرصتی خواهد بود که طرفین موضع خود را در خصوص ادامه توافق کاهش سقف تولید بیشتر مشخص کنند. شایان ذکر است تاکنون این کشورها تصمیم شفافی در خصوص حجم تولید خود پس از انقضای توافق فعلی اوپک و متحدانش که در پایان ماه ژوئن منقضی می شود، اتخاذ نکرده اند. با این وجود الفالح پیش از این گفته بود که روسیه تنها کشوری است که تاکنون تصمیم خود در خصوص تمدید و یا عدم تمدید توافق کاهش سقف تولید اتخاذ نکرده است. بنابراین با توجه به گفته‌های اخیر وزیر مالیه روسیه احتمال تمدید این توافق بین اوپک و متحدانش قوی‌تر شده است.

بر اساس گزارش هفتگی منتشره بیکرهیوز در روز جمعه، تعداد دکل‌های حفاری نفتی آمریکا طی هفته گذشته به میزان ۱۱ دستگاه کاهش یافته است. بدین ترتیب میزان کاهش تعداد دکل‌ها در سال جاری به ۹۶ دستگاه رسید. با این وجود کاهش شدید تعداد دکل‌های فعال نفتی آمریکا، نتوانست اثر منفی جنگ تجاری آمریکا بر قیمت نفت را خنثی کند.

از سوی دیگر بر اساس آخرین گزارش هفتگی EIA، میزان تولید نفت‌خام آمریکا در هفته منتهی به ۷ ژوئن به رکورد جدید ۴.۱۲ میلیون بشکه در روز دست یافته است. این در حالیست که میزان موجودی ذخایر نفت‌خام آمریکا نیز به بالاترین سطح خود در دو سال اخیر بالغ شده است. بازار طی دو هفته گذشته به دلیل افزایش موجودی ذخیره سازی‌ها و تولید نفت‌خام آمریکا نیز تحت فشار بوده است. هم اکنون بازار بی صبرانه در انتظار تصمیم اوپک و متحدانش در خصوص تمدید توافق کاهش سقف تولید است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بين‌الملل