بازار

معاملات روز دوشنبه در بازارهای آسیا کمی بهبود یافت اما همچنان جنگ‌های تجاری و تنش‌های ژئوپلیتیک مانع از رشد این بازارها شده اند. از سوی دیگر، انتظار برای اعلام سیاست پولی جدید بانک مرکزی آمریکا نیز بازارها را در حالت سکون نگه داشته است.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، روز دوشنبه، بازار هنگ کنگ در میان بازارهای آسیایی وضعیت بهتری داشت. بهبود وضعیت بازارهای آسیایی نیز به دنبال جهش ۱.۴ درصدی شاخص اصلی بورس هنگ کنگ اتفاق افتاد.

این در حالی است که، آخر هفته ای که گذشت، رهبر هنگ کنگ لایحه ای را که اجازه استرداد افراد را به چین می داد پس گرفت. همین امر باعث افزایش شاخص سهام آن کشور شد.

به این ترتیب، شاخص هنگ سنگ برای سه روز متمادی تا روز جمعه فرو ریخت، تا اینکه لایحه مورد اشاره موجب اعتراضات وسیع خیابانی شد. این اعتراضات از سال ۱۹۹۷ بی سابقه بودند. تعلیق لایحه مورد اشاره اوضاع را کمی آرام کرد.

به گزارش رویترز، شاخص آسیا پاسیفیک به جز ژاپن نیز کمتر از روز جمعه معاملات را آغاز کرد، اما در نهایت ۰.۱ درصد افزایش یافت. نیکی ژاپن نیز همین میزان رشد کرد.

سهام بازارهای چین نیز قوت گرفت. شاخص شانگهای و سی اس آی هر دو ۰.۲ درصد رشد کردند.

در آستانه برگزاری نشست بانک مرکزی آمریکا بازارهای جهان، از جمله وال استریت، به شدت چشم انتظار تصمیم این بانک در مورد کاهش یا عدم کاهش نرخ بهره هستند. وال استریت در روز جمعه با افت شاخص فعالیت هفتگی خود را خاتمه داد.

سرمایه گذاران احتمال می دهند که نرخ بهره توسط بانک مرکزی آمریکا کاهش یابد. اما گزارش افزایش فروش خرده فروشی آمریکا که روز جمعه منتشر شد این احتمال را کمی کمرنگ کرد.

فدرال رزرو قرار است روز سه شنبه نشستی دور روزه را آغاز کند و اکثر سرمایه گذاران امیدوارند که در همین نشست نرخ بهره تا حدود ۰.۲۵ درصد کاهش یابد.

از سوی دیگر، بازارهای مالی از اینکه گفتگوهای تجاری بین آمریکا و چین در ماه می به بن بست رسید خشنود نیستند. سرمایه گذارن نگرانند که این تنش‌های بر روی رشد اقتصاد جهانی تاثیری منفی بگذارند.

در بازارهای ارزی، شاخص دلار در برابر سبدی از ۶ ارز اصلی جهان ۹۷.۵۸۳ واحد رشد نشان داد. این بالاترین رشد در دو هفته گذشته بوده است. علت آن نیز گزارش اخیر رشد خرده فروشی در آمریکا بوده است. این گزارش کمی خیال سرمایه گذاران را در مورد احتمال کند شدن رشد اقتصاد آمریکا راحت کرد. در نهایت، شاخص دلار در عدد ۹۷.۴۸۸ واحدی ایستاد و یورو با نرخ ۱.۲۲۲ دلار معامله شد. 

قیمت نفت نیز در روز دوشنبه با روند صعودی همراه شد. قیمت آتی نفت برنت ۰.۴ درصد رشد کرد و به قیمت ۶۲.۲۴ دلار در هر بشکه رسید. نفت وست تگزاس نیز ۰.۳ درصد رشد داشت و به قیمت ۵۲.۶۶ دلار معامله شد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بين‌الملل