روحانی

رییس جمهور در مراسم بهره برداری از پایانه مسافربری سلام در فرودگاه امام خمینی (ره) گفت در این شرایط حساس که بدخواهان می‌خواهند بگویند توسعه ایران متوقف شده و مردم کشورمان را نسبت به آینده نا امید کنند، شاهد تحرک تازه در اقتصاد و حرکت بزرگ اجتماعی در کشور عزیزمان هستیم و خواهیم بود.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، حجت الاسلام حسن روحانی با تاکید بر اینکه امروز نیازمند تحرک و جهش به سمت توسعه هستیم، اظهارداشت: امروز برغم تحریم و فشار هواپیماها و صنعت هوایی کشورمان بطور منظم در حال فعالیت است. صنعت هوانوردی کشورمان با وجود همه فشارها در سطح کشورهای پیشرفته جهان در مسیر حرکت است البته کمبودها و مشکلاتی وجود دارد اما این کمبودها قابل رفع است.ما با فضایی که در روابط بین المللی ایجاد کردیم بعد از چند ده سال توانستیم تعدادی هواپیمای مدرن و جدید وارد کشور کنیم.

رئیس دولت دوازدهم با بیان اینکه آمریکا برخلاف مقررات بین الملل در مقابل ملت ما ایستاده است گفت: ما در پی خرید صدها فروند هواپیما برای راحتی مردم و کمک به اقتصاد و حمل نقل کشور بودیم، اما با این حال باید از همه آنهایی که صنعت هوایی را سرپا نگه داشته‌اند تشکر کنیم.

روحانی با بیان اینکه افتتاح فرودگاه و پیشرفت هوایی ما به معنی مبارزه واقعی در برابر آنهایی است که پیشرفت ایران را نمی خواهند، گفت: باید عملاً در برابر بدخواهان ایستادگی و مقاومت و رونق اقتصادی ایجاد کنیم.

روحانی در ادامه گفت: صنعت هوایی به معنی تعامل سازنده با جهان است؛ امروز خوشحالیم که مسیر هوایی ایران یکی از کریدورهای بسیار امن جهانی است و هواپیمای مختلف می توانند از فضای ایران عبور کنند که به معنای قدرت ترانزیت ایران است.

وی با بیان اینکه در زمینه مسیرهای دریایی و بندرها اقدامات بسیار خوبی در سال های گذشته انجام شده است، افزود:  ما ظرفیت های خوبی به دست آورده ایم که می توانند ایران را به دیگر کشورها وصل کنند و قدرت ملی را بالا ببرند.

رئیس جمهور افزود: قدرت اقتصادی بخشی از قدرت ملی و ترانزیت نیز بخشی از قدرت اقتصادی محسوب می شود؛ زمانی که کشورها از بندر چابهار و در آینده ای نزدیک از طریق مسیر ریلی ایران متصل شوند، این اتصال از بین بردنی نخواهد بود؛ چابهار امروز به معنی تعامل سازنده با جهان است.

حجت الاسلام حسن روحانی بیان کرد: اینکه شرق و شمال اروپا، منطقه سی آی اس، قفقاز، افغانستان و آسیای مرکزی و دیگر کشورهای همسایه از طریق بنادر جنوبی بتوانند از مسیر ترانزیت ایران استفاده کنند به معنای قدرت اقتصادی ما است. ترانزیت و گردشگری دو امتیاز بزرگ جغرافیای ایران است و از نعمت هایی است که خداوند به کشور ما داده است.

وی اضافه کرد: ما از جنوب به آبهای بین المللی متصل هستیم و نزدیک به دو هزار کیلومتر ساحل داریم؛ در شمال کشور به آبهای منطقه ای در دریای خزر متصل هستیم و فضا و جایگاه جغرافیایی ایران برای عبور فیبر نوری، مسیری هوایی و ریلی و مسیر هوایی می تواند جایگاه بسیار خوبی در منطقه ایفا کند که باید از این حق خودمان به خوبی استفاده و بهره برداری کنیم.

رییس جمهور خاطرنشان کرد: اگر جاده یا آزادراهی در کشورهای دیگر ساخته ایم، اگر پل یا تونلی یا نیروگاه و سدی را احداث کردیم اگر از این ترمینالی را نیز احداث می کنیم نه تنها قابل رقابت با دنیا است خود مسئولان آن کشورها می گویند شرکت های ایرانی از نظر کیفیت، مخارج و زمان بهتر از شرکت‌های دیگر کار کردند که به معنای توانمندی و قدرت ما است و از همین طریق ما می توانیم به جهان متصل بشویم.

روحانی تاکید کرد: ما باید به گونه ای به جهان متصل شویم که پیوند ما جدایی ناپذیر باشد؛ امروز در بسیاری از زمینه ها بدخواهان ما توانسته اند رابطه ما را با برخی از کشور ها در تعامل تجاری، اقتصادی و بانکی تضعیف کنند اما در برخی بخش ها هم نتوانسته اند. اتصال ما با جهان و همسایگان و قدرت‌های بزرگ در دنیا باید به گونه ای باشد این اتصال غیرقابل جدایی باشدکه موضوع بسیار مهمی است و به معنای تضمین اقتصاد و تجارت ما است.

وی تصریح کرد: علیرغم همه تلاش هایی که آمریکایی ها در منطقه انجام دادند و می خواهند ارتباط ما با همه دنیا قطع بشود و ایران را منزوی کنند در این کار ناموفق بودند؛ بدخواهان نمی تواند درخشش مسئولان ایران را که در هر اجلاس بین المللی که شرکت می کنند؛ از ما بگیرند و ما امروز از یک سطح ارتباط خوبی با همه کشورها برخودار هستیم. اگر شرکت های خارجی در برخی کشورها بخاطر فشار آمریکا نمی توانند با ما کار کنند ابراز تأسف می کنند، و با یک زبانی آمریکا را در این راستا محکوم می کنند.

رئیس جمهور با بیان اینکه امروز ما با آمریکا یک تقابل داریم، گفت: هیچ کشوری در جهان نیست که نتواند از کار ایران تجلیل نکند؛ ایران به عهد و امضا خود و به توافقات بین المللی وفادار و پایبند بوده است و کسی که امروز رو به روی ما قرار دارد آمریکایی ها هستند که عهد و پیمان و توافق و مقررات بین المللی را زیر پا گذاشته اند، این نکته در طول چهل سال گذشته به این وضوح مشاهده نشده است.

وی یادآورشد: در سال های پیش آنها بهانه هایی می آوردند و این گونه تبلیغ می کردند که جمهوری اسلامی ایران مقررات بین المللی را زیر پا گذاشته و معتقد به این قوانین نیست و می خواهد امنیت جهان را تهدید کند اما امروز همه دنیا آمریکا را به عنوان کشوری که تخلف و عهدشکنی کرده و بر خلاف مقررات انسانی عمل می کند، می شناسند و کاملاً معترف هستند

روحانی خاطرنشان کرد: امروز اگر در مقام عمل برخی از شرکت ها و بانک های خارجی در ارتباط با ما دچار مشکل هستند در حقانیت ایران کسی تردید ندارد و این یک نقطه بسیار ارزشمند تاریخی برای ملت ایران است. ما در مقابله با یک قدرت بزرگ جهانی و ابرقدرت به گونه ای از لحاظ سیاسی، حقوقی و اقدام عملی حرکت کردیم که هیچکس ما را محکوم نمی کند و طرف مقابل ما را محکوم می کند این یک موفقیت و یک پیروزی است.

رییس جمهور ادامه داد: علیرغم تحریم ما امروز توانایی داریم که در بخش اقتصادی حرکت های بسیار خوبی انجام دهیم، آمار و ارقام در سه ماهه اول سال ٩٨ نشان می‌دهد علیرغم اینکه سال قبل رشد اقتصادی منفی داشتیم اما، رشد اقتصادی کشور تا پایان سال مثبت خواهد بود.

وی گفت: وزارت راه و مسکن شهرسازی قولی که مردم داده است امیدوار کننده است، در طول دو سال آینده قرار است چهارصد هزار واحد مسکونی را به ملت تحویل بدهند و همه سرمایه گذران بخش های خصوصی را به این طرح دعوت کرده که به معنای یک حرکت خوب در زندگی مردم است.

روحانی با اشاره به طرح مسکن کارمندان دولت افزود: همچنین وزارت راه در حال بررسی این طرح است که با تعامل دولت و کارمندان، چگونه کارمندان دولت از روز اول استخدام تا ١٠ سال پس از آن و با کسر کردن بخش اندکی از حقوق دریافتی آنها بتواند صاحب یک واحد مسکونی شود.

وی گفت: این طرح در دولت در حال بررسی است و امیدوارم این طرح تکمیل شود و برای کارمندان امیدبخش است که جوان وقتی استخدام می شود دغدغه نداشته باشد که تا پایان عمر قادر نیست واحد مسکونی خریداری کند و مطمئن شود که می تواند تا ١٠ تا ١٢ سال صاحب مسکن شود و اقساط آن را تا آخر خدمت پرداخت می کند.

رئیس جمهورتصریح کرد: مسیرهای مختلفی برای حرکت و پیشرفت پیش روی کشور قرار دارد. 

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =

پربازدیدترین

آخرین‌های اقتصاد کلان