رادفر

رییس اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بهادار بدهی سازمان بورس، اعتبار سنجی ناشر را از ویژگی های مهم اوراق مشارکت ذکر کرد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه ( سنا) ، مهسا رادفر با بیان اینکه اوراق مشارکت یکی از انواع ۱۴ گانه صکوک اسلامی است، گفت: اولین سابقه انتشار اوراق به جنگ جهانی دوم برمی گردد و پس از آن  در دوران ملی کردن صنعت نفت،برای توسعه کشاورزی و اوراق قرضه مسکن،اسناد خزانه اصلاحات ارضی یا اوراق عباس آباد نیز مورد استفاده قرار گرفت ، اما مهمترین اوراق مشارکت سال های پس از آن به اوراق مشارکت طرح نواب مربوط می شود.

وی افزود: این اوراق اوراقی هستند که برای جلب مشارکت سرمایه گذاران در سرمایه گذاری برای مدت معین منتشر می شوند و  غالبا برای طرح های سودآور تولیدی، خدماتی و ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرند.

رادفر اظهار داشت:  بانک مرکزی در صورت تایید گزارش توجیهی فنی و اقتصادی طرح ها، مجوز انتشار این اوراق را می دهد.

وی توضیح داد: در این میان دو نوع اوراق مشارکت در بازار سرمایه داریم که در حالت اول، انتشار آن خارج از بورس بوده است اما در بورس مورد معامله قرار می گیرد  و در حالت دیگر اوراق مشارکت در بورس منتشر و در بورس نیز معامله می شود.

رادفر در ادامه اظهار داشت: ارکان اصلی برای انتشار اوراق مشارکت عبارت است از متعهد پذیره نویسی،بازار گردان، ضامن،عامل فروش،امین و عامل پرداخت که مهمترین این موارد امین است و از بین موسسات حسابرسی انتخاب می شود.

وی همچنین یکی از موارد مهم در انتشار اوراق مشارکت را نحوه ارزش گذاری آورده غیرنقدی ناشر در زمان شروع انتشار دانست .

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه