بازار

در وال استریت همه چشم ها به نشست هفته آینده رئیس جمهور آمریکا دونالد ترامپ و همتای چینی اش شی جینگ پینگ در حاشیه اجلاس گروه ۲۰ در ژاپن دوخته شده است.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، سرمایه گذاران امیدوارند رهبران دو غول اقتصادی جهان به راه حلی برای پایان دادن به تنشهای تجاری‌ برسند.

به گزارش رویترز، شاخص اس اند پی ۵۰۰ در روز پنج شنبه به بالاترین سطح تاریخی خود رسید. دلیل آن نیز اعلام آمادگی بانک مرکزی آمریکا برای کاهش نرخ بهره در ماه های آتی در صورت افزایش تنش تجاری با چین بود.

سرمایه گذاران امیدوارند بتوانند هفته آینده سیگنال مثبت دیگری، این بار، از گفتگوی رهبران آمریکا و چین بگیرند. مذاکرات تجاری واشنگتن و پکن در ماه می به بن بست رسید و دو طرف یکدیگر را متهم به نقض تعهدات خود کردند. به دنبال آن، بازارها دچار استرس شد و شاخص بازاهای جهانی از بیم کند شدن رشد اقتصادی فرو ریخت.

ترامپ تعرفه بخشی از کالاهای چینی را از ۱۰ به ۲۵ درصد افزایش داد و چین نیز اعلام کرد که اقدام واشنگتن را تلافی خواهد کرد.

اما رئیس فدرال رزرو در جلسه هفته گذشته بانک مرکزی اعلام کرد که چشم انداز اقتصاد جهانی خوب است گرچه پذیرفت که ریسک های بازار در حال رشد هستند. این در حالی است که، انتظار می رفت این مقام مسئول نرخ بهره را برای تقویت بازارها تا اندازه ای کاهش دهد اما با صرف نظر از این موضوع ، وعده داد که در صورت وخیم شدن اوضاع اقتصادی چنین کاری را در ماه های آتی انجام دهد.

تا به حال، بازار اس اند پی افت ۶.۶ درصدی خود در ماه می را جبران کرده است، اما امیدواری نسبت به بهبود روابط تجاری آمریکا و چین از جمله نکات کلیدی برای تقویت بازار است.  

یکی دیگر از امیدواری هایی که بازار در روزهای اخیر دریافت کرده گزارشی بود که وال استریت ژورنال در روز جمعه منتشر کرد. در این گزارش به نقل از یک مقام ارشد دولتی، که نامی از او برده نشد، آمده است که معاول اول رئیس جمهور مایک پنس سخنرانی خود در مورد سیاست چین را به تعویق انداخته تا از افزایش تنش های لفظی پیش از نشست رهبران دو کشور اجتناب کند.

فرانسس دونالد، مدیر بخش استراتژی اقتصاد کلان شرکت مدیریت سرمایه گذاری مانولایف در تورنتو، به رویترز گفت که سرمایه گذاران انتظار یک توافق تمام و کمال را در اجلاس گروه ۲۰ ندارند، اما همین که کمی از سطح تنش ها کاسته شود برای آنان امیدوارکننده است.

پال کریستوفر، مدیر بخش استراتژی بازار جهانی در موسسه سرمایه گذاری ولز فارگو در شهر سن لوئیسس در ایالت میسوری آمریکا، نیز به رویترز گفت، " شاید بهترین چیزی که بازارها انتظار دارند این باشد که دو رئیس جمهور با هم دست دهند و تعهد کنند که گفتگوهای تجاری را از سر خواهند گرفت."

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بين‌الملل