طلا

طبق اطلاعات شورای جهانی طلا بانک مرکزی چین با هدف کاهش سهم دلار در ذخایر رسمی خود بیش از ۷۰ تن طلا از دسامبر ۲۰۱۸ خریداری کرده است.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، به نقل از راشاتودی، قیمت طلا هفته گذشته به بالاترین حد شش ساله رسید و روز دوشنبه با ۱۴۰۳ دلار در هر اونس رکورد زد. چین ذخایر طلای خود را افزایش می‌دهد تا از دلار آمریکا دوری کند.

 طبق اطلاعات شورای جهانی طلا، بانک پیپل چین بیش از ۷۰ تن طلا از دسامبر خریداری کرده است. قبل از آن، بانک مرکزی چین دو سال بود گزارشی از افزایش ذخایر طلا نداده بود و ارقام رسمی از اکتبر ۲۰۱۶ تا نوامبر ۲۰۱۸ ثابت بودند.

افزایش خرید طلا توسط بزرگترین اقتصاد آسیا زمانی انجام شد که بانکهای مرکزی جهان در حال  اندوختن این فلز گران بها با مقادیر بالا هستند. روسیه، بزرگترین خریدار طلای جهان سال گذشته حدود ۲۷۴ تن به ذخایر طلای خود اضافه کرد. در پنج ماه اول سال ۲۰۱۹، روسیه ۷۸ تن طلا به خزانه افزود و سهم این فلز گران‌بها را در ذخایر بین المللی خود ۳.۷ درصد افزایش داد.

شورای جهانی طلا گزارش می دهد ذخایر طلای بانک های مرکزی سراسر جهان ۶۵۱.۵ تن معادل ۷۴ درصد به صورت سالانه در ۲۰۱۸ افزایش داشتند.

تحلیلگران می گویند پکن طلای خود را دو برابر کرده تا ذخایر خود را به دور از دلار متنوع کند. این کشور اخیراً دارایی‌های خود را از خزانه داری آمریکا تا ۱.۱ تریلیون دلار کاهش داده است. این رقم در اواخر ۲۰۱۳ معادل ۱.۳۲ تریلیون دلار بود.

تقویت ذخایر طلای چین در بحبوحه‌ی افزایش درگیری تجاری با آمریکا صورت گرفته است.

تام مک گرگور، خبرنگار و تحلیلگر سیاسی در پکن گفت: پکن نگران است روابط آمریکا و چین بدتر شود بنابراین بانک پیپل چین سعی دارد ذخایر طلای خود را افزایش دهد.مک گرگور افزود: طلا یک سرمایه‌گذاری ایمن است.

نیکی شیلز، استراتژیست کالای اسکاتیا بنک گفت:از زمان آغاز جنگ تجاری چین و آمریکا، عملکرد طلا به آرامی از کل ارزهای  گروه جی۱۰ بالاتر بوده است.

دو اقتصاد بزرگ جهان، آمریکا و چین  از مارس ۲۰۱۸ درگیر یک جنگ تجاری بوده‌اند. در آخرین افزایش این درگیری ها آمریکا عوارض را تا ۲۵ درصد بر ۲۰۰ میلیارد دلار از کالاهای چینی افزایش داد. چین هم در پاسخ عوارض ۲۵ درصدی بر ۵۰۰۰ محصول آمریکایی با ارزش ۶۰ میلیارد دلار وضع کرد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بين‌الملل