خبر

پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، به بررسی مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در هفته‌ای که گذشت پرداخته است.

صندوق سرمایه گذاری جسورانه معدنی به بورس می آید / ادامه صادرات بخش معدن به رغم تحریم ها

خداداد غریب پور رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران در حاشیه مراسم گرامیداشت دهم تیرماه روز ملی صنعت و معدن گفت: ایمیدرو با همکاری سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور توانست به موفقیت‌های خوبی در بخش اکتشافات عمیق دست یابد و پیمانکاران حفاری توانستند خودشان ظرفیت‌های جدیدی ایجاد کنند و امسال ایمیدرو ۳۰۰ هزار کیلومتر مربع برنامه اکتشافی جدید در برنامه دارد. معاون وزیر صنعت ادامه داد: برنامه شکل گیری صندوق جسورانه برای مباحث اکتشافات معدنی تدوین شده و در حال آماده سازی برای عرضه در بورس است و با آماده شدن این صندوق، سهامداران می‌توانند برای سرمایه‌گذاری بیشتر در بخش معدن مشارکت کنند.

مشاهده کل خبر

رشد و شکوفایی بازار سرمایه نمادی از همت تمامی ارکان است/ بازار سرمایه در بهترین شرایط

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به اینکه تلاش همه ارکان و اهالی بازار سرمایه در امر توسعه قابل تقدیر است، گفت: تمامی ارکان و فعالان بازار سرمایه نقش بسزایی در رشد و شکوفایی بازارسرمایه دارند و امروز بورس کشور به پویایی رسیده است. دکتر شاپور محمدی عنوان کرد: یکی از مهمترین عوامل پویایی امروز بازار سرمایه ایران، نقدشوندگی حداکثری است. در اوایل سال ۹۵ و در هر ماه، بطور میانگین بین ۶۰ تا ۷۰ نماد معاملاتی متوقف بود، اما درحال حاضر میانگین نمادهای متوقف به ۱۰ نماد کاهش یافته است.

مشاهده کل خبر

تامین مالی جمعی، مزیتی بی نظیر برای ایده های جدید

مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار از مزایای تامین مالی جمعی سخن گفت و ابراز داشت: مطابق با مصوبه هیات مدیره سازمان که در تاریخ ۸ اسفند ماه ۹۷ ابلاغ شده است، شرکت­های تأمین سرمایه، کارگزاری و شرکت هایی که موضوع فعالیت اصلی آنها سبدگردانی یا مشاور سرمایه گذاری است مجاز به فعالیت به در زمینۀ تامین مالی جمعی هستند. به گفته محمدرضا معتمد، استارت آپ ها از طریق شبکه‌ های اجتماعی، خبرنامه ‌های ایمیلی و دیگر تاکتیک ‌های بازاریابی آنلاین، می توانند کمپین‌ خود را به اشتراک بگذارند و آن را ارتقا داده و تامین مالی مورد نیاز خود را صورت دهند.

مشاهده کل خبر

نسل اول سفیران بین المللی بازار سرمایه ایران در راهند

به گفته مدیرعامل شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس،سومین لیگ ستارگان بورس امسال در سطح بین المللی فعالیت خود را آغاز می کند و با پایان این رویداد مهم بورسی شاهد ورود اولین نسل از سفیران بین المللی بازار سرمایه ایران خواهیم بود. یاسر فلاح با تاکید بر اینکه لیگ ستارگان بورس یک رقابت دانشجویی در معامله گری سهام است، تصریح کرد: در این رقابت ها، دانشجویان طی مدت زمان مشخص، به خرید و فروش سهام می پردازند. هر تیم در طول مسابقات ۲۰ میلیون تومان اعتبار دریافت می کند. در صورتی که تیم سودی کسب کند متعلق به خود اعضا است. در عین حال، سازمان بورس و اوراق بهادار تا ۱۵ درصد زیان را بر عهده می گیرد اما چنانچه زیان تیمی بیش از ۱۵ درصد باشد، آن تیم از گردونه رقابت حذف می شود.

مشاهده کل خبر

چشم انداز مثبت بازار آتی و صندوق سرمایه گذاری کالایی در بورس کالا

مدیرعامل بورس‌کالای ایران با اشاره به روند رو به رشد توسعه معاملات اوراق بهادار مرتبط با کالاها در بورس کالای ایران گفت: پیش بینی می شود در سال های آینده پیشرفت های بسیار خوبی در بازار آتی و صندوق های سرمایه گذاری کالایی در بورس کالا حاصل شود. حامد سلطانی‌نژاد با اشاره به روند رو به رشد توسعه معاملات اوراق بهادار مرتبط با کالاها در چند سال گذشته، اظهار داشت: در این راستا موضوعات دیگری نیز در دستور کار قرار دارد؛ به‌ عنوان مثال اقداماتی برای انتشار اوراق بهادار مبتنی بر محصولات کشاورزی مانند زیره، پسته، خرما یا حتی طلای آب شده در جریان است.

مشاهده کل خبر

راه اندازی سامانه توزیع مکانیزه سود اوراق بهادار

مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی در گفتگویی خبر از راه اندازی سامانه توزیع متمرکز و مکانیزه سود اوراق بهادار داد. حسین فهیمی عنوان کرد: به طور کلی عایدی اوراق بهادار در هر زمینه که باشد یعنی سود شرکتها، سود در مقاطع مختلف و در سررسید صکوک و وجوه حاصل از سررسید اسناد خزانه و حتی وجوه حاصل از معاملات به صورت متمرکز از طریق این سامانه به حساب مشتری واریز می‌شود.

مشاهده کل خبر

تشکیل بازار سرمایه اسلامی واحد با کشورهای همسایه

مدیرعامل شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس عنوان کرد: برای تیم های خارجی حاضر در سومین دوره لیگ ستارگان بورس، دوره آموزشی برگزار می شود. مبانی بازار سرمایه، روش های معامله گری، تحلیل، آشنایی با نمادهای بورسی، آشنایی با سامانه معاملاتی و همین طور روش های خرید و فروش از مواردی است که در این دوره آموزشی طرح خواهد شد. یاسر فلاح در نشست توجیهی و آموزشی تیم های خارجی شرکت کننده در سومین دوره لیگ ستارگان بورس گفت: بازار سرمایه ایران یکی از مهم ترین بازارهای خاورمیانه و غرب آسیا است که سرمایه گذاران زیادی از آن کسب سود می کنند.

مشاهده کل خبر

بازار عطش اطلاعات دارد/سهامداران به مجاری موثق اطلاعاتی نیاز دارند

بهروز خدارحمی، در خصوص تصمیم سهامداران مبنی بر اصلاح پرتفوی گفت: در مواقعی که امواج اخبار سیاسی در بازار زیاد می شود سهامداران نگران تصمیم می گیرند که سرمایه خود را از شرکت های کوچک به سمت شرکت های بزرگ سوق دهند. مدیرعامل گروه مالی سپهر صادرات در خصوص تجربه بازار پولی اظهار داشت: تجربه تلخی که در خصوص موسسات مالی غیرمجاز و آسیب های وارده از سوی آن داشتیم به کل باورهای اجتماعی و اقتصادی سرمایه گذاران لطمه وارد کرد. به این ترتیب نباید بگذاریم این اتفاق در بازار سرمایه تکرار شود. با زیرنویس مسائل هشدار دهنده در برنامه های پرمخاطب در رسانه های جمعی مثل صدا و سیما و تکرار آن باید مانع اتفاق های ناگوار در آینده شد و نسبت به مسئولیت های سازمان در قبال این شایعات شفاف سازی کرد. به نظر می رسد این شکل جدیدی از فرهنگسازی در بازار سرمایه باشد که در واقع یکی دیگر از اولویت های سازمان بورس در بحث توسعه فرهنگ سهامداری است.

مشاهده کل خبر

بررسی مقررات جدید بازار پایه/ کاهش شدید دست‌کاری قیمت‌ با قوانین جدید

بهنام محسنی در خصوص قوانین جدید بازار پایه فرابورس تصریح کرد: بازار پایه فرابورس ایران از سال ۱۳۹۰ بر اساس قانون برنامه پنج ساله پنجم توسعه کشور ایجاد شده است. مطابق این بازار معاملات سهام شرکت‌هایی که اقدام به ثبت نزد سازمان بورس و اوراق بهادار را داشتند، تنها از طریق بازار پایه فرابورس ایران یا از طریق پذیرش در یکی از بازارهای اصلی امکان پذیر بود و سپس بر اساس قانون احکام دائمی کشور قانون مزبور به یک قانون دائمی تبدیل و بازار پایه روند خود را ادامه داد. معاون بازارهای خارج از بورس فرابورس با اشاره به اینکه در حال حاضر دو گروه از شرکت‌ها به صورت عمده در بازار پایه حضور دارند؛ ادامه داد: برخی از شرکت‌ها از بورس تهران یا از بازارهای اصلی فرابورس ایران لغوپذیرش شدند و معاملات سهام این بنگاه‌ها به بازار پایه فرابورس منتقل و بخشی هم بر اساس قانون احکام دائمی کشور مشمول شرایط ثبت نزد سازمان بورس بودند و معاملات سهام این واحدهای در بازار مزبور انجام می‌شود.

مشاهده کل خبر

ارسال مصوبات کمیته فقهی در حوزه صکوک به ۲۵ بورس عربی

دبیر کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار، از تهیه مجموعه "مصوبات کمیته فقهی در حوزه صکوک" به زبان عربی و ارسال آن به ۲۵ بورس عربی در کشورهای مختلف خبر داد. مجید پیره گفت: پیرو دستور رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص تمرکز کمیته فقهی بر ابزارهای مالی اسلامی در ایران به عنوان یکی از موضوعاتی که باب تعامل و توسعه همکاری های علمی و اجرایی را با سایر بورس های اسلامی در دنیا باز می کند، مقرر شد مصوبات این کمیته درخصوص انواع ابزارهای مالی اسلامی به زبان عربی ترجمه و در قالب یک مجموعه چاپ و منتشر شود.

مشاهده کل خبر

تحرک بازارسرمایه با اجرای قانون تجدید ارزیابی‌ها

مدیر عامل کارگزاری بانک آینده به بررسی موضوع معافیت مالیاتی تجدید ارزیابی دارایی‌ها پرداخت و توضیح داد: در چند سال اخیر، موضوع معافیت مالیاتی تجدید ارزیابی دارایی‌ها فقط شامل شرکت‌هایی ست که مشمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت بودند می‌شود. در واقع شرکت‌هایی که می‌خواستند از شمول ماده ۱۴۱ خارج شوند، اقدام به تجدیدارزیابی می‌کردند؛ ولی قانون اخیری که مصوب شده است، اشاره به ماده ۱۴۱ نداشته و به این شکل همه شرکت‌ها می‌توانند از این مزیت استفاده کنند. به گفته احمد اشتیاقی، توانگری مالی شرکت‌ها به مرور تقلیل پیدا می‌کند و استفاده از قانون تجدید ارزیابی دارایی‌ها در این راستا کمک می‌کند تا این توانگری حفظ شود؛ به این ترتیب، مانع توزیع سود تورمی (از معضلات کنونی) می‌شود. سرمایه‌گذاران نیز در این راستا باید نگاه کوتاه مدت خود را به بلند مدت تغییر دهند تا به حفظ سرمایه‌شان کمک شود.

مشاهده کل خبر

صدور سواد مالی به خارج از مرزها

شهاب الدین شمس در خصوص نخستین جلسه توجیهی تیم های بین المللی سومین لیگ ستارگان بورس گفت: امروز نخستین جلسه توجیهی تیم های بین المللی لیگ ستارگان بورس آغاز شد و اعضای تیم و لیدرها با بازار سرمایه کشور ما تا حدودی آشنا شدند. این استاد دانشگاه در خصوص تجربه حضور دانشجویان خارجی در این قبیل لیگ ها گفت: هیچ کدام از این دانشجویان تا به حال تجربه شرکت در چنین لیگی نداشته اند. اکثر فعالان و سرمایه گذاران در بازارهای خارجی به وسیله کارگزارها وارد بازار می شوند و این مسئله که اعضای تیم می توانند بدون حضور کارگزار به سرمایه گذاری بپردازند، هیجان لیگ را برای آنها چندبرابر کرده است. از طرف دیگر، تا به حال در هیچ کدام از بازارهای جهانی چنین مسابقه و رقابتی وجود نداشته است که اعضای یک تیم دانشجویی با معامله سهم بتوانند به برتری دست یابند به همین دلیل، بسیار علاقمند به حضور در این لیگ هستند.

مشاهده کل خبر

سهام بنیادی ، گزینه منتخب سرمایه گذاری

مدیر عامل سابق کارگزاری اقتصاد بیدار، عمده‌ترین ریسک حاضر از سوی سرمایه‌گذاران را ریسک سیاسی و سایه تحریم‌ها دانست و تصریح کرد: این ریسک همواره با اقتصاد ایران و کشورهای منطقه به سبب توسعه طلبی ابرقدرت‌ها بوده و خواهد بود، اما ابهام در برنامه‌های ارائه شده برای مقابله با تحریم‌ها، عدم تصمیم‌گیری یا عدم انتشار سیاست‌های مقابله با ریسک‌ها همگی سبب ایجاد شرایط عدم اطمینان شده است. به گفته حسن رضایی پور، دوری ایران از بازار جهانی بواسطه موقعیت منطقه‌ای و مزیت نسبی صنایع در تولید مواد اولیه بویژه نفت مدت زیادی نمی‌تواند ادامه داشته باشد و قاعدتا سهام بنیادی به خصوص نفت و فراورده‌های نفتی، مواد معدنی و فلزات اساسی همواره پتانسیل خوبی برای سرمایه‌گذاری بلند مدت دارند.

مشاهده کل خبر

تجدید ارزیابی بانک ها؛ درمان یا مرهم ؟

مدیرعامل کارگزاری بانک توسعه صادرات، سیاست های بانک مرکزی در جهت کاهش هزینه های نظام بانکی کشور با رویکرد کاهش و ثبات نرخ سود بانکی را از چشم اندازهای روشن صنعت بانکی ارزیابی کرد. محمد ثریانژاد اظهار داشت: با نگاهی به وضعیت مالی بانک ها در سال ۹۷ دولت به فکر افزایش سرمایه بانک ها از طریق درآمد ناشی از تسعیر ارز دارایی ها افتاده و در تلاش برای تصویب مصوبات مربوط به آن است. این امر شاید نتواند بطور کامل وضعیت بانک های کشور را به سامان برساند اما می تواند مزایای مهمی دربرداشته باشد؛ از جمله می توان به تسویه کامل یا قسمتی از بدهی بانک ها به بانک مرکزی، بهبود وضعیت کفایت سرمایه بانک ها، پوشش زیان انباشته آنها و مواردی از این دست اشاره کرد.

مشاهده کل خبر

سکوی پرواز استارت آپ ها

به گفته مدیرعامل تامین سرمایه نوین، یکی از رهیافت های جالب در خصوص تامین مالی کسب و کارهای کارآفرینانه و استارت آپ ها، تامین مالی جمعی (Crowdfunding) است که پیشینه آن به بیش از یک دهه می رسد. این روش مدرن تامین مالی، همگام با پیشرفت و توسعه فناوری های نوین اطلاعات و ارتباطات، توسعه یافته است. ولی نادی قمی اظهار داشت: این روش مردم نهاد در بستر اینترنت و از طریق پلت  فرم های ایجاد شده برای تامین مالی جمعی اقدام به جمع آوری منابع در قالب اهدا (گلریزان)، وام، پاداش و مشارکت می کند و این روش های مختلف تامین مالی جمعی (اهدا، وام، پاداش، مشارکت) مشخص می کند که تامین کنندگان منابع، پول مورد نیاز جهت راه اندازی یا توسعه یک کسب را در چه قالبی به متقاضیان وجوه پرداخت می کنند.

مشاهده کل خبر

استراحت سهام دلاری؛ رشد سهام ریالی

مدیر سرمایه گذاری کارگزاری بهگزین، از اصلاح زمانی برخی سهام دلاری در بازار سرمایه خبر داد و گفت: هم اکنون موعد رشد ریالی سهام ریالی فرا رسیده است. محمد گرجی آرا با بیان اینکه ما تجربه رشد سهام را  در سه ماهه اول امسال داشتیم، اظهار داشت: در رابطه با برخی سهم ها چون تعداد زیادی از سرمایه گذاران در سود هستند، به صورت ضرورت باید یک اصلاح زمانی داشته باشند البته باز هم این به معنای اشباع قیمتی این سهم ها نخواهد بود.

مشاهده کل خبر

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه