صالح آبادی

علی صالح آبادی در همایش تامین مالی صادرات با اشاره به تلاش دشمنان برای کاهش صادرات نفت در سال گذشته و امسال گفت: حتی اگر صادرات نفت به صفر برسد، صادرات غیرنفتی توان تأمین مالی ارزی کشور را دارد و بر همین اساس نهادهای مرتبط با حوزه صادرات در کنار بانک مرکزی، می‌توانند در این شرایط با حمایت از صادرات، نقش آفرینی کنند.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، علی صالح آبادی مدیرعامل بانک توسعه صادرات: گفت: تأمین مالی صادرات در این میان بسیار مهم است؛ این درحالی است که تأمین مالی می‌تواند در رقابت پذیری کالاها در بازارهای جهانی موثر باشد؛ اگرچه بانک مرکزی طی سال‌های اخیر، خط اعتباری برای حمایت از صادرات اختصاص داده و منابعی نیز از صندوق توسعه ملی تخصیص یافته، ولی کافی نیست. البته بانک توسعه صادرات نیز از محل منابع داخلی و خارجی، تأمین مالی صادرات را انجام می‌دهد.
صالح آبادی ادامه داد: منابع ریالی و ارزی بانک و صندوق توسعه ملی، منابع یارانه سود و نیز منابع ناشی از سپرده های ارزی و ریالی در خدمت صادرکنندگان است؛ ضمن اینکه خطوط فاینانس و ری فاینانس نیز مدنظر قرار می‌گیرد و نمونه آن یک پروژه فاینانس در بخش پتروشیمی است که ۲.۲ میلیارد دلار منابع مالی خارجی را به خود اختصاص داده که تا پایان شهریور به بهره‌برداری می‌رسد و البته برای واردات مواد اولیه نیز از منابع ری فاینانس استفاده کرده ایم.
وی افزود: در حوزه اعتبار خریدار نیز برای طرح‌های خارجی منابعی اختصاص می‌دهیم و بازپرداخت آن از سوی کشور طرف قرارداد خارجی ایران است؛ نمونه آن هم صادرات برق ایران به عراق است.
 مدیرعامل بانک توسعه صادرات با بیان اینکه افزایش نرخ ارز سرمایه در گردش واحدهای تولیدی موثر بوده و باید در کنار تامین مالی ریالی بنگاه‌های صادراتی از صدور ضمانتنامه و سایر روش‌ها نیز بهره گرفت، گفت: البته واحدهای تولیدی می‌توانند از عقد خرید دین استفاده کنند و در کنار فروش نسیه کالاهای خود، اسناد را تنزیل کنند.
وی گفت: این بانک، سال گذشته ۵۱ هزار و ۴۰۳ میلیارد ریال تسهیلات ریالی و ۳۴۳ میلیون دلار تسهیلات ارزی در جهت تامین مالی صادرات پرداخت کرده است.
صالح آبادی افزود: در فاصله سال‌های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۷ مبلغ ضمانت نامه‌های صادره ریالی بانک توسعه صادرات، ۱۳ هزار و ۵۱۹ میلیون ریال و تعداد ضمانت نامه‌های صادره ریالی ۳۶۵۳ فقره بوده است ضمن اینکه در این مدت مبلغ ضمانت نامه‌های صادره ارزی ۱۱۵۱ میلیون دلار و تعداد آن ۴۴۵ فقره بوده است.
وی ادامه داد: همچنین مبلغ‌های صادره و وارده در این مدت ۲۶ هزار و ۱۱۹ میلیون دلار و تعداد آن ۵۶، ۱۳۷۱ بوده است.
صالح‌آبادی درباره تسهیلات اعطایی بانک توسعه صادرات به شرکت‌های دانش بنیان و شرکت‌های کوچک و متوسط گفت: شرکت‌های دانش بنیان در سال ۹۵ به میزان ۵۱۸ میلیارد ریال، در سال ۹۶ به میزان ۹۴۰ میلیارد ریال و در سال ۹۵ به میزان ۱۵۱۴ میلیارد ریال از تسهیلات این بانک برخوردار شدند ضمن اینکه شرکت‌های کوچک و متوسط نیز در سال ۹۵ از تسهیلات ۵۳۱۴ میلیارد ریالی، در سال ۹۶ از تسهیلات ۵ هزار و ۷۸۷ میلیارد ریالی و در سال ۹۷ از تسهیلات ۷۴۹۳ میلیارد ریالی بانک توسعه صادرات استفاده کرده اند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =

پربازدیدترین

آخرین‌های اقتصاد کلان