امیرحسین تبیانیان

نماینده شرکت ملی نفت در بورس انرژی گفت: تنها شرط ما برای آنکه خریدار بتواند نفت خام و میعانات گاز موردنیاز خود را از طریق بورس خریداری کند، این است که بتواند پیش‌پرداخت تعیین‌شده را بپردازد.

به گزارش پایگاه خبری بازر سرمایه (سنا)، امیرحسین تبیانیان، نماینده شرکت ملی نفت در بورس انرژی در نشست خبری با خبرنگاران گفت: تحریم‌ها فضایی را ایجاد کرد که بتوانیم از مدل سنتی فروش نفت فاصله بگیریم. از ابتدای دهه ۵۰ ما به یک شیوه همواره نفت خود را عرضه می‌کردیم و فروش نفت به سمت بازارهای سنتی بود، اما عرضه نفت از طریق بورس شیوه جدیدی است که برای شکل‌گیری آن باید کمی فرصت داد.

وی ادامه داد: کارشناسان و صاحب‌نظرانی که در این زمینه فعالیت می‌کنند معتقدند باید به بورس نفت زمان داد تا شکل بگیرد و این‌گونه نیست که ما به محض آنکه اراده کنیم نفت را در بورس عرضه کنیم، مشتری وجود داشته باشد.

تبیانیان با اشاره به اینکه برای شکل‌گیری بورس نفت قدم‌های مختلفی دیده شده است، گفت: قدم اول عرضه نفت به صورت فیزیکی در بورس است و پس از آنکه توانستیم قدم اول را به خوبی برداریم، آنگاه به دنبال ابزارهای دیگری خواهیم رفت که یک نمونه آن موضوع فروش نفت به صورت کاغذی است که شرایط آن در حال حاضر در حال آماده‌سازی است.

وی با تاکید بر اینکه از ابتدای راه‌اندازی بورس نفت یک میلیون‌ و ۱۰۰ هزار بشکه نفت خام سبک و سنگین ایران به فروش رفته است، گفت: ما تمام سال ۹۸ را برای این مورد در نظر گرفته‌ایم و در پایان سال ۹۸ می‌توانیم به یک جمع‌بندی خوبی برسیم که آیا در عرضه نفت خام در بورس موفق بوده‌ایم یا خیر که هرچند هم‌اکنون توانستیم شرایط خوبی را ایجاد کنیم و برای ما این موضوع مطلوبیت داشت.

تبیانیان با تاکید بر اینکه همواره از زمانی که نفت خام در بورس عرضه شد شیوه عرضه و قیمت‌گذاری تغییر کرده است گفت: همواره خریداران به دنبال دریافت تخفیف‌های بیشتر هستند، اما این‌گونه نیست که ما به هر قیمتی که آنها بخواهند نفت خام را عرضه کنیم.

وی اظهار داشت‌: بالاخره این نفت متعلق به ایران است و ما نمی‌توانیم با تخفیف‌های بسیار زیاد نفت را در بورس به فروش برسانیم، زیرا ما نسبت به مردم ایران احساس مسئولیت می‌کنیم.

نماینده شرکت ملی نفت ایران در بورس انرژی با اشاره به اینکه اردیبهشت ماه امسال شیوه نامه رسمی این عرضه در بورس انرژی از سوی وزیر نفت ابلاغ شد، افزود: ماهانه باید حدود دو میلیون بشکه نفت خام سبک، سنگین و میعانات گازی به صورت حداقلی در بورس عرضه شود. در همین راستا، تمام تلاش خود را معطوف کرده‌ایم تا این عرضه‌ها به شکل منظم انجام شود تا بازار و خریداران اطمینان یابند که دولت ایران و شرکت ملی نفت این اقدام را به عنوان یک سیاست پایدار ادامه خواهد داد. براساس آئین نامه اجرایی، شرایط خاصی را برای خریداران در نظر گرفته‌ایم؛ نخست اینکه فروش نفت یا میعانات گازی در بورس انرژی بدون احراز صلاحیت خریداران انجام می‌شود؛ به این معنی که احراز صلاحیت خریداران از نظر فنی در دستور کار ما نیست و در صورتی که مشتری بتواند پیش پرداخت و تضامین مورد نیاز مالی را انجام شود، محدودیتی برای عرضه نفت به مشتری وجود ندارد.

وی تصریح کرد: برای مقاصد صادراتی محموله‌ها را نیز محدودیتی وجود ندارد، به جز صادرات نفت ایران به رژیم صهیونیستی که خط قرمز نظام جمهوری اسلامی ایران است.

وی با تاکید بر اینکه اطلاعات خریداران حقیقی و حقوقی داخلی و خارجی نفت ایران کاملاً محرمانه باقی می‌ماند ادامه داد: تمامی اطلاعات معاملاتی در بورس انرژی محرمانه هستند.

به گفته تبیانیان، در راستای ایجاد جذابیت قیمتی، نرخ صادراتی نفت ایران به مقصد مدیترانه که ارزان‌ترین نرخ صادراتی برای محموله‌های نفتی ایران محسوب می‌شود را به عنوان پایه قیمتی قرار داده‌ایم و مشتریان بر اساس این قیمت پایه، قیمت مورد نظر خود را روی تابلو اعلام می‌کنند و در صورت موافقت با قیمت مطرح شده تخفیف مورد نظر اعمال می‌شود.

وی ادامه داد: نرخ در نظر گرفته شده برای میعانات گازی ایران نیز بر اساس شاخص نفت دبی است و قیمت پایه میعانات را ۹۵ درصد نفت خام دبی در نظر گرفته‌ایم که به این ترتیب به صورت پیش فرض ۵ درصد تخفیف برای میعانات اعمال کرده‌ایم.

نماینده شرکت ملی نفت ایران در بورس انرژی در مورد شرایط بارگیری محموله‌های مورد نظر نیز توضیح داد: برای تحویل و حمل محموله‌های نفت خام، سه شیوه پیش بینی شده است: بارگیری از پایانه صادراتی خارک، کشتی به کشتی و بارگیری محموله به صورت زمینی از محل پالایشگاه تبریز و با حداقل هزار بشکه. البته حمل زمینی از پالایشگاه تبریز برای محموله‌های کوچک خواهد بود.

وی گفت: درباره میعانات گازی نیز امکان بارگیری از منطقه عسلویه، کشتی به کشتی و تحویل زمینی از بندرعباس با میزان حداقلی هزار بشکه وجود دارد.

وی با اعلام اینکه ۶ درصد ارزش کل محموله باید توسط مشتری پیش پرداخت شود، افزود: این پیش پرداخت می‌تواند به صورت نقدی یا اعتباری باشد که در صورت پرداخت اعتباری، تضامین ارائه شده باید مورد تأیید شرکت ملی نفت ایران قرار گیرد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار تلویزیون بلادی عراق درباره اینکه آیا پرداخت‌ها باید با دلار آمریکا صورت گیرد یا ارز دیگری مبنای کار است، گفت: ایران یک سبد ارزی از جمله ریال ایران، یوآن، یورو و درهم را برای پرداخت‌ها در نظر گرفته است و دلار آمریکا در این سبد وجود ندارد.متقاضیان ۹۰ روز پس از بارگیری زمان برای تسویه حساب دارند.

تبیانیان در پاسخ به سوالی در مورد اینکه آیا دولت ایران و شرکت ملی نفت سیاست عرضه نفت خام در بورس را ادامه خواهد داد یا یک اقدام مقطعی است، توضیح داد: عرضه نفت خام و میعانات گازی در رینگ بین المللی بورس انرژی تبدیل به یک تکلیف قانونی شده است و قطعاً عرضه در بورس انرژی اقدامی پایدار خواهد بود.

وی ادامه داد: نفت ایران کالایی شناخته شده و معتبر در سطح بین المللی است به این ترتیب حضور این کالا در بورس انرژی موجب اعتباربخشی بیشتر به این بورس می‌شود و انتظار داریم که این اقدام موجب توانمندتر شدن بورس نفت ایران شود. البته انتظار نداریم در کوتاه مدت فروش نفت در بورس جایگزین فروش سنتی شود و در حقیقت هدف مانارتقا ابزارهای بورسی به عنوان یک نوع از روش فروش نفت است.

تبیانیان گفت: یکی از امتیازات بزرگی که عرضه نفت در بورس دارد این است که کارگزاری‌های بورس انرژی در سراسر کشور تبدیل به بازوهای بازاریابی برای نفت ایران شده‌اند که به خودی خود پتانسیل قابل توجهی را برای فروش نفت فراهم می‌کند.

نماینده شرکت ملی نفت ایران در بورس انرژی در پاسخ به سوالی در ارتباط با فقدان حساب ارزی برای پرداخت‌های مشتریان توضیح داد: شرکت سرمایه گذاری مرکزی امکان تسویه ارزی در داخل کشور را فعال کرده است و برای ایجاد حساب‌های ارزی خارج کشور نیز در حال فراهم کردن امکانات مورد نیاز است.

نماینده شرکت ملی نفت ایران در بورس انرژی در پاسخ به سوالی درباره اینکه چطور با وجود اینکه محدودیتی برای مقصد صادراتی نفت و میعانات گازی عرضه شده در نظر ندارید چطور محدودیت فروش نفت به رژیم صهیونیستی را که خط قرمز جمهوری اسلامی ایران است، اعمال می‌کنید؟ توضیح داد: شیوه نامه عرضه نفت در بورس برای ما به منزله یک قرارداد محسوب می‌شود به این معنا که خریداری که تحت قوانین این شیوه نامه به خرید نفت خام یا میعانات گازی ایران می‌پردازد در صورتی که اقدام به صادرات این محموله‌ها به رژیم صهیونیستی کند و این اقدام برای ایران محرز شود، طبق این شیوه نامه موضوع را در سطح بین المللی پیگیری حقوقی خواهیم کرد.

این مقام مسئول ادامه داد: عرضه نفت و میعانات گازی در بورس انرژی اقدامی جدید است و بطور طبیعی تا رسیدن به نقطه مطلوب و برای اینکه مشتریان و متقاضیان بتوانند شرایط خود را با این عرضه‌ها تطبیق دهند، زمان می‌برد. بنابراین فضای تحریم تأثیر خاصی بر میزان استقبال مشتریان و خریداران نداشته است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بورس انرژی