بازار

بازارهای آسیا در ساعات معاملاتی امروز، با روند کاهشی همراه شد که یکی از دلایل آن نا امیدی سرمایه گذاران از کاهش شدید نرخ بهره توسط بانک مرکزی آمریکا بود.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، به دنبال انتشار گزارش مثبت اشتغال در آمریکا، کارشناسان شانس کاهش ۰.۵ واحد درصدی نرخ بهره را غیر ممکن دانسته اند.

به گزارش رویترز، بازارهای آسیا به پیروی از وال استریت، که هفته گذشته را در فاز منفی منفی به اتمام رساند، در اولین روز هفته (دوشنبه) کاهش چشمگیری داشتند.

شاخص اصلی آسیا پاسفیک به جز ژاپن یکدرصد روند منفی را به ثبت رساند ، به طوری که همه شاخص های زیر مجموعه آن قرمز شدند.

در سوی دیگر، نیکی ژاپن با کاهش ناچیز ۰.۹ درصدی روز آرامی را پشت سر گذاشت. اما شاخص بلوچیپ چین ۱.۷ درصد عقب نشست و شاخص اصلی بورس هنگ کنگ،  نیز ۱.۵ درصد پسروی داشت.

بازار کره جنوبی و استرالیا نیز هر کدام به ترتیب ۱.۸ درصد و ۱ درصد افت شاخص اصلی را به ثبت رساندند. در استرالیا افت شاخص اس اند پی به پایین ‌ترین سطح پنج هفته خود رسید.

همزمان با ریزش شاخص ‌های آسیایی، بانک مورگان استنلی اعلام کرده که در ماه های آینده سرمایه گذاری کمتری روی سهام در بازارهای جهانی خواهد داشت.

اندرو شیتس، استراتژیست این بانک در لندن، به رویترز گفت، که بانک او به سراغ سهام "سبک وزنها" خواهد رفت زیرا شرکت هایی قبلی در حال حاضر "خنثی" عمل می کنند.

به گفته وی، ارزش گذاری های بیش از اندازه و فشار سوددهی دلیل کاهش قیمت ها در بورس است. وی گفت که بانک مورگان استنلی سعی خواهد کرد بر روی اعتبارات ملی در بازارهای نوظهور و اوراق بدهی دولت ژاپن تمرکز کند.

در هفته های اخیر رشد سهام در بازارها عمدتا به دلیل انتظار بازار از کاهش نرخ بهره توسط بانک های مرکزی جهان بوده است. گزارش هفته پیش اشتغال در آمریکا این انتظارات را معتدل کرد چرا که بر خلاف پیش‌بینی ها، حدود ۲۲۴ هزار شغل در ماه ژوئن ایجاد شد. پیش‌بینی اقتصاددانان ۱۶۰ هزار شغل بود. این گزارش نشان می دهد هنوز اقتصاد آمریکا قدرت دارد و نیازی به اعمال سیاست انبساطی وسیع نیست.  

به این ترتیب امید ها برای کاهش نرخ بهره کمرنگ تر شده است و به همین ترتیب، بازار سهام کمی متعادل خواهد شد.

به گزارش رویترز، رئیس بانک مرکزی آمریکا در هفته جاری در اظهاراتی که مقابل نمایندگان کنگره خواهد داشت جزئیات بیشتری از سیاست کاهش یا عدم کاهش نرخ بهره را اعلام خواهد کرد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بين‌الملل