خبر

پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، به بررسی مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در هفته‌ای که گذشت پرداخته است.

بورس کالا، مسیری برای ساماندهی اقتصادی

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در آیین راه اندازی معاملات گواهی سپرده کالایی و قراردادهای آتی زیره سبز در بورس کالای ایران ضمن تقدیر از وزارت جهاد کشاورزی برای همکاری جهت عرضه و ورود کالاهای جدید به بورس کالای ایران گفت: با توجه به تجربه خوبی که برای عرضه زعفران در بورس داشتیم امیدواریم این موضوع پس از زیره سبز، برای پسته هم اتفاق بیفتد. به گفته دکتر محمدی، روند پذیرش و عرضه محصولات در بورس کالای ایران به این گونه است که در گام اول معاملات گواهی سپرده کالایی راه اندازی می شود و سپس معاملات قراردادهای آتی شروع به کار می کند. همچنین پس از تکمیل معاملات در بازار مشتقه، صندوق های کالایی راه اندازی می شود که سازمان بورس با جدیت به دنبال تسهیل اخذ مجوز صندوق های کالایی در بورس کالاست.

مشاهده کل خبر

اصول رفتاری مدیران ناشران غیر نهاد مالی ثبت شده نزد سازمان ابلاغ شد

به گفته معاون حقوقی سازمان بورس و اوراق بهادار، جعفر جمالی، از آنجا که صیانت و حمایت از مدیران سالم و دارای حسن نیت شرکت‌ها و اشخاص حقوقی تحت نظارت و پیشگیری از وقوع جرائم و تخلفات در بازار سرمایه از برنامه‌های جدی سازمان است، هنجارها و اصول رفتاری مدیران که هم راهنمای عملکرد است و هم موجب ارتقاء کیفی آراء صادره در پرونده‌های تخلفاتی می‌شود، پس از برگزاری جلسات متعدد، جمع‌آوری نظرات فعالان بازار سرمایه و همچنین مطالعه دقیق جزئیات پرونده های تخلفاتی و کیفری با محوریت اداره پیشگیری و ارتقاء سلامت بازار سرمایه پیش‌نویس متن نهایی و سرانجام در جلسه ۲۵ اردیبهشت ماه ۹۸ هیأت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار به تصویب رسید.

مشاهده کل خبر

لیگ ستارگان بورس پل ارتباطی صنعت و دانشگاه

معاون نظارت بر بورس ها و ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار گسترش و بسط مفاهیم نوین بازار سرمایه، تشویق دانشجویان به فعالیت در بازار سرمایه، تقویت رقابت های دانشجویی، یافتن فرصت های شغلی، برقراری ارتباط بین صنعت و بازار سرمایه، ارتقای فرهنگ و سواد مالی و ارتقای فرهنگ کارآفرینی را از مهم ترین اهداف برگزاری لیگ ستارگان بورس است. حسن امیری با بیان اینکه از حضور سایر رشته های دانشگاهی در رقابت های لیگ ستارگان استقبال می شود، ابراز داشت: آشنایی سایر رشته های تحصیلی با بازار سرمایه، می تواند به تصمیم گیری های آتی کشور کمک کند و موجب رشد بازار سرمایه در سنوات آتی می شود.

مشاهده کل خبر

انبارهای پذیرش شده زیره سبز افزایش می یابد/ خراسان رضوی قطب محصولات کشاورزی عرضه شده در بورس کالا

حامد سلطانی نژاد در مراسم راه اندازی معاملات گواهی سپرده و قراردادهای آتی زیره سبز در بورس کالای ایران گفت: به زودی تعداد انبارهای پذیرش شده زیره سبز در بورس کالا افزایش می یابد تا با رونق معاملات گواهی سپرده زیره شاهد کشف قیمت بهینه تر و توسعه تجارت این محصول باشیم. مدیرعامل بورس کالای ایران به راهبردهای این بورس در حوزه محصولات کشاورزی اشاره کرد و گفت: اقداماتی همچون اوراق بهادار سازی محصولات، توسعه ابزارهای مشتقه، ایجاد و به کار گیری ابزارهای تامین مالی و معاملاتی متناسب با نیاز مشتریان به گسترش اندازه و عمق بازار محصولات کشاورزی در بورس کالا کمک می کند که در نتیجه کشف قیمت بهینه تر، تبدیل شدن به مرجع قیمتی و توسعه تجارت در بازار این محصولات حاصل می شود.

مشاهده کل خبر

درگاه تخصصی ذی نفعان بازار سرمایه کلید خورد

مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) با اعلام اینکه نسخه جدید و به روز شده اپلیکیشن درگاه الکترونیکی سهامداران (دارا) با قابلیت رصد نمادهای معاملاتی و شاخص های بازار سرمایه آغاز به کار کرد، گفت: درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه که به صورت آزمایشی به بهره برداری رسیده و  شامل سه بخش "دارا، دانا و ناظر" است، حجم انبوهی از دسترسی ها را برای فعالان و ذی نفعان بازار سرمایه فراهم می آورد. فهیمی با بیان اینکه یکپارچه سازی سرویس های تخصصی، ارتقای شفافیت و اطلاع رسانی صحیح و ارائه خدمات به صورت آنلاین و غیرحضوری از جمله اهداف راه اندازی "دارا" است، افزود: با این سامانه، به طور مستقیم هم دسترسی به خدمات شرکت سپرده گذاری و هم اطلاعاتی که نزد این شرکت است، امکان پذیر می شود که با حجم خدمات و اطلاعاتی که به صورت مراجعه حضوری یا روش های سنتی قبلی دریافت می شد، واقعا قابل مقایسه نیست.

مشاهده کل خبر

صفر تا ۱۰۰ عرضه زیره سبز در بورس کالا

مدیرعامل بورس کالای ایران در خصوص معاملات گواهی سپرده و قراردادهای آتی زیره سبز در بورس کالای ایران گفت: ایران همواره در تولید زیره سبز رتبه سوم تا ششم را در دنیا داشته است و در بورس های کالایی معتبر دنیا همراه با تولیدکننده اصلی این محصول که کشور هند است در میزان تولیدات در رقابت بوده است. لذا با ورود این محصول در بورس کالا در قالب گواهی سپرده و قراردادهای آتی، میزان نقدینگی بیشتری به سمت این کالا سوق پیدا کند و تولید این محصول هم از نظر کیفی و هم کمی بهبود پیدا می کند. حامد سلطانی نژاد در خصوص میزان صادرات این محصول گفت: هنوز ارقام دقیقی از صادرات این محصول نداریم اما تصور ما این است که بیش از ۵۰ درصد از تولیدات این محصول را بتوانیم از طریق رینگ صادراتی بورس کالا یا توسط بازار صادراتی به کشورها صادر کنیم.

مشاهده کل خبر

بازار سرمایه، سرمایه ملی / مسیر لیگ ستارگان بدون نقص است

در ابتدای آیین گشایش لیگ ستارگان بورس، یاسر فلاح، مدیرعامل شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس عنوان کرد: تابستان ٩۶ و هنگامی که که شرایط بازار سرمایه متعادل نبود لیگ ستارگان بورس با حضور ١٠ تیم کار خود را شروع کرد و در آن زمان نقدهایی به آن شد. عنوان می شد این رقابت تبلیغ نوسان گیری و سفته بازی است! پاسخ این بود که این رقابت صرفا رویدادی دانشجویی است و شرکت کنندگان سفیران بازار سرمایه هستند. امروز اما خوشحالیم که پاسخ نقدها با حضور ۶٠ تیم داخلی و پنج تیم بین المللی داده شد و سفیران بین المللی نیز به جمع خانواده بازار سرمایه ایران وارد شده اند. مهدی رباطی، مدیرعامل کارگزاری بورس بیمه ایران و حامی برگزاری سومین لیگ ستارگان بورس ضمن قدردانی از برگزار کنندگان این رویداد مهم بازار سرمایه عنوان کرد: توسعه فرهنگ سهامداری و سرمایه گذاری در کشور دغدغه مجموعه کاری ما بوده و با همین نگاه از برگزاری این رویداد حمایت میکنیم. علی رحمانی، معاون  مالی و اداری دانشگاه الزهرا نیز برگزاری این لیگ را ارزشمند دانست و گفت: میزبانی این رویداد برای دانشگاه الزهرا  باعث افتخار است و تلاش میکنیم لیگ ستارگان بورس با بهترین شکل برگزار شود.

مشاهده کل خبر

ارتباط نهاد ناظر بازار سرمایه و رسانه ها بی سابقه است / بورس در بهترین شرایط

مدیر روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بورس و اوراق بهادار در دیدار خود با رییس باشگاه خبرنگاران جوان، به ضرورت تعامل هر چه بیشتر نهاد ناظر بازار سرمایه و رسانه های جمعی اشاره کرد و گفت: بازار سرمایه در حال حاضر از شرایط مطلوبی برخوردار است و شاخص بورس تهران به عنوان یک نماگر مهم اقتصادی طی دو سال گذشته قله های تاریخی را فتح و رکوردهای جدیدی را ثبت کرده است. سودآوری و صورت های مالی شرکت ها نیز بیانگر این است که شرکت های حاضر در بورس و فرابورس از شرایط بسیار خوبی برخوردار هستند. عباس هنرمند نیز در این دیدار عنوان کرد: ارتباط نهاد ناظر بازار سرمایه کشور با رسانه های جمعی قابل مقایسه با گذشته نیست و جشنواره بورس و رسانه شاخصه نگاه رسانه محور سازمان بورس است.

مشاهده کل خبر

جذب نقدینگی به تولید، کارکرد اصلی بازار سرمایه

مدیرعامل سابق شرکت بورس و اوراق بهادار تهران، با بیان اینکه بازارهایی همچون طلا، سکه و خودرو عموما در جامعه ایجاد تورم می کنند و سرمایه گذاری در آن مولد نیست، گفت: در حال حاضر بازاری که می تواند به تولید رونق دهد، بازار سرمایه است. حسن قالیباف اصل با اشاره به اینکه بعضی روزها بیش از دو هزار و ۵۰۰  میلیارد تومان در این بازار معامله صورت می گیرد، اظهار داشت: این حجم از پول اگر به بازارهای موازی می رفت، باعث تشدید تورم و  گرانی و بروز چالش در حوزه های مختلف اقتصادی و اجتماعی می شد.

مشاهده کل خبر

از فوتبال بورسی تا تولید ملی /شفافیت، کلید ورود به بازار سرمایه

مدیر روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به ظرفیت‌های بالقوه بازار سرمایه برای رشد اقتصادی کشور، اظهار کرد: این روزها شاخص بازار سرمایه به عنوان یک نماگر مهم اقتصادی شرایط بسیار خوبی را سپری می‌کند و یکی از بهترین هدایت کنندگان نقدینگی به سمت تولید است. یاسر فلاح، مدیر عامل شرکت اطلاع‌رسانی و خدمات بورس عنوان کرد: با مقایسه شاخص بورس از سال ۹۵ تا ۹۷ می‌توان رشد قابل توجه جایگاه بورس در جامعه را مشاهده کرد. در خرداد ۹۵ شاخص بورس به پله ۷۴ هزار واحدی رسید و این رقم در تیر امسال به ۲۴۹ هزار واحد جهش پیدا کرد. در واقع بازدهی بورس بیش از ۲۷۰ درصد بوده است.

مشاهده کل خبر

بازار سرمایه بهترین مقصد برای نقدینگی های سرگردان است

عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی، بازار سرمایه را از بهترین گزینه های مقصد برای نقدینگی های سرگردان در جامعه دانست و گفت: این نقدینگی که عطش کسب بازدهی دارد، در صورت مساعد بودن شرایط به سمت بورس حرکت خواهد کرد. مهدی تقوی گفت: در حالی که سرمایه گذاری در بسیاری از بازارهای مهم اما غیر مولد بازده منفی دارد، هدایت نقدینگی به سمت بازار سرمایه که شرکت های تولیدی نیز در آن سهام دارند، ارزش پول ملی  و قدرت خرید را تقویت می کند و تولید را رونق می دهد.

مشاهده کل خبر

دستاوردهای لیگ ستارگان، فراتر از آموخته های دانشگاهی است

لیگ ستارگان بورس در سومین سال برگزاری خود میزبان شرکت کنندگانی از کشورهای عمان، سوریه، عراق (دانشگاه بغداد و بصره) و ترکیه است. افراد حاضر در این تیم ها، طی روزهای گذشته با نحوه خرید و فروش سهام در بازار سرمایه کشورمان آشنا شدند. در این روزها، مفاهیم کلی بازار، بایدها و نبایدهای معاملات نیز برای آنها تشریح شد. یافین الخروصی، سرگروه تیم عمانی شرکت کننده در سومین لیگ ستارگان بورس در خصوص تفاوت های بورس مسقط و تهران گفت: نکته جالبی که در خصوص بازار سرمایه ایران نظر تیم ما را به خود جلب کرد، قوانین مبتنی بر شریعت و ابزارهای مالی اسلامی رایج در این بازار بود.

مشاهده کل خبر

بورس شرعی ایران یک مزیت برای مسلمانان جهان است

نیهات کایا، صالح مالبلگی و یوسف یاشیل بینگول اعضای تیم منتخب ترکیه، به عنوان یکی از تیم های خارجی حاضر در لیگ ستارگان بورس در گفت و گویی با پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، در خصوص مشاهدات خود از بازار سرمایه ایران گفتند. یوسف یاشیل بینگول با اشاره به توسعه ابزارهای مالی اسلامی در بازار سهام ایران گفت: هنگامی که در میان آموزش های لازم برای ورود به لیگ ستارگان بورس در خصوص ابزارهای معاملاتی حاضر در بازار سرمایه ایران شنیدم خیلی متعجب شدم. فعالیت این تعداد ابزار سرمایه گذاری که بر اساس قوانین اسلامی و شریعت است به راحتی می تواند مسلمانان را در هر کجای دنیا برای حضور در بازار سرمایه ایران تشویق کند.

مشاهده کل خبر

قابلیت توثیق مهمترین ویژگی اوراق سپرده کالایی / گسترش ابزارها، گامی در جهت کاهش ریسک

مدیر عامل تامین سرمایه سپهر که بازارگردانی گواهی ها را بر عهده دارد، در گفت وگو با "سنا" ضمن مثبت ارزیابی کردن توسعه ابزارهای بازار مشتقه مانند گواهی سپرده کالایی، در خصوص نقش بازارگردان در معاملات گفت: برای این امر باید ابتدا مجوز گرفته و بعد بازارگردانی معاملات را به عهده بگیریم. در این راستا، به محض اینکه موضوع معاملات گواهی سپرده کالایی مطرح شد، تقاضای دریافت مجوز برای بازارگردانی این معاملات را مطرح کردیم؛ اکنون تقاضا ارسال شده است و به محض دریافت مجوز آن از بورس کالا، فعالیت خود را آغاز می‌کنیم. حسین میری نقش بازارگردان را رونق عرضه و تقاضای معاملات دانست و افزود: اگر در معاملات عرضه ای اضافه ماند به طوریکه برای آن تقاضا وجود نداشت یا اینکه تقاضای اضافی وجود داشت و عرضه ای باقی نمانده بود، بازارگردان به عنوان تسهیل کننده در این میان نقش بازی می کند تا طرفین معامله را به خواسته شان برساند.

مشاهده کل خبر

رفتار هیجانی، راز انتقال ثروت از افراد عجول به افراد صبور

مدیرعامل شرکت سبدگردان سرمایه ایرانیان با اشاره به روند شاخص بورس گفت: فصل مجامع بازار سرمایه به پایان رسیده و پس از تخصیص سود سهام شرکت ها بازار تحت تاثیر عوامل دیگری قرار دارد. به گفته سید مصطفی صفاری، اصلی ترین محرک بازار، اعلام گزارش های مالی سه ماهه نخست شرکت ها است. سه ماهه اول سال گذشته فروش شرکت ها با دلار چهار هزار و ۲۰۰ تومانی محاسبه شد اما اکنون با توجه به نرخ دلار در کانال ۱۲ هزار تومانی سود سه ماهه شرکت ها در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش چشمگیری را نشان می دهد. همچنین تصویب تجدید ارزیابی دارایی ها و قیمت های جهانی نیز روی برخی صنایع اثر مثبت دارد. 

مشاهده کل خبر

تامین مالی جمعی، فرصتی برای تمامی کارآفرینان

به گفته مدیر تحقیق و توسعه شرکت تأمین سرمایه بانک مسکن، تأمین مالی همواره یکی از چالش‌های اساسی ایجاد و توسعه کسب و کارهای کارآفرینانه و مخاطره‌پذیر بوده است، اما هنوز خلاء بزرگی در تأمین مالی شرکت‌های نوپای کارآفرین در مراحل اولیه تجاری‌سازی وجود دارد؛ یکی از ابتکارات قابل توجه در زمینه تأمین مالی برای این کسب و کارها، تامین مالی جمعی است. محسنی در خصوص جلب اعتماد در این روش تامین مالی، تصریح کرد: نظام‌های تأمین مالی جمعی برای جلب اعتماد و کسب اعتبار نیاز به چیزی بیش از وجوه متقاضیان کارآفرین و سرمایه‌گذاران علاقمند دارد؛ چنین نظامی نیازمند به اکوسیستم‌های پشتیبان و توانمندساز نظیر مقررات تسهیل‌کننده، فناوری و محیط امن تبادلات مالی و همچنین فرهنگ پذیرای این شیوه جدید از تأمین مالی دارد.

مشاهده کل خبر

معافیت مالیاتی و طرفداران خاص آن/ سهم بنیادی فقط از طریق «کدال» قابل تشخیص است

به گفته یک کارشناس بازار سرمایه، در شرایط کنونی معافیت مالیاتی را می‌توان یک ابزار حسابداری برای شرکت‌هایی دانست که به نوعی توان کنترل بهینه عملیات خود را در سال‌های اخیر نداشته‌اند؛ یعنی گویا این روش برخلاف اهداف اولیه و حسابداری که برای آن تدوین شده است، بیشتر مورد استقبال شرکت‌هایی قرار گرفته است که در تلاشند به منظور تعویق ورشکستگی خود از آن استفاده کنند. معصومه ترکمان احمدی در خصوص نحوه تشخیص سهام بنیادی تصریح کرد: به نظر من انتخاب سهام بنیادی تنها از طریق سایت کدال امکان‌پذیر است. به این معنی که با مطالعه دقیق و پیوسته کدال می‌توان حتی از داخل صنایع نامناسب نیز سهام خوب و ایده آل را برای سرمایه‌گذاری پیدا کرده و بازده شیرینی کسب کرد، بنابراین کدال و صورت‌های مالی ابزارهای مناسبی برای تشخیص سهام بنیادی است؛ همچنین با چاشنی تکنیکال می‌توانید نقاط مناسب ورود و خروج به سهام را برای انجام بهتر معاملات به طور مناسبتری تشخیص داد.

مشاهده کل خبر

تامین مالی جمعی؛ فرصت ها و تهدیدها

همایون دارابی گفت: براساس مصوبه هیات مدیره سازمان بورس، نهادهای مالی مجاز برای فعالیت شرکت های تامین سرمایه، کارگزاری ها و شرکت های مشاوره سرمایه گذاری و سبدگردان ها، صلاحیت فعالیت به عنوان عامل تامین مالی جمعی را دارند. این کارشناس بازار سرمایه، نقش تامین مالی جمعی در اشتغالزایی را مهم توصیف کرد و گفت: این روش تامین مالی قطعا به اشتغال بیشتر کمک می کند؛ به خصوص در پروژه هایی با وجهه اجتماعی و فرهنگی، میزان اشتغال بالاست و هزینه این ایجاد اشتغال با مشارکت شمار زیادی از افراد تامین خواهد شد.

مشاهده کل خبر

لیگ ستارگان بورس، شخصیت حرفه ای فرد را شکل می دهد

همایون دارابی با بیان مطلب بالا در خصوص برگزاری سومین دوره لیگ ستارگان بورس گفت: برگزاری چنین رقابت هایی که در حقیقت یک کار دقیق و حرفه ای است، می تواند برای بازار و نیروی انسانی که باید از دانشگاه ها به طرف بازار بیایند جذاب باشد و یک پل ارتباطی بین دانشگاه و بازار سرمایه برقرار کند. این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه هم اکنون لیگ ستارگان بورس در سومین سال برگزاری خود به یک بلوغ نسبی رسیده است، تصریح کرد: این رقابت ها در حال باز کردن دامنه خود در دانشگاه های ایران است. همچنین با وجود مشکلاتی که در برقراری ارتباط مالی با سایر کشورها داریم، اما برقراری قرابت های فرهنگی و تماس با بازارهای سرمایه کشورهای دیگر، می تواند پتانسیل هایی را برای آینده بازار به همراه داشته باشد.

مشاهده کل خبر

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه