فرابورس

رشد بیش از ۴۰ درصدی حجم و ارزش مبادلات فرابورس ایران، گشایش نماد یک شرکت در بازار دوم، عرضه اولیه اسناد خزانه اسلامی و درج یک شرکت در بازار دوم از مهم‌ترین رویدادهای فرابورس ایران در هفته سوم تیرماه بود.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) به نقل از مدیریت ارتباطات فرابورس ایران، معامله‌گران در هفته منتهی به ۲۱ تیرماه به دادوستد ۱۰ میلیارد و ۱۳۰ میلیون ورقه بهادار به ارزش ۴۷ هزار و ۳۳۲ میلیارد ریال اقدام کردند که به رشد ۴۷ و ۴۱ درصدی حجم و ارزش این مبادلات انجامید.

شاخص کل فرابورس ایران که در آخرین روز کاری هفته گذشته در ارتفاع ۳ هزار و ۲۱۳ واحدی قرار داشت با ۴۱ واحد رشد در پایان این هفته در سطح ۳ هزار و ۲۵۴ واحدی ایستاد. از این رو آیفکس به ترتیب بازدهی ۹ و ۴۴ درصدی را از ابتدای ماه و سال جاری به ثبت رساند.

به استثنای بازار اول که در پی مبادله ۷۳۱ میلیون سهم به ارزش ۳۲۱۳ میلیارد ریال با کاهش ۱۵ و ۲۱ درصدی حجم و ارزش دادوستدی مواجه شد، تمامی بازارهای فرابورس عملکرد مثبتی را در این هفته بر جای گذاشتند.

 بازار دوم با ثبت معامله ۲۵۴۴ میلیون سهم به ارزش بالغ بر ۱۲ هزار و ۵۳۰ میلیارد ریال، رشد ۲۲ و ۳۹ درصدی حجم  ارزش معاملاتی را تجربه کرد.

ادامه مبادلات بازار سهام به دادوستد ۶۶۷۰ سهم به ارزش ۱۹ هزار و ۴۶۹ میلیارد ریال انجامید که از رشد افزون بر ۷۰ درصدی حجم و ارزش این مبادلات نسبت به هفته گذشته حکایت دارد.

از سوی دیگر رصد مبادلات اوراق طی این هفته نشان می‌دهد که در بازار ابزارهای نوین مالی نقل‌وانتقال ۱۸۵ میلیون ورقه به ارزش ۱۲ هزار و ۱۲۰ میلیارد ریال صورت گرفته است که در این میان دادوستد ۱۱ میلیون ورقه به ارزش ۹۶۶۲ میلیارد ریال مربوط به اوراق بدهی بوده است.

جابه‌جایی‌های صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله به ثبت معامله ۱۷۲ میلیون ورقه به ارزش ۲۲۹۰ میلیارد ریال منتهی شد.

همچنین خریداران و فروشندگان اوراق تسهیلات مسکن ۳۷۰ هزار ورقه تسه به ارزش ۱۶۸ میلیارد ریال را نقل‌وانتقال دادند که حجم و ارزش این دادوستدها نسبت به هفته گذشته بیش از ۱۰ درصد افزایش یافته است.

رویدادهای مهم هفته

هفدهم تیرماه انتقال نماد شرکت ویتانا در نماد «غویتا» از بازار پایه ب و گشایش این نماد در بازار دوم از رویدادهای مهم این هفته بود. بدین ترتیب هر سهم این شرکت که در گروه محصولات غذایی و آشامیدنی به جز قند و شکر قرار دارد، ۱۲۳۰ تومان کشف قیمت شد.

از سوی دیگر سه‌شنبه هفته جاری یعنی هفدهم تیرماه شاهد عرضه اولیه اسناد خزانه اسلامی در نماد «اخزا ۷۱۵» با تاریخ سررسید اردیبهشت‌ماه ۹۹ در بازار ابزارهای نوین مالی بودیم که هر ورقه اخزا ۷۱۵ با مبلغ ۸۳۵ هزار ریال کشف قیمت شد.

در همین روز، شرکت پخش هجرت با نماد «هجرت» از گروه مواد و محصولات دارویی پس از احراز تمامی شرایط پذیرش به عنوان صد و نود و هفتمین نماد معاملاتی (صد و پانزدهمین شرکت در بازار دوم) در فهرست نرخ‌های فرابورس درج شد.

محصولات شیمیایی صدرنشین صنایع فرابورسی

نگاهی به ارزش معاملات خرد بازار سهام و اختیار سهام به تفکیک گروه‌های صنعت نشانگر آن است که محصولات شیمیایی با در اختیار گرفتن ۱۶ درصد بیشترین سهم را از ارزش کل معاملات خرد را به خود اختصاص داده است.

دو گروه بانک‌ها و موسسات اعتباری و این انبوه‌سازی، املاک و مستغلات نیز هر کدام ۸ درصد از ارزش کل مبادلات سهام را دراختیار گرفتند. در مجموع ارزش کل معاملات خرد بازار سهام و اختیار سهام به بیش از ۳۲ هزار و ۶۵۷ میلیارد ریال رسید.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =

پربازدیدترین

آخرین‌های فرابورس