نوری

بالاخره انتظارها به سررسید و عرضه اولیه پتروشیمی نوری انجام شد. در جریان عرضه اولیه امروز؛ هر سهم پتروشیمی نوری ۳۱,۲۵۰ ریال کشف قیمت شد و به هر کد سهام داری حداکثر تعداد ۵۳۳ سهم تخصیص یافت.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، امروز ۲۲ تیرماه، ۵۶۲ هزار نفر در عرضه اولیه پتروشیمی نوری شرکت کردند، به این ترتیب رکورد عرضه اولیه‌ها با نیم میلیون شرکت کننده شکسته شد.

با انجام فرایند عرضه اولیه ۱۰ درصد سهام پتروشیمی نوری در بازار دوم معاملات بورس تهران، این شرکت تازه وارد، رکورددار گرانترین عرضه اولیه سال‌های اخیر و بیشترین فروش در روز اول و بیشترین خریدار شد.

تقی صانعی، مدیرعامل پتروشیمی نوری در خصوص تاخیر عرضه اولیه این شرکت از سال گذشته گفت: حدود چهار ماه تعدادی از واحدهای ما در حال تعمیرات اساسی بودند و به این موضوع سبب شد تا عرضه اولیه سهام نوری دیرتر انجام شود.

وی در خصوص پروژه‌های در دست این پتروشیمی برای سال جاری اظهار کرد: شیرین‌سازی گازوئیل در پتروشیمی نوری و تولید گازوئیل با کیفیت یورو۵ در دست اجراست. شیرین‌سازی گاز فلر منجر به تولید LPG و گاز سولفات آلومینیوم خواهد شد و IRR این در پروژه ۱۴ ماهه خواهد بود. همچنین، بومی‌سازی ۵ کاتالیست اصلی در داخل پتروشیمی نوری از دیگر برنامه های در حال بررسی این شرکت است.  

صانعی پیش از این اعلام کرده بود: به طور متوسط از سال ۹۵ تا ۹۷، ۶۰ درصد از فروش شرکت ارزی بوده است. براین اساس، ۶۰ درصد از درآمد پتروشیمی نوری به صورت ارز حاصل از صادرات است که حدود ۹۰ درصد آن در سامانه نیما عرضه می شود. براین اساس، صادرات مهمترین منبع کسب درآمد در این شرکت است.

وی پیش بینی کرد: در سال ۹۸ روزی حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان سود رقم خواهد خورد.   

محبی‌فر، مدیرمالی هلدینگ خلیج فارس نیز با محافظه‌کارانه خواندن قیمت گذاری هر سهم نوری تصریح کرد: باتوجه به برنامه افزایش تولید در پتروشیمی نوری و افزایش تسعیر نرخ دلار نسبت به سال گذشته، قیمت‌گذاری نوری برای عرضه اولیه محافظه کارانه بوده و قیمت پیشنهادی هلدینگ بالاتر از این ارقام بود.

وی افزود: به دلیل اطمینان دادن به بورس، از ۳۴۰۰ میلیارد تومان سود انباشته، در مجمع سال جاری، حداکثر دو هزار میلیارد تومان سود تقسیم خواهیم کرد.

ربیعی مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس نیز در این جلسه از تاپیکو و صندوق بازنشستگی به عنوان مهم‌ترین سهامداران پتروشیمی نوری تشکر کرد و گفت: بدون رضایت این سهامداران عرضه امکان پذیر نبود.

وی همچنین ادامه داد: قرار بر این است در نیمه دوم سال زمینه‌های عرضه یک پتروشیمی دیگر هم فراهم شود.

به گزارش سنا، پیش از این بالاترین تعداد خریداران در عرضه اولیه مربوط به سرمایه گذاری صدر تامین (تاصیکو) با بیش از ۴۲۷ هزار نفر بود که در ۹ اردیبهشت سال جاری انجام شد. گرانترین سهم جدید هم مربوط به سهام پلی پروپیلن جم در ۲۷ خرداد سال جاری با ۲۲۵۰ تومان و پیش از آن پتروشیمی پارس با ۲۴۰۰ تومان در تیر سال گذشته بود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بورس اوراق بهادار