حمل و نقل

گزارش‌هایی که هفته آینده از شرکت ‌های حمل بار ریلی در آمریکا منتشر می شود احتمالا مورد توجه سرمایه‌گذاران بازارهای مالی قرار خواهد گرفت، چراکه آنان به شدت نگران تاثیر جنگ تجاری و تعرفه‌ای آمریکا بر این نوع شرکت‌ها هستند.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، یونیون پاسفیک و کانزاس سیتی جنوبی از شرکت‌ های حمل و نقل باری هستند که به ترتیب پنج شنبه و جمعه هفته آینده، گزارش سود و زیان فصل دوم سال خود را منتشر خواهند کرد.   

ترس از اینکه سیاست‌ افزایش تعرفه واشنگتن بر کالاهای وارداتی، صنعت حمل و نقل را در آمریکا تحت تاثیر قرار داده باشد موجب نگرانی سرمایه گذاران این صنعت شده است. حتی صحبت ‌هایی مبنی بر "رکود صنعت حمل و نقل" در میان سرمایه گذاران شنیده می شود که می تواند یک شاخص منفی در اقتصاد باشد.

به این ترتیب، شاخص اس اند پی که این هفته برای اولین بار از مرز سه هزار واحد گذشت، در ماه های اخیر به صورت الاکلنگی بین سود و زیان رفت و آمد داشته است. علت آن نیز بی‌ثباتی در انجام مذاکرات تجاری بین واشنگتن و آمریکا بوده است.

چاک کارلسون، مدیرعامل شرکت خدمات سرمایه گذاری هورایزن در هاموند در ایالت ایندیانا، به رویترز گفت اگر گزارش‌ های هفته آینده شرکت‌های حمل و نقل موید نگرانی مردم باشد، "این اصلا برای بازار خوب نخواهد بود."

شرکت یونیون پاسفیک که دفتر مرکزی آن در شهر اوماها در نبراسکا است یک شبکه ریلی به طول ۳۲ هزار مایل را پوشش می دهد. از طریق این شبکه، بخش عمده‌ای از کالاهایی که بین چین و آمریکا رد و بدل می شوند جابجا می شود.  

افزایش تعرفه‌ها توسط دونالد ترامپ پیشاپیش بر عملکرد یونیون پاسفیک اثراتی داشته است. در سه ماه اول سال جاری، حجم بار جابجا شده توسط این شرکت ۷ درصد کاهش یافته است.

در ماه ژوئن، مدیرعامل شرکت لانس فریتز به رویترز گفت که جنگ تجاری "تهدیدی جدی" برای شرکت وی به شمار می آید.

تهدیدات تعرفه‌ای ترامپ علیه مکزیک نیز شرکت کانزاس سیتی جنوبی را تحت تاثیر قرار داده است. در پی تشدید اختلافات آمریکا و مکزیک بر سر موضوع مهاجرت‌های غیرقانونی شهروندان مکزیکی به آمریکا، ترامپ در ماه می تهدید کرد که بر کالاهای مکزیکی تعرفه ‌های سنگین اعمال خواهد کرد. حمل و نقل ریلی و جاده ‌ای در آمریکا از این تهدیدات آسیب دیده اند.  

به گفته تیم دونویر، معاون مدیرعامل مرکز تحقیقات ای سی تی در کلومبوس، ایندیانا، "حجم بار جاده‌ای و ریلی آمریکا در نیمه اول سال ۲۰۱۹ کاهش یافته است، یا به قولی حمل و نقل جاده‌ای و ریلی به رکود فرو رفته است."

کاهش سود شرکت‌های حمل بار به طور مستقیم بر ارزش سهام آنها در بازار سرمایه اثر خواهد گذاشت. به عنوان نمونه، سود تقسیم شده شرکت باری یونایتد پارسل سرویس ۱.۹۳ دلار به ازای هر سهم است که ۰.۵ درصد نسبت به سال گذشته و ۵.۴ درصد نسبت به پیش‌بینی کارشناسان کمتر شده است.

گزارش هفته آتی شرکت‌ های حمل و نقل نشان خواهد داد که جنگ تعرفه‌ای آمریکا چه اثری بر سهام این شرکت‌ها خواهد گذاشت.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بين‌الملل