کفاش پنجه شاهی

این سامانه از طرف دیگر از بروز خطاهای عمدی جلوگیری می کند و موجب پایان دادن به سو استفاده های ناهنجار می شود.

نیاز چند ساله کارگزاران با راه اندازی فاز جدید سامانه نامک برطرف می شود .

محمد کفاش پنجه شاهی، مدیرعامل کارگزاری خبرگان سهام، در گفت و گویی با پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، در خصوص مزایای راه اندازی فاز جدید سامانه نامک بیان داشت: به نظرم نیاز چند ساله کارگزاران با راه اندازی فاز جدید نامک برطرف می شود. مدت ها بود که صنعت کارگزاری نیاز به چنین سامانه ای داشت به این دلیل که در حالت قبلی، سیستم معاملات باز بود یعنی کدی که هیچ مانده ای در کارگزاری نداشت، می توانست تا هر اندازه ای که می خواهد، سهام خریداری کند. اما با راه اندازی نامک،  این مشکلات برطرف می شود.

وی در ادامه بیان داشت: بسیاری از اوقات خطای انسانی در خریدهای اعتباری موجب می شد که کارگزاران با مشکل مواجه شوند. به این دلیل که اگر سهامدار درخواست خرید ۱۰ هزار سهم داشت اما به دلیل خطای سهوی این تعداد را ۱۰۰ هزار سهم ثبت می کرد، سیستم بدون مشکلی درخواست را قبول می کرد و مانده بدهکاری های غیرقابل قبول در این میان ایجاد می شد.

کفاش پنجه شاهی گفت: این سامانه از طرف دیگر از بروز خطاهای عمدی جلوگیری می کند و موجب پایان دادن به سو استفاده های ناهنجار می شود.

مدیرعامل کارگزاری خبرگان سهام در ادامه بیان داشت: به این ترتیب با این سامانه، دیگر کنترل در دست کارگزاران است و برای هر مشتری که نیاز باشد و صلاحیت لازم را دارا باشد، قدرت خرید تعریف می کند .

وی ادامه داد: راه اندازی فاز جدید این سامانه یک اتفاق خوب است چون از این طریق این کارگزار است که برای مشتری، حد تعیین می کند. در این میان برخی از مشتریان قابل اعتماد که گردش مالی بالایی نیز دارند با توافق با کارگزاری خود می توانند در ابتدا سهام خود را به فروش برسانند و بعد خرید کنند و مانده ای نیز برای آنها تعریف می شود. این توافق بین دو طرف است و ایرادی ندارد. اما تا قبل از راه اندازی سامانه جدید کارگزار باید به دنبال طلب خود از مشتری بود اما هم اکنون این بدهی ها، قابلیت پیشگیری دارد.

به گزارش سنا، مرحله نهایی فاز نخست سامانه مدیریت ریسک از سه شنبه ۲۵ تیرماه اجرایی می شود، بر این اساس، تمام مدت زمان ثبت و ارسال سفارش های مشتریان شرکت های کارگزاری از طریق سامانه نامک، تحت پوشش قرار می گیرد. این سامانه با اتصال به نرم افزار معاملات، راهکاری برای جلوگیری از ارسال سفارش‌های بدون پشتوانه است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه