حسابداری

بر اساس الزام سازمان حسابرسی، استانداردهای حسابداری ایران دستخوش تغییراتی شده و تمامی شرکت‌ها از ابتدای سال ۱۳۹۸ ملزم به اعمال این تغییرات هستند.

عباس وفادار، دبیرعلمی‌ همایش آشنایی با تغییرات در استانداردهای حسابداری با بیان این مطلب افزود: استانداردهای حسابداری ۱ و ۲ با عنوان ارائه صورت‌های مالی و صورت جریان‌های نقدی تجدیدنظر شد و استانداردهای حسابداری ۳۴ رویه‌های حسابداری، تغییر در برآوردها و اشتباهات، ۳۵ مالیات بر درآمد، ۳۶ ابزارهای مالی؛ ارائه و ۳۷ ابزارهای مالی؛ افشا به مجموعه استانداردهای حسابداری ایران اضافه شد.

وی با تاکید بر اینکه استانداردهای حسابداری ۶ گزارش عملکرد مالی و ۱۴ نحوه ارائه دارایی‌های جاری و بدهی‌های جاری کنار گذاشته شد، ادامه داد: تمامی این استانداردها به جز استاندارد ۳۵ مالیات بر درآمد (لازم‌الاجرا از ابتدای ۱۳۹۹) در مورد کلیه صورت‌های مالی که دوره مالی آنها از اول فروردین ۹۸ و بعد از آن شروع می‌شود، لازم‌الاجراست؛ برای مثال شرکت‌هایی که سال مالی آن‌ها منتهی به پایان اسفند ماه است، باید برای تهیه صورت‌های مالی میان‌دوره‌ای منتهی به ۳۱ شهریور ماه ۱۳۹۸ و  نیز صورت‌های مالی سالانه خود، از این استانداردهای حسابداری استفاده کنند.

مدیرعامل موسسه حسابرسی آزمون پرداز ایران مشهود با اشاره به تنوع تغییرات گفت: در استانداردهای حسابداری ۱ و ۲ تنوع به گونه‌ای است که اولا همه صورت‌های مالی تحت تاثیر این تغییرات بوده و علاوه بر آن صورتی با عنوان صورت تغییرات در حقوق مالکانه به صورت‌های مالی اساسی اضافه شده و باید توسط شرکت‌ها تهیه شود. به عبارت دیگر، صورت‌های مالی از ۴ صورت به ۵ صورت مالی افزایش می‌یابد.

 وفادار در بخش دیگری از سخنان خود  به تبیین این تغییرات پرداخت و گفت: در استاندارد حسابداری ۳۴ به مباحث مربوط به نحوه برخورد با تغییر در رویه، تغییر در برآورد، تغییر طبقه‌بندی و اصلاح اشتباه پرداخته می‌شود که خود این موضوع در مواردی منجر به ارائه یک ستون اضافی علاوه بر اطلاعات دوره جاری و دوره قبل در صورت وضعیت مالی می‌شود.

وی درباره استاندارد حسابداری ۳۵  هم  گفت: در این  استاندارد تفاوت‌های بین درآمد مشمول مالیات و سود قبل از کسر مالیات از حیث دایمی و موقتی بودن بررسی می‌شود. با اجرای این استاندارد، موضوع شناسایی دارایی‌های مالیات انتقالی و بدهی‌های مالیات انتقالی در صورت وضعیت مالی و درآمد مالیات انتقالی و هزینه مالیات انتقالی در صورت سود و زیان مطرح می‌شود.

بخش دیگری از این مهم مربوط به استانداردهای حسابداری ۳۶ و ۳۷  است که  وفادار درباره آن هم توضیح داد: استانداردهای حسابداری ۳۶ و ۳۷  مربوط به ابزارهای مالی از منظر ارائه و افشا است. در واقع استاندارد حسابداری ۳۷ به مواردی که باید در خصوص ابزارهای مالی در صورت‌های مالی افشا شود، اشاره می کند.

وفادار هدف از اجرای این همایش را تعامل آموزشی برای تسلط مدیران و کارکنان بخش مالی بر این تغییرات عنوان کرد و افزود: از آنجایی که شرکت‌ها و موسسات برای گزارشگری اطلاعات مالی خود در قالب استانداردهای جدید، نیازمند راهنما و نمونه‌ای هستند که همه این تغییرات در آن لحاظ شده باشد، این موسسه برای نخستین بار در کشور اقدام به تهیه کتاب صورت‌های مالی نمونه بر اساس این استانداردها کرده که در این همایش از آن رونمایی و یک نسخه از آن به شرکت‌کنندگان تقدیم خواهد شد. همچنین طبق مکاتبات صورت گرفته با جامعه حسابداران رسمی ایران، شرکت در این همایش برای حسابداران رسمی، ۵ امتیاز آموزشی به همراه خواهد داشت.

علاقه‌مندان جهت ثبت‌نام و کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به سایت http://finco.capital/ مراجعه یا با شماره ۸۸۰۱۳۸۷۱-۰۲۱  تماس بگیرند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =

پربازدیدترین

آخرین‌های کارگزاران و نهادهای مالی