فرابورس

فرابورس ایران معاملات هفته گذشته را با تغییر مالکیت ۸ هزار و ۳۲۹ میلیون ورقه بهادار به ارزش ۴۰ هزار و ۴۴ میلیارد ریال پشت سر گذاشت که در مقایسه با هفته پیش از آن از کاهش ۱۸ و ۱۵ درصدی حجم و ارزش معاملات حکایت داشت.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) به نقل از مدیریت ارتباطات فرابورس ایران، شاخص کل فرابورس نیز در آخرین روز کاری هفته در نزدیکی ۳ هزار و ۲۰۷ واحد ایستاد تا آیفکس از ابتدای تیرماه رشد ۸ درصد و از آغاز سال افزایش ۴۲ درصدی را به ثبت برساند.

رصد معاملات بازارهای فرابورسی در هفته‌ای که گذشت نیز نشان می‌دهد به ترتیب در بازارهای اول و دوم ۵۲۲ و ۳ هزار و ۱۳۹ میلیون سهم به ارزش ۲ هزار و ۲۸۳ و ۱۴ هزار و ۴۸۹ میلیارد ریال دست به دست شده که در بازار اول کاهش ۲۹ درصدی معاملات را نشان می‌دهد و در بازار دوم از رشد ۲۳ و ۱۶ درصدی حجم و ارزش دادوستدها حکایت می‌کند.

هفته گذشته نیز بازار پایه شاهد تغییر مالکیت ۴ هزار و ۵۲۱ میلیون سهم به ارزش ۱۳ هزار و ۵۸۳ میلیارد ریال بود که بدین ترتیب افت ۳۰ درصدی حجم و ارزش معاملات را تجربه کرد.

در بازار ابزارهای نوین مالی نیز سرمایه‌گذاران در مجموع ۱۴۶ میلیون ورقه بهادار را در اوراق تسهیلات مسکن، صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله و اوراق بدهی معامله کردند که ارزش این دادوستدها ۹ هزار و ۶۸۸ میلیارد ریال بود.

شیمیایی‌ها در کانون توجه سهامداران

نگاهی به دادوستدهای انجام‌شده در گروه‌های بورسی نیز حاکی از اقبال بیشتر سرمایه‌گذاران به معاملات سهام گروه شیمیایی‌ها دارد.

بدین ترتیب در هفته‌ای که سپری شد ارزش معاملات خرد بازار سهام در مجموع بازارهای اول، دوم، پایه و SME به رقم ۲۹ هزار و ۱۸ میلیارد ریال رسید که از این میزان گروه محصولات شیمیایی با معاملاتی به ارزش ۳ هزار و ۴۷۸ میلیارد ریال، توانست ۱۲ درصد از ارزش کل معاملات را به خود اختصاص دهد و در جایگاه نخست بایستد.

در این هفته ارزش معاملات در دو صنعت بانک‌ها و فلزات اساسی نیز به ترتیب به رقم ۳ هزار و ۳۶۱ و ۲ هزار و ۱۶۳ میلیارد ریال رسید که این دو گروه نیز در رده‌های دوم و سوم صنایع فرابورسی با بالاترین ارزش معاملات خرد بازار سهام ایستادند.

در این رده‌بندی گروه انبوه‌سازی، املاک و مستغلات و نیز دارویی‌ها با اختصاص ۷ و ۶ درصد از ارزش کل معاملات در پله چهارم و پنجم قرار گرفتند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =

پربازدیدترین

آخرین‌های فرابورس