نفت

به‌دنبال افزایش تنش‌ها بین ایران و آمریکا در منطقه خاورمیانه و با وجود اینکه نگرانی‌ها از کند شدن رشد اقتصاد جهانی ممکن است موجب کاهش تقاضای جهانی برای نفت شود، قیمت نفت روز جمعه شاهد رشد حدود یک‌ درصدی بود.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، و به نقل از رویترز، قیمت هر بشکه نفت برنت در پایان معاملات روز جمعه با ۵۴ سنت افزایش به ۶۲ دلار و ۴۷ سنت رسید. قیمت نفت خام آمریکا هم در پایان معاملات دیروز رشد ۳۳سنتی داشت و به ۵۵ دلار و ۶۳ سنت رسید.

قیمت نفت که در اوایل هفته به‌دلیل نگرانی از کاهش تقاضا افت کرده بود، در مجموع کاهش هفتگی را به‌ثبت رساند. نفت خام آمریکا ۷ درصد و نفت برنت حدود ۵.۵ درصد افت هفتگی را شاهد بودند که بیشترین افت قیمت هفتگی برای هر دو شاخص نفتی از اواخر ماه می تاکنون به شمار می‌رود.

قیمت‌ها در معاملات پایانی روز جمعه پس از آن افزایش یافت که ایران اعلام کرد یک نفتکش انگلیس را توقیف کرده است. این اقدام پس از آن صورت می‌گیرد که اوایل ماه جاری میلادی یک نفتکش ایرانی توسط نیروی دریایی انگلیس در جبل الطارق توقیف شد.

بر اساس داده‌های ترافیک دریایی مؤسسه رفینیتیو، یک نفتکش دوم با پرچم لیبریا که برای یک شرکت انگلیسی کار می‌کرده نیز روز جمعه بعدازظهر به‌سمت سواحل ایران تغییر مسیر داده است. اما به‌گفته منابع مطلع این نفتکش توسط ایران توقیف نشده است.

یک مقام ارشد دولت ترامپ روز جمعه گفت، کشورش هر پهپاد ایرانی را که بیش از حد به کشتی‌هایش نزدیک شود سرنگون می‌کند. یک روز قبل آمریکا مدعی شده بود که یک پهپاد ایرانی را در تنگه هرمز ساقط کرده است، اما ایران با ارائه مستندات رصد کشتی جنگی آمریکا توسط پهپاد خود، دروغ بودن ادعای مقامات آمریکایی را به اثبات رساند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بين‌الملل