بازار

سرمایه گذاران امید خود را نسبت به کاهش حداکثری نرخ بهره بانکی در آمریکا از دست داده اند و به همین خاطر روز دوشنبه بازارهای آسیا شاهد افت شاخص ها در ساعات معاملاتی بودند.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا) و به نقل از رویترز، شاخص آسیا پاسفیک به جز ژاپن ۰.۴ درصد کاهش داشت و نیکی ژاپن نیز درست پیش از انتشار گزارش های فصلی سود شرکت های ژاپنی ۰.۳ درصد افت نشان داد.   

در این میان، شاخص شانگهای کاهش بیشتری را تجربه کرد. این شاخص ۱.۱ روند منفی داشت اما بسیاری از سرمایه گذاران چشم به اوراق قرضه جدیدی دوخته اند که چین به سبک بازار نزدک در بخش تکنولوژی ارائه داده است. شاخص اصلی بازار هنگ کنگ نیز ۰.۹ درصد عقب گرد داشت. در کره جنوبی، شاخص کاسپی ۰.۱ درصد افت داشت.

بازارهای سهام جهانی اواخر هفته پیش خیزی برای ارتفاعات بالاتر برداشتند اما در آخرین روز هفته تمامی کانال های فتح شده را پس دادند. دلیل افزایش شاخص ها در اوایل هفته پیش اظهارات رئیس فدرال رزرو نیویورک جان ویلیامز بود که موجب بالارفتن انتظارات عمومی از بانک مرکزی شده بود. سرمایه گذاران انتظار داشتند بانک در نشستی که اواخر ماه جولای برگزار خواهد کرد دست کم ۰.۵ واحد درصد از نرخ بهره را کاهش دهد. در پایان هفته اما مقامات بانک سیگنال کاهش ۰.۲۵ واحد درصدی به بازار دادند.

کنجی یاماموتو، اقتصاددانی که با شرکت دایوا سیکیوریتیز همکاری می کند، به رویترز گفت، "با گزارش وال استریت ژورنال که نشان می داد فدرال رزرو نیویورک در تلاش است تا اظهارات ویلیامز را بی اثر کند، امکان کاهش ۰.۵ واحد درصدی عملا از دست رفته است."

از سوی دیگر، ارزش دلار و بازدهی اوراق خزانه آمریکا هر دو، به خاطر انتظار کاهش حداقلی نرخ بهره بانکی، بالاتر رفتند.

شاخص دلار، معروف به دی ایکس وای، در برابر سبدی از ۶ ارز اصلی جهان با رشد ۰.۴ درصدی به ۹۷.۱۷۹ واحد در روز جمعه رسید.

یورو نیز با کمی تغییر، یعنی کاهش ۰.۵ درصدی در مقایسه با دلار معامله شد. دلار آمریکا به دلیل افزایش بازدهی اوراق در برابر ین ژاپن ۰.۲ درصد رشد کرد.

بازدهی اوراق خزانه ۱۰ ساله روز جمعه به ۲.۰۵۶ درصد رسید.

جونیچی ایشیکاوا، استراتژیست ارشد بازار فارکس در شرکت آی جی سیکیوریتز، به رویترز گفت که عامل دیگری که روی کاهش قیمت سهام این هفته اثر گذاشت توییت هایی بود که رئیس جمهور آمریکا دونالد ترامپ در حوزه تجارت با چین منتشر می کرد. 

به گفته وی، اگر ترامپ قرار باشد مدام مذاکرات تجاری با چین را به چالش بکشد سهام در بازارها ریزش بیشتری خواهند داشت.

ترامپ فشارها بر چین را افزایش داده و تهدید کرده که بر ۳۲۵ میلیارد دلار دیگر از کالاهای وارداتی چین تعرفه خواهد بست. این فشارها در حالی افزایش یافته که پس از دیدار ترامپ با همتای چینی اش در ماه می امیدواری ها نسبت به پایان دشمنی های تجاری رو به افزایش بود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بين‌الملل