انرژی

مدیر عملیات بازار برق بورس انرژی ایران گفت: معامله برق توانیر که در بورس انرژی از یک سال پیش تاکنون متوقف شده بود با ابلاغ مصوبه‌ای در خصوص مقررات ترانزیت انرژی الکتریکی در شبکه برق کشور توسط وزیر نیرو، از سر گرفته شد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و به نقل از ایرنا، محمدحسین عسگری با اعلام از سرگیری امکان خرید برق مصرف‌کنندگان بزرگ در بورس انرژی ایران افزود: وزیر نیرو در هفدهم تیر ماه امسال مصوبه‌ای در خصوص مقررات ترانزیت انرژی الکتریکی در شبکه برق کشور و در راستای اجرای بند (ت) ماده ۴۸ قانون برنامه ششم توسعه به شرکت‌های توانیر و مدیریت شبکه برق ایران ابلاغ کرد که بر اساس آن مصرف‌کنندگان فعلی و متقاضیان جدید برق می‌توانند با مراجعه به شرکت‌های برق منطقه‌ای و توزیع نیروی برق نسبت به ارائه درخواست تمدید الحاقیه یا ارائه درخواست معرفی‌نامه جهت صدور کد معاملاتی برق اقدام کنند.

به گفته وی این ابلاغیه در حالی است که پیش از این به دلیل مشخص نبودن نرخ ترانزیت برق توسط شورای اقتصاد، از اسفند ۹۶ مصرف‌کنندگان موجود برق با اعلام شرکت توانیر از انجام معامله در بورس انرژی و انعقاد قراردادهای دوجانبه منع شده بودند.

عسگری با استقبال از ابلاغ مصوبه جدید تعیین مقررات نرخ و ضوابط ترانزیت انرژی الکتریکی در شبکه برق کشور به برخی از ویژگی‌های این مقررات جدید اشاره کرد و افزود: امکان تامین برق مصرف‌کنندگان با ظرفیت کمتر از ۵ مگاوات، امکان تامین برق انواع مصرف برق از جمله تجاری و مسکونی از طریق بورس و در اولویت قرار گرفتن تامین برق معاملات انجام شده در بورس انرژی ایران از جمله مزیت‌های این ابلاغیه جدید است.

این مقام مسئول افزود: بر اساس ماده یک این مصوبه، نرخ ترانزیت داخلی به ازای هر کیلووات ظرفیت قراردادی یا به عبارتی ظرفیت ترانزیت به صورت ماهانه بر مبنای متوسط قیمت تبدیل انرژی سال گذشته محاسبه خواهد شد که متوسط این مقدار در سال برای مشترکین شبکه انتقال و توزیع، ۳۵ درصد هزینه تبدیل انرژی برق در بازار برق شرکت مدیریت شبکه برق ایران است.

عسگری همچنین با توجه به ماده ۴ این مصوبه به امکان حضور مصرف‌کنندگان برق با ظرفیت کمتر از ۵ مگاوات اشاره کرد و گفت: چند روش برای فروش برق توسط عرضه‌کنندگان پیش‌بینی شده است که بر اساس تبصره ۳ این مصوبه، دستورالعمل اجرایی باید حداکثر در دو ماه از تاریخ این مصوبه و بنا بر پیشنهاد مشترک معاونان برنامه‌ریزی و اقتصادی و برق و انرژی وزارت نیرو تدوین و ارائه شود.

وی ابراز امیدواری کرد: با حضور تعداد بیشتری از مصرف‌کنندگان در کنار ۲۶ شرکتی که تاکنون جهت خرید برق از طریق بورس انرژی اقدام به اخذ کدمعاملاتی کرده‌اند، شاهد تعمیق و توسعه بازار برق در بورس انرژی ایران باشیم.

اولویت تامین برق در ساعات خاموشی

عسگری بر اهمیت اولویت تامین برق شرکت هایی که برق خود را از طریق بورس انرژی یا در قالب قراردادهای ترانزیت خریداری می کنند تاکید کرد و افزود: این موضوع در ماده ۵ این مصوبه تصریح شده است و شرکت های مالک شبکه با دریافت هزینه ترانزیت از مصرف کننده متعهد به تضمین ترانزیت برق و تحویل آن به مراکز مصرف شده اند.

این دسته از مصرف کنندگان در شرایط اضطراری که اعمال خاموشی برای برخی از مصرف کنندگان غیر قابل اجتناب باشد در اولویت تامین برق خواهند بود.

جزییات جدید از فرمول نرخ ترانزیت برق

وی با اعلام اینکه در این دستورالعمل برخی نگرانی ها در خصوص عدم مشخص بودن نرخ و فرمول ترانزیت در میان‌مدت و بلندمدت یا تغییر رویه وزارت نیرو در خصوص مقررات ترانزیت برق در آینده نیز مرتفع شده است، گفت: در ماده ۹ این مصوبه به صراحت اشاره شده که مصوبه مذکور تا زمانی که مقررات جدیدی برای ترانزیت برق تعیین و ابلاغ نشده باشد، معتبر بوده و محدود به دوره زمانی خاصی نیست.

مدیر عملیات بازار برق بورس انرژی ایران با بیان این نکته که بر خلاف دستور العمل‌های قبلی، این دستورالعمل محدود به نوع خاصی از مصرف ها از جمله مصارف صنعت و معدن نیست، اعلام کرد: انتظار می رود با ابلاغ این مصوبه و در صورت لزوم دستورالعمل های تکمیلی امکان تامین انواع مصارف برق از جمله مشترکین تجاری و مسکونی نیز از طریق بورس انرژی فراهم شود.

الزام قانونی برای عرضه برق در بورس انرژی

عسگری در پایان با اعلام اینکه با توجه به بند ب ماده ۴۴ قانون برنامه پنجساله ششم توسعه، وزارت نیرو موظف است به منظور افزایش بازدهی و ضریب بهره وری نیروگاه ها، قیمت خرید برق را با توجه به سازوکار بازار در بورس تعیین کنند، به مزایای حضور مصرف‌کنندگان در بازار برق بورس انرژی ایران اشاره کرد و یاد آور شد: از جمله این مزایا می توان به معافیت مالیاتی عرضه کنندگان برق، ترک تشریفات برگزاری مناقصه و مزایده خرید کالای برق توسط مصرف کنندگان برق، انعطاف پذیری در شرایط قرارداد و مقدار برق تحویلی، افزایش شفافیت در خصوص شرایط و قیمت‌های کشف شده، امکان انعقاد قراردادهای با دوره تحویل کوتاه مدت‌تر نسبت به قراردادهای دوجانبه خارج از بورس، وجود شبکه بازاریابی متشکل و حرفه‌ای شرکت‌های کارگزاری و حضور ۷۰ شرکت کارگزاری در حوزه معاملات بورس انرژی ایران اشاره کرد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بورس انرژی