تریوم

«اتریوم» دومین ارز برتر رمزنگاری‌شده از لحاظ ارزش بازار است که در لحظه نگارش این مطلب، بالغ بر ۳۶ میلیارد دلار می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا) به نقل از بورسینس، ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin) یک نویسنده و برنامه‌نویس کانادایی-روسی است که از سال ۲۰۱۱ در جامعه کاربران بیت‌کوین فعال بوده است. ویتالیک از همان ابتدا مقالاتی را برای مجله بیت‌کوین (Bitcoin magazine) می‌نوشته است، اما او بیشتر به عنوان نابغه‌ مخترع اتریوم شناخته می‌شود. ویتالیک در ۳۱ ژانویه ۱۹۹۴ متولد شده و با همین سن کم به بسیاری از اهداف خود دست یافته است.

کودکی ویتالیک بوترین

ویتالیک بوترین در سال ۱۹۹۴ در شهر Kolomna که جزء مسکو محسوب می‌شود به دنیا آمد و به همراه خانواده‌اش تا سن شش سالگی در روسیه ساکن بود. بعد از آن والدینش تصمیم گرفتند با هدف یافتن فرصت‌های شغلی بهتر به کانادا مهاجرت کنند.

وقتی ویتالیک در مقطع تحصیلی سوم در یک مدرسه ابتدایی کانادایی بود، او را در برنامه‌ مخصوص افراد بااستعداد وارد کردند؛ گرچه قرار گرفتن در چنین برنامه‌ای به معنای فرصت‌های یادگیری بیشتر بود ولی در آنجا دوستان‌ ویتالیک از او دوری جستند.

در همان برنامه بود که ویتالیک فهمید سری مهارت‌ها و استعدادهایی که دارد باعث شده اون برای همتایان خود و حتی معلمان عجیب و غریب به نظر برسد.

ویتالیک به شکلی طبیعی متمایل به ریاضیات و برنامه‌نویسی بود، علاقه اولیه و شدیدی به اقتصاد داشت و می‌توانست اعداد سه‌رقمی را با دوبرابر سرعت یک شخص معمولی در ذهن خود جمع بزند.

وی نسبت به فعالیت‌های اجتماعی و فوق‌برنامه غریبه بود و چنان که خود او به خاطر می‌آورد، بسیاری از مردم از اون به عنوان نابغه ریاضی یاد می‌کردند. در آن زمان ویتالیک فکر می‌کرد، چرا نمی‌تواند مانند بسیاری دیگر از افراد یک شخص معمولی باشد.

شاید برخی بگویند که «ویتالیک» با ذهن غیرطبیعی و استعداد خارق‌العاده خود که او را از همتایان جدا می‌ساخت، برای تطبیق دادن خود با محیط و کشور جدید با سختی مواجه بود. در نتیجه او به شکلی عمیق وارد فرایند یادگیری و اینترنت شد، جایی که می‌توانست بسیاری از روابط شخصی و حرفه‌ای خود را در آنجا ایجاد کند.

او سپس ۴ سال را در مدرسه Aberald که یک مدرسه خصوصی در تورنتو است سپری کرد. ویتالیک زمان طی شده خود در آن مدرسه را به عنوان جالب‌ترین و سازنده‌ترین سال‌های زندگی‌اش توصیف کرده است. این مدرسه درک او از آموزش را تغییر داد و پس از شروع تحصیل در آن مدرسه، رفتار و نتایج که بدست می‌آورد تقریبا به شکلی فوری تغییر یافت.

در مدرسه Aberald بود که او اشتیاق سوزان به یادگیری را توسعه داد و یادگیری را به عنوان اولین هدف زندگی‌اش برگزید. ویتالیک بوترین معمولا نمرات منطقی خوبی را می‌گرفت ولی برای مدتی، اولویت او به جای تحصیل، این شده بود که سطوح بالاتری را در بازی World of Warcraft بدست آورد.

او از سن ۱۳ سالگی World of Warcraft را شروع کرده بود و تا سال ۲۰۱۰ که کاراکتر او در آن بازی به دلیل یک آپدیت بزرگ، خواص خود را از دست داد، مشغول آن بازی بود.

بعد از این اتفاق ناگوار که برای کاراکتر ویتالیک در بازی World of Warcraft رخ داد، او با ناراحتی شدیدی همان شب را به صبح رساند و برای همیشه این بازی را ترک کرد. او در نتیجه این موضوع به ضعف شدید سرویس‌های متمرکز (centralized services) پی کرد.

زندگی دانش‌آموزی

شاید جستجوی او برای یافتن اشتیاق و علاقه در زندگی بود که منجر به آشنایی او با ارزهای رمزنگاری‌شده شد.پدر او در سال ۲۰۱۳ یک استارت‌آپ نرم‌افزاری داشت و ویتالیک نام بیت‌کوین را نخستین بار از پدر خود شنید، اما فورا به دنبال آن نرفت. او در ابتدا فکر می‌کرد ارزهای رمزنگاری‌شده در نهایت شکست می‌خورند زیرا دارای هیچ ارزش ذاتی نیستند.

با این حال، چون بعدا چندین‌بار دیگر از بیت‌کوین چیزهایی شنید، علاقه او نسبت به این موضوع شروع به رشد کرد. خود او می‌گویند زمانیکه چندبار درباره چیزی شنیدید و کمی نظرتان را جلب کرد، شاید بهتر باشد کمی زمان بگذارید و درباره‌اش بیشتر بدانید.

ویتالیک بوترین در زمان آشنایی با بیت‌کوین از قبل دیدگاهی مثبت نسبت به قانون‌گذاری دولتی و کنترل شرکت‌های بزرگ نداشت، بنابراین طبیعتا ذات غیرمتمرکز و غیرقابل کنترل بیت‌کوین باعث شد توجه او بیشتر جلب شود؛ با وجودیکه سیاست اکنون او نسبت به خوب و بد، نسبت به آن تغییر عمده‌ای پیدا کرده است، ویتالیک هنوز طبق عقیده خود که نهادهای قدرت، قدرت بیش از حدی در دستان خود دارند انگیزه می‌گیرد.

ویتالیک شروع به وقت گذاشتن در فروم‌های مختلف مرتبط با بیت‌کوین کرد و شبکه کاربران این ارز دست یافت. در ابتدای کار، فقط ارزهای رمزنگاری‌شده بود که توجه او را جلب کرده بود ولی بعدها در جامعه کاربران بیشتر و بیشتر درگیر شد. او متوجه شد علاوه بر کاربرد ابتدایی بیت‌کوین برای انجام تراکنش‌ها، پتانسیل تقریبا نامحدودی در تکنولوژی پشت پرده‌ بیت‌کوین وجود دارد.

او قصد داشت با بدست آوردن مقداری توکن، رسما خود نیز به این حوزه اقتصادی جدید و آزمایشی بپیوندد، ولی نه قدرت پردازش بالایی برای استخراج ارز داشت و نه پولی داشت که بتواند بیت‌کوین خریداری کند؛ بنابراین در فروم‌ها به دنبال کاری بود تا بتواند در ازای آن بیت‌کوین دریافت کند و در نهایت شروع به نوشتن مقالات برای یک بلاگ کرد که به ازای هر مقاله، به او ۵ بیت‌کوین می‌داد (البته در آن زمان ارزش بیت‌کوین بسیار کم بود و کسی نمی‌دانست بیت‌کوین رشدی انفجاری خواهد داشت).

از طریق فعالیت در فروم‌ها و نوشتن مقالات، ویتالیک توانست درک و تجربه بیشتری از بیت‌کوین کسب کند و در جامعه کاربران نیز شناخته‌تر شود. در همین حین، او تمام جنبه‌های اقتصادی، تکنولوژیکی و سیاسی ارزهای رمزنگاری شده را بررسی می‌کرد.

مقالات او، توجه شخصی رومانیایی با نام Mihai Alisie که یک شخص مشتاق و علاقه‌مند به بیت‌کوین بود را جلب کرد که در نهایت، همکاری ویتالیک و این شخص منجر به پایه‌گذاری مجله بیت‌کوین شد.ویتالیک به عنوان نویسنده ارشد مجله، فعالیت خود را آغاز کرد و در همین حین، کار پاره‌وقت دیگری به عنوان دستیار تحقیقاتی برای شخصی با نام Ian Goldberg که در حوزه رمزنگاری فعال بود را انجام می‌داد. علاوه بر این فعالیت‌ها، ویتالیک در حال گذراندن ۵ دوره پیشرفته در دانشگاه واترلو (Waterloo) بود.

در ماه می سال ۲۰۱۳، ویتالیک سفری به سن‌خوزه ( San Jose) کالیفرنیا داشت تا به عنوان نماینده مجله بیت‌کوین در یک کنفرانس مرتبط با بیت‌کوین شرکت کند. در همان زمان بود که ویتالیک، جامعه کاربران ارزهای رمزنگاری‌شده را فعال یافت و به این نتیجه رسید که این پروژه ارزش وقت‌گذاشتن و بیشتر درگیر شدن را داراست.

کمی بعد در همان سال ۲۰۱۳ دانشگاه را ترک کرد و مقداری از بیت‌کوین‌هایی که جمع‌آوری کرده بود را خرج مسافرت به مناطق مختلف دنیا کرد تا با افرادی که در تلاش هستند قابلیت‌های شبکه بیت‌کوین را توسعه دهند و آنرا بزرگ‌تر و تواناتر کنند دیدار کند.

ویتالیک بوترین در طول مسافرت خود شاهد پروژه‌های مختلفی در رابطه با بیت‌کوین بود، از فروشگاه‌های کوچک در نیوهمپشایر و رستوران‌هایی که در برلین بیت‌کوین قبول می‌کردند تا خودپردازهای بیت‌کوین و جوامع کوچکی که در سرتاسر دنیا وجود داشتند.

با این حال، بیشتر آنها روی بهبود و ترویج بیت‌کوین به عنوان یک پول دیجیتال تمرکز داشتند. در اکتبر ۲۰۱۳، او با تیم پروژه‌های CovertCoins و MasterCoin ملاقات کرد، این افراد قصد داشتند استفاده از بلاک‌چین را برای سایر مقاصد و اپلیکیشن‌ها امتحان کنند و مثلا امکان انتشار توکن‌ها بر پایه بیت‌کوین و قراردادهای هوشمند را فراهم سازند. با وجودیکه آنها همچنان از بلاک‌چینی که پایه و اساس بیت‌کوین بود استفاده می‌کردند، ویژگی‌های خاصی به تراکنش‌های اضافه می‌ کردند.

بعد از مشاهده پروتکل‌هایی که توسط این پروژه‌ها استفاده شد، ویتالیک به این نکته رسید که عمومی‌کردن کاری که پروتکل انجام می‌دهد با جایگزین کردن عملکردهای آن با یک زبان برنامه‌نویسی Turing-complete امکان‌پذیر است.

در علم کامپیوتر، زبان برنامه‌نویسی Turing-complete چیزی است که با ارائه الگوریتم مناسب و مقادیر مناسب زمان و حافظه، کامپیوتر را قادر می‌سازد هر مشکل به خصوصی را حل کند.

ویتالیک این ایده را به پروژه‌هایی که در حال کار بودند ارائه داد ولی آنها گفتند با وجود جالب بودن ایده، هنوز مناسبی برای اجرایی کردن چنین ایده بزرگی نرسیده است، بنابراین ویتالیک تصمیم گرفت خود به دست کار شود.

تولد اتریوم

در اواخر ۲۰۱۳ بود که ویتالیک ایده خود را در یک White paper شرح داد و برای برخی از دوستانش ارسال کرد و دوستان او نیز آن فایل را برای دیگران فرستادند. در نتیجه، حدود ۳۰ نفر برای گفتگو درخصوص مفهوم پروژه با ویتالیک تماس گرفتند. او منتظر بررسی‌ها و دیدگاه‌های انتقادی بود تا اشتباهات مهم او در این مفهوم ارائه شده مشخص شود ولی هیچگاه چنین چیزی روی نداد.

حتی در آن زمان نیز مفهوم اتریوم بیشتر درباره ارز بود ولی این ایده به مرور زمان با جلسات و نشست‌های مختلف تغییر کرد. وقتی آنها زبان برنامه‌نویسی را در اختیار داشتند، هر هفته روش‌های جدیدی که می‌توانستند از آن زبان استفاده کنند به ذهن‌شان می‌رسید.

در پایان ژانویه ۲۰۱۴، تیم به این درک رسید که ایجاد یک فضای ذخیره‌سازی فایل به شکل غیرمتمرکز نسبتا آسان است و مفاهیمی نظیر رجیستری نام (name registry) را با چندخط کدنویسی می‌توان ایجاد کرد. به مرور زمان با جمع‌آوری این نمونه‌ها، ایده اولیه ویتالیک را تغییر دادند و در نهایت به شکل چیزی درآوردند که اتریوم فعلی است.

پروژه به شکل عمومی در ژانویه ۲۰۱۴ اعلام شد و تیم اصلی پروژه شامل ویتالیک بوترین، Mihai Alisie، Anthony Di Iorio، Charles Hoskinson، Joe Lubin و Gavin Wood بود.

بوترین همچنین اتریوم را در یک کنفرانس بیت‌کوین روی صحنه معرفی کرد و چندماه بعد تیم تصمیم گرفت یک عرضه عمومی برای اتریوم اجرا کند تا سرمایه موردنیاز برای توسعه آن بدست آید. در همین حین، ویتالیک کمک هزینه تحصیلی ۱۰۰ هزار دلاری را از Thiel Fellowship دریافت کرد.

در طول زمان عرضه عمومی که توکن اتر (Ether) در ازای بیت‌کوین به فروش می‌رفت، تیم بیش از ۳۱۰۰۰ بیت‌کوین از طریق مشارکت جامعه کاربران بدست آوردند که در آن زمان بالغ بر ۱۸ میلیون دلار ارزش داست.

با وجودیکه قیمت بیت‌کوین در زمان عرضه عمومی اتریوم حدود ۶۵۰ دلار بود بعد از آن کاهش شدیدی یافت و تیم پروژه با ضرر اجتناب‌ناپذیر چندمیلیون دلاری مواجه شد.

با تمام این اوصاف، با کمک پول جمع‌آوری شده از عرضه عمومی، تیم اتریوم توانست بنیاد غیرانتفاعی اتریوم (Ethereum Foundation) را در سوئیس پایه‌گذاری کند که وظیفه آن نظارت بر توسعه نرم‌افزار متن‌باز اتریوم است. با وجود برخی آشفتگی‌ها، جذب سرمایه مردمی (crowdfunding) اتریوم تا به امروز سومین کمپین موفق در حوزه ارزهای رمزنگاری‌شده محسوب می‌شود و در آن زمان باعث شد تا نشریاتی همانند وال استریت ژورنال به این موضوع بپردازند.

قبل از راه‌اندازی رسمی شبکه اتریوم، بنیاد اتریوم چندین کدنام مربوط به پلتفرم اتریوم را توسعه و تست کرد. یکی از نسخه‌ها Olympic نام داشت که آخرین نمونه از آن نمونه‌های اولیه بود. بسیاری از کاربران اولیه، باگ‌ها و مشکلات بسیاری در سیستم پیدا کردند و تیم اتریوم تصمیم گرفت یک جایزه برای یافتن باگ (bug bounty) به ارزش ۲۵۰۰۰ اتریوم را برای تست استرس (stress-testing ) شبکه اعلام کند.

در جولای ۲۰۱۵، اولین ورژن از اتریوم که برای عموم در دسترس بود با نام Frontier منتشر شد. این انتشار بیشتر مشابه یک آزمایش بود زیرا بدون قابلیت خاص منتشر شد ولی توسعه‌دهندگان را قادر می‌ساخت اپلیکیشن‌های غیرمتمرکزشان را روی آن ایجاد و تست نمایند. زمانی که پلتفرم از طرف توسعه‌دهندگان و افراد ارزیابی‌کننده به اندازه کافی پایدار تلقی شد به یک ورژن Homestead انتقال یافت.

این انتقال و کوچ در مارس ۲۰۱۶ و زمانی که شبکه اتریوم شاهد اولین انتشار رسمی خود بود انجام گرفت. این مرحله، آغاز نمایش نسل جدید تکنولوژی بلاک‌چین بود که به توسعه‌دهندگان آزادی بیشتر و امکان استفاده آسان‌تر را می‌داد. همچنین چندین بهبود فنی دیگر نیز در پلتفرم انجام گرفته بود.

در آن زمان اتریوم یک معرفی قوی از خود ارائه کرده بود و تعداد کاربران این پلتفرم خیلی سریع رشد کرد. تعداد نودها (Nodes) های شبکه اتریوم به حدود ۵۱۰۰ رسید، این رقم با مقایسه با نودهای بیت‌کوین که ۶۰۰۰ مورد بود، رقم قابل توجهی محسوب می‌شد.

علاوه بر این، بسیاری از صرافی‌های بزرگ ارزهای دیجیتال شروع به پذیرش و تهیه زیرساخت‌ها برای انجام معاملات با اتریوم کردند که به نوبه خود باعث افزایش قیمت اتریوم شد. با وجود انتشار اولیه این پلتفرم، بسیاری از شرکت‌های بزرگ همانند مایکروسافت و IBM انجام پروژه‌ها روی پلتفرم اتریوم را شروع کردند و بطور شخصی نیز با ویتالیک بوترین و تیم او شروع به همکاری کردند.

دومین بروزرسانی بزرگ اتریوم با نام Metropolis نام دارد که قرار است در دو بخش مجزا منتشر شود. در نخستین بخش (Byzantium) که قرار بود در سپتامبر یا اکتبر ۲۰۱۷ انتشار یابد، چندین بار به تعویق افتاده است. این بروزرسانی قصد دارد شبکه اتریوم را کاربرپسندتر، سریعتر، سبک‌تر و امن‌تر کند. در نهایت، بخش آخر این بروزرسانی با نام Serenity نیز معرفی خواهد شد، ولی هنوز زمان این معرفی اعلام نشده است.

هکر DAO و هارد فورک اتریوم

علاوه بر امکان ایجاد اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز و چندین قابلیت دیگر، کاربران از شبکه اتریوم می‌توانند برای ایجاد و اجرای DAO (مخفف Decentralized Autonomous Organizations به معنای سازمان غیرمتمرکز خودگردان) استفاده کنند.

DAO اساسا به معنای نهادهایی هستند که به مدتی طولانی دارایی‌های دیجیتال را نگهداری می‌کنند و براساس قوانین پیچیده و از قبل تعیین‌شده، از این دارایی‌ها در راه‌های مختلفی استفاده می‌ کنند. قوانین تعریف شده در DAO توسط یک فرد یا گروهی از افراد در قراردادهای هوشمند نگاشته می‌شود. یک مرحله اولیه نیز برای تامین سرمایه وجود دارد که در آن، کاربران توکن‌هایی را که میزان مالکیت آنها را نشان می‌دهد خریداری می‌کنند.

وقتی تامین سرمایه جمعی (crowdfunding) پایان یافت، DAO شروع به فعالیت می‌کند و کاربران می‌توانند در خصوص نحوه خرج کردن سرمایه پیشنهاد خود را ارائه کنند و از طرف دیگر، خریداران توکن رای مثبت یا منفی خود را به هر پیشنهاد ثبت کنند؛ البته توکن‌های فروخته شده به معنای واقعیت واقعی خریدار توکن نیست (توکن مانند سهام نیست) و دارنده توکن نسبت به چیزی حقوق مالکیت ندارد. به جای این، توکن‌ها به افراد حق رای‌دادن در موضوعات مختلف را می‌دهد.

اساسا بیت‌کوین اولین DAO بود که ایجاد شد، زیرا توسط اجماع بین تیم اصلی و شبکه استخراج‌کنندگان ارز اداره می‌شود. کل DAO های دیگر که اکنون موجود هستند روی شبکه اتریوم ایجاد شده‌اند.

The DAO نام یک DAO به خصوص است که توسط یک تیم استارت‌آپ آلمانی (Slock.it) ایجاد شد که یک قفل هوشمند (Smart lock) ارائه می‌نمود و افراد می‌توانستند چیزهایی مانند خودرو، آپارتمان و… را همانند سرویس‌هایی مانند Airbnd ولی به شکلی غیرمتمرکز به اشتراک بگذارند. (اقتصاد مشارکتی)

این DAO که درباره آن توضیح دادیم به طریقی توانست بزرگترین پروژه تامین سرمایه جمعی در تاریخ شود و سرمایه‌ای بیش از ۱۵۰ میلیون دلار را از ۱۱ هزار نفر جمع‌آوری کند. این سرمایه جمع‌آوری شده پول زیادی بود و حتی ایجادکنندگان آن نیز هرگز تصور نمی‌کردند که چنین حجم عظیمی از پول جمع‌آوری شود، بنابراین برای مدیریت آن نیز آمادگی نداشتند.

به دلایلی The DAO هک شد! اما باگی که هکر توانسته بود The DAO را از طریق آن هک کند، مربوط به شبکه خود اتریوم نبود و شبکه اتریوم در کل مدت به شکلی بی‌نقص کار خود را انجام داده بود. کل سیستم‌های شبکه‌ای یک میزان خاص آسیب‌پذیری نسبت به حملات هکرها دارند و حتی خود هکر نیز اظهار داشت که او صرفا از یک روزنه (loophole) فنی که در The DAO وجود داشته برای نفوذ استفاده کرده است.

به هر حال، در ۱۷ ژوئن ۲۰۱۶، یک نفر شروع به خارج‌کردن پول از The DAO به یک DAO دیگر (child DAO) کرد که ساختار The DAO را کپی کرده بود. در نهایت، هکر توانست از The DAO مبلغ ۵۰ میلیون دلار اتریوم را خارج کند. در آن زمان قیمت اتریوم خیلی سریع از حدود ۲۰ دلار به زیر ۱۳ دلار رسید و باوجودیکه تیم اتریوم هیچ تقصیری در این موضوع نداشت، حالا مجبور بود این اوضاع آشفته و نابسمان را حل کند.

آنها توانستند روند خارج کردن سرمایه از The DAO را متوقف کنند و مبالغ اتر موجود را به یک قرارداد هوشمند دیگر منتقل نمایند ولی اینکار فقط یک راهکار موقت بود و باید فکری اساسی می‌کردند. زیرا The DAO طوری نوشته شده بود که احتمال داشت هکر بتواند همچنان در خصوص مبالغ ادعا داشته باشد. لازم بود تیم اتریوم نوعی مداخله انجام دهد، در دنیای ارزهای رمزنگاری‌شده به چنین مداخله‌هایی «انشعاب» یا فورک (Fork) گفته می‌شود.

در نهایت پیشنهاد یک «هارد فورک» داده شد که اساسا به معنای بازنشانی کردن (reset) شبکه غیرمتمرکز اتریوم بود. با اینکار کل شبکه اتریوم به حالت قبل از بروز مشکل برمی‌گشت که اساسا باعث نابودی The DAO می‌شد، به این ترتیب همه مبالغ موجود در آن نیز به یک قرارداد هوشمند انتقال می‌یافت که فقط امکان بازپرداخت به سرمایه‌گذاران را داشت.

این پیشنهاد مطرح شده باعث شکل‌گیری اختلاف حیاتی بین تیم و جامعه کاربران اتریوم شد. یکی از ویژگی‌های اصلی و مهم شبکه‌های غیرمتمرکز، همین عدم مرکزیت آنهاست، به این معنی که تصمیم‌گیری باید در دستان جامعه باشد. مداخله یک‌جانبه برای حل این مشکل به معنای زیرسوال بردن کامل این اصل بود. علاوه بر این، یک پیشنهاد نرم نیز مستلزم این بود که اغلب استخراج‌کنندگان اتریوم به بازنشانی شبکه رای دهند ولی یک حفره امنیتی در فرایند رای‌گیری باعث شد این گزینه نیز کامل از بین برود.

با همه این اتفاقات، هارد فورک تنها راه چاره بود. با اینکار اساسا یک نسخه جدید از شبکه اتریوم شکل گرفت که فقط کمی از قوانین آن با شبکه اصلی تفاوت داشت. بعد از هارد فورک، استخراج‌کنندگان، صرافی‌ها، کاربران عادی و سایر اپلیکیشن‌هایی که بر پایه اتریوم ساخته شده بودند و با اتریوم کار می‌کردند باید تصمیم می‌گرفتند که می‌خواهند بخشی از نسخه جدید اتریوم باشند یا اینکه با نسخه اورجیتال اتریوم باقی بمانند.

دارندگان اتریوم در خصوص پیشنهاد ارائه‌شده برای هارد فورک رای دادند و بخش بزرگی از دارندگان اتریوم (حدود ۸۹ درصد)، رای مثبت خود را به هارد فورک اعلام نمودند و در نهایت هارد فورک در ۲۰ جولای ۲۰۱۶ انجام گرفت.

در نتیجه این هارد فورک، شبکه و ارز جدیدی با نام اتریوم کلاسیک متولد شد که دارای بلاک‌چین مختص به خود بود و از اتریوم استقلال کامل داشت. هر دو بلاک‌چین اتریوم و اتریوم کلاسیک، تا بلاک ۱۹۲۰۰۰۰ که در آن مبالغ سرمایه‌گذاران The DAO به آنها برگردانده شد، کاملا یکسان هستند. هم‌اکنون اتریوم کلاسیک دقیقا همان ویژگی‌های اتریوم را داراست.

البته این شرایط دارای مشکلاتی نیز هست. اول از همه، «دوتایی بودن بلاک‌چین» گاهی اوقات باعث سردرگمی در بین سرمایه‌گذاران و کاربران عادی می‌شود و می‌تواند موجب حملات بازپخش (replay attack) در هر دو بلاک‌چین شود. این حمله به این معناست که یک تراکنش می‌تواند روی یک زنجیره بازپخش شود، بدون اینکه کاربر موافق آن باشد یا حتی از آن اطلاع داشته باشد.

ویتالیک بوترین و رسانه‌ها

ویتالیک بوترین، یکی از موسسان و نویسندگان مجله بیت‌کوین (Bitcoin Magazine) بود. این مجله در ابتدا صرفا به عنوان یک پروژه آنلاین توسط Mihai Alisie و ویتالیک کار خود را آغاز کرد و حتی در ابتدا که وضعیت مالی‌شان خوب نبود، متوسل به فروش مقالات به ازای بیت‌کوین در فروم‌ها شده بودند.

با گذشت زمان، آنها در سال ۲۰۱۲ شروع به انتشار نسخه پرینت‌شده مجله کردند و اغلب به عنوان اولین نشریه چاپی که کاملا اختصاص به ارزهای رمزنگاری‌شده دارد از آن یاد می‌شود.

این نشریه برای مشترکان خود در سرتاسر دنیا پست می‌شد و در برخی کتاب‌فروشی‌ها به فروش می‌رسید. ویتالیک حدودا ۱۰ – ۱۲ ساعت در هفته روی انتشار مجله کار می‌کرد و تا سال ۲۰۱۴ در این مجله مشارکت داشت، اما در حال حاضر مالکیت و اداره مجله بیت‌کوین را BTC Media بر عهده دارد.

ویتالیک همچنین در روزنامه Ledger نیز مشارکت داشت که یک روزنامه علمی است و مقالات تحقیقاتی در خصوص تکنولوژی بلاک‌چین و ارزهای رمزنگاری‌شده را منتشر می‌کند. این روزنامه توسط دانشگاه پیتسبورگ منتشر می‌شود.

اتحاد سازمانی اتریوم (Enterprise Ethereum Alliance)

در مارس ۲۰۱۷، استارت‌آپ‌های مختلف بلاک‌چین، ۵۰۰ شرکت‌ Fortune، آکادمی‌ها و فروشندگان تکنولوژی، ایجاد اتحاد سازمانی اتریوم را اعلام کردند که در ابتدا ۳۰ عضو پایه‌گذار داشت. در لحظه نگارش این مطلب این اتحاد سازمانی اکنون دارای ۱۵۰ عضو شامل شرکت‌هایی بزرگ همانند مسترکارت، سیسکو سیستم، Samsung SDS، مایکروسافت، اینتل و… است.

اتحاد سازمانی اتریوم

هدف این اتحاد، ایجاد ارتباط اعضا با متخصصان اتریوم است تا با یادگیری از آنها، اپلیکیشن‌های پیچیده و پرطرفدار در رده سازمانی بر پایه پلتفرم اتریوم ایجاد شود. بسیاری از شرکت‌های مختلف در زمینه بانکداری، مدیریت، مشاوره، تکنولوژی، سرگرمی و بسیاری دیگر از صنایع در حال کار با متخصصان اتریوم هستند تا امکاناتی که پیاده‌سازی تکنولوژی بلاک‌چین می‌تواند در عملیات آنها داشته باشد را بررسی و پیاده‌سازی کنند.

خبر جعلی مرگ ویتالیک بوترین

در ۲۵ ژوئن ۲۰۱۷، در یک خبر جعلی اعلام شد ویتالیک بوترین در تصادف خودرو کشته شده است و این عامل باعث شد اتریوم ۴ میلیارد دلار از ارزش خود را از دست بدهد.

این خبر بعدا تکذیب شد و اتریوم نیز ارزش از دست یافته خود را بازیابی کرد، اما مزیت این خبر جعلی این بود که اهمیت شخص ویتالیک بوترین در شبکه اتریوم و اکوسیستم ارزهای دیجیتال بسیار آشکار شد. به نظر می‌رسد ناشناس ماندن ایجادکننده یا ایجادکنندگان بیت‌کوین یک حرکت هوشمندانه از جانب آنها بوده است.

وضعیت کنونی

ویتالیک اکنون در سنگاپور زندگی می‌کند و به سختی در حال کار روی اتریوم است. در ابتدا فقط سه نفر روی اتریوم کار می‌کردند ولی او امیدوار است تیم بتواند به سطح برسد که نیاز کمتری به حضور او وجود داشته باشد.

او همچنان در مورد آینده پلتفرم خوش‌بین است و اظهار داشته که تنها کشنده اتریوم (Ethereum killer) فقط خود اتریوم است. ویتالیک بوترین و تیم او در حال آماده شدن برای انتشار نسخه‌ای پایدارتر، امن‌تر و کارآمدتر از اتریوم هستند، آنها گفته‌اند «مقیاس‌پذیری، بهینه‌سازی و مقرون‌به‌صرفه بودنم» بزرگترین چالش‌های آنهاست.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =

پربازدیدترین

آخرین‌های فرهنگ سرمایه گذاری