پژوهش

پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا) روزهای شنبه هر هفته به معرفی پایان‌نامه‌های مرتبط با بازارسرمایه و انعکاس آخرین یافته‌های دانشگاهی در این حوزه می‌پردازد. براین اساس، طی روز جاری به معرفی پایان‌نامه «سولماز مهاجری» با عنوان «برآورد ارزش در معرض ریسک و ارزش در معرض ریسک شرطی» می‌پردازیم؛ این تحقیق در بهمن۹۰ به راهنمایی دکتر محمد جلودار ممقانی در دانشگاه علامه طبابایی دفاع شده است.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) در چکیده این پایان‌نامه آمده است: یکی از مفاهیم کلیدی در مدیریت ریسک اندازه‌گیری آن است. از جمله روش‌های اندازه‌گیری ریسک می‌توان ارزش در معرض ریسک و ارزش در معرض ریسک شرطی را نام برد.

ارزش در معرض ریسک به‌عنوان یک اندازه ریسک به‌دلیل عدم‌تبعیت از خاصیت تحدیب یا زیر جمع‌پذیری همواره مورد انتقاد محققان بوده است، اما هنوز به‌عنوان اندزه ریسک قابل‌قبول مطرح است. در مقابل ارزش در معرض ریسک شرطی محدب است، بنابراین اندازه ریسک بهتری نسبت به ارزش در معرض ریسک است.

ارزش در معرض ریسک شرطی امروزه به‌طور گسترده در صنعت بیمه به کار می‌رود و در آینده نزدیک جایگزین خوبی برای ارزش در معرض ریسک می‌تواند باشد. طی سال‌های اخیر روش‌های متنوعی به‌منظور اندازه‌گیری روش‌های فوق ارائه شده است که آن‌ها را به سه دسته پارامتریک، غیرپارامتریک و شبیه‌سازی مونت‌کارلو تقسیم می‌کنند.

در این پایان‌نامه روش تغییر رژیم غیرنرمال را برای محاسبه ارزش در معرض ریسک و ارزش در معرض ریسک شرطی یک دارایی مالی و سبد دارایی‌ها معرفی می‌کنیم. در این روش فرض می‌کنیم که بازده‌های دارایی دارای توزیع تی استودنت هستند و این ویژگی، دم ضخیم بودن بازده‌های مالی را توجیه می‌کند، علاوه بر این با استفاده از تغییر رژیم به پدیده خوشه‌بندی تلاطم دسترسی پیدا می‌کنیم.

در ادامه به سبد سرمایه‌گذاری شرکت توسعه ملی را مورد مطالعه قرار می‌دهیم. با توجه به این‌که بازده این سبد در دوره زمانی مورد نظر دارای توزیع تی استودنت نیست، ارزش در معرض ریسک شرکت‌ها و سبد سرمایه‌گذاری را با روش‌های پارامتریک و غیرپارامتریک معرفی‌شده محاسبه می‌کنیم.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =

پربازدیدترین

آخرین‌های فرهنگ سرمایه گذاری