ترامپ

رئیس جمهور آمریکا دونالد ترامپ روز جمعه اعلام کرد که دولت وی به شرکت اپل معافیتی بابت اینکه بتواند با تعرفه های پایین تر از چین قطعات وارد کند اهدا نخواهد کرد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، شرکت آمریکایی اپل قطعاتی از چین وارد می کند که در کامپیوترهای مک پرو کاربرد دارند. افزایش تنش های تجاری بین واشنگتن و پکن سبب شده تا اخیرا تعرفه برخی از کالاهای چینی، از جمله قطعات مورد نیاز اپل، با افزایش همراه شود.

این در حالی است که، رئیس جمهور آمریکا می گوید استثنایی در کار نیست و اپل هیچ امتیاز خاصی در این مورد دریافت نخواهد کرد.

ترامپ در توییتری نوشت، "اپل برای قطعات مک پرو در که در چین تولید می شوند معافیت تعرفه ای دریافت نخواهد کرد. همین جا در آمریکا قطعات را تولید کنید تا تعرفه ای هم در کار نباشد."

در روز ۱۸ جولای، اپل از دفتر نمایندگی تجارت آمریکا در خواست کرده بود که افزایش تعرفه ۲۵ درصدی را از روی ۱۵ قلم کالای چین بردارد، از جمله از روی کامپیوترهای مک پرو.

ترامپ چندی پیش به خبرنگاران گفته بود که او فکر می کند اپل ممکن است کارخانه ای در تگزاس بسازد اما هیچ اشاره ای به جزئیات این طرح نکرد.

وی اعلام داشت، "من می خواهم اپل کارخانه هایش را در آمریکا بسازد. نمی خواهم آنها در چین فعال باشند. بنابراین وقتی شنیدم که اپل قصد دارد در چین چنین کاری کند گفتم که خیلی خوب اشکالی ندارد، اما حالا که در چین می خواهید کارخانه بزنید پس برای ورود محصولات تان باید تعرفه بپردازید."

او در ضمن گفته بود، "ما داریم روی این موضوع کار می کنیم و فکر می کنم که اپل به زودی کارخانه ای در تگزاس می سازد. اگر چنین کاری بکنند من واقعا خوشحال می شوم."

وال استریت ژورنال در ماه ژوئن اعلام کرد که شرکت اپل در حال انتقال خط تولید کامپیوترهای مک پرو از تگزاس به چین است. در همان زمان اپل بیانیه ای صادر کرد و گفت که مانند همه محصولات دیگر آن شرکت، مک پرو نیز در کالیفرنیا طراحی و مهندسی می شود، ولی این محصول شامل قطعاتی است که در کشورهای مختلف ساخته می شوند از جمله در آمریکا. شرکت در بیانیه خود تاکید کرده بود که "مونتاژ نهایی، فقط بخشی از فرایند تولید می باشد"، که در چین انجام می شود.

نمایندگان شرکت اپل در مورد سخنان ترامپ اظهار نظری نکرده اند اما سهام آن شرکت بلافاصله بعد از توییت ترامپ در روز جمعه دچار ریزش شد و بخشی از آنچه طی روزهای اخیر به دست آورده بود را از دست داد.

مدیرعامل اپل تیم کوک در دسامبر ۲۰۱۳ اعلام کرد که شرکت وی در حال تولید مک پرو در تگزاس است. او در همان زمان زیر انبوهی از انتقادات قرار داشت که چرا اکثر محصولات اپل باید در کشورهایی تولید شوند که دستمزد کارگران در آنها پایین است.

تا به حال اپل آماری از فروش مک پرو عمومی نکرده است، اما تحلیل گران معتقدند این محصول در مقایسه با آیفون سودآوری چندانی برای شرکت نداشته است. مک پرو که قیمتش از ۶ هزار دلار شروع می شود برای مشتریانی تولید می شود که به طور حرفه ای به تدوین فیلم و موسیقی در استودیوها می پردازند.

ترامپ پیش از این نیز ادعاهایی در مورد ساخت کارخانه توسط اپل در آمریکا مطرح کرده بود ولی هیچ کدام محقق نشدند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بين‌الملل