پژوهش

پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا) مدتی است روزهای شنبه هر هفته به معرفی پایان‌نامه‌های مرتبط با بازارسرمایه و انعکاس آخرین یافته‌های دانشگاهی در این حوزه می‌پردازد. براین اساس، طی روز جاری به معرفی پایان‌نامه «فاطمه جوکار» با عنوان «مینیمم‌سازی ریسک سبد و بازی‌های دیفرانسیل» می‌پردازیم.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، این تحقیق در بهمن ۱۳۹۲به راهنمایی حسین عبده تبریزی در دانشگاه علامه طبابایی دفاع شده است. در این پایان‌نامه، روش بازی دیفرانسیل تصادفی برای مینیمم ‌کردن ریسک سبد تحت یک مدل رژیم سویچینگ مارکوف زمان پیوسته مورد بررسی قرار گرفته است.

 در چکیده این پایان نامه آمده است: فرض می‌کنیم، سرمایه‌گذار فقط در حساب بازار پول و سهام می‌تواند سرمایه‌گذاری کند که فرآیند قیمت سهام از مدل رژیم سویچینگ مارکوف حرکت براونی هندسی تبعیت می‌کند.

 نرخ بهره حساب بازار پول، نرخ رانش و تلاطم قیمت سهام با زنجیر مارکوف زمان پیوسته مدل‌بندی شده‌اند. مساله را با مدل بازی دیفرانسیل تصادفی رژیم سویچینگ مارکوف با دو بازیکن یعنی سرمایه‌گذار و بازار فرمول‌بندی می‌کنیم.

 در این مدل سرمایه‌گذار با دو منبع ریسک، یعنی، ریسک انتشار ناشی از نوسانات قیمت‌های مالی و ریسک رژیم سویچینگ به‌دلیل تغییر در شرایط اقتصادی مواجه می‌شود؛ در این‌جا، این دو منبع ریسک را در ارزیابی و کنترل منابع ریسک سرمایه‌گذار به‌حساب می‌آوریم.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =

پربازدیدترین

آخرین‌های فرهنگ سرمایه گذاری