کشاورزی

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس رقابتی شدن بازارها را اساسی ترین و مهمترین اقدام برای ریشه کن کردن مشکلات فعلی دانست و با تاکید بر لزوم توسعه شفافیت در معاملات گفت: در سایه شفافیت است که می توان بخش قابل توجهی از رانت هایی را که طی چند سال اخیر در اقتصاد کشور با آن رو به رو بوده ایم، از بین برد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، علی ابراهیمی درباره لزوم افزایش شفافیت در بازار کالاهای اساسی و محصولات کشاورزی گفت: به نظر بنده مسوولیت اصلی تحقق شفافیت و ریشه کن شدن رانت از فضای اقتصادی کشور برعهده مجلس شورای اسلامی است. مجلس باید با نظارت دقیق و استفاده از ابزارهای قانونی که در اختیار دارد دولت را به اجرای قوانین و مقرارت مصوب شده ملزم کند. 
وی افزود: باید توجه داشت که پیاده سازی روش های اصولی برای اقتصاد تنها در بستری شفاف میسر است؛ به طوریکه اگر می‌خواهیم نرخ های واقعی و براساس منطق بازار در اقتصادمان شکل بگیرد، باید زمینه ورود عمده کالاهای مهم و مواد اولیه را در بورس کالا فراهم کنیم و آن زمان اجازه دهیم قیمت‌ها به صورت واقعی کشف شوند؛ در این زمان است که به دلیل شفافیت بورس، می‌توانیم به همه اعلام کنیم که با توجه به نظارت های اعمال شده بر بازار، هیچ سوء استفاده‌ای در معاملات کالاها رخ نداده است.
ابراهیمی اظهار داشت: البته نقطه ایده آل این روند زمانی است که همه تولیدکنندگان و مصرف کنندگان به بورس کالا بیایند که با این اتفاق، بسیاری از مشکلات موجود در بازار کالای کشور مرتفع می‌شود.
سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس گفت: طی این سال ها برای عرضه محصولات مختلف به خصوص‌کشاورزی در بورس و وجود عزمی جدی کوتاهی شده و دیگر نباید فرصت را از دست داد؛ به طوریکه اگر کالاهای کشاورزی به شکل مستمر در این بازار عرضه و معامله شوند، ظرف سال های آینده سود کشاورزان افزایش می یابد و شاهد رونق تولید در این بخش خواهیم بود.

رانت ماحصل اقتصاد دو نرخی است
ابراهیمی درباره اعمال سیاست های دستوری در تنظیم بازار کالاها نیز گفت: تعیین قیمت‌های دستوری و دادن امتیازهای مقطعی و کمک‌هایی در قالب یارانه، در اقتصاد کشور و برای بخش واقعی تولید اثرات مقطعی و کوتاه مدت داشته و در مقابل، عمده سود آن به جای مصرف کننده و تولید کننده واقعی، به دلالان و سودجویان می رسد.
نماینده مردم در مجلس دهم تصریح کرد: همه فعالان بازارها به خوبی می‌دانند که رانت، ماحصل دو قیمتی شدن یک کالا است. به طوریکه همواره در کنار نرخ‌های واقعی که خود خریداران و فروشندگان بر سر آن به توافق رسیده اند، یک نرخ دستوری هم قرار می‌دهیم و توقع داریم تاثیر قیمت دستوری بیشتر در بازار نمایان شود که هیچ گاه این اتفاق نمی‌افتد.
نماینده مردم شازند در مجلس تصریح کرد: در اقتصاد واقعی و اصولی، بازار تعیین کننده قیمت است و با حذف قیمت‌های دستوری و نیز جلوگیری از تزریق ارز با قیمت پایین یا دلار ۴۲۰۰ تومانی که در تنظیم بازار هیچ تاثیر مثبتی ندارد، شاهد شکل گیری رقابت سالم در تولیدات داخلی و محصولات وارداتی خواهیم بود.

لزوم فرهنگ سازی برای آشنایی هر چه بیشتر کشاورزان با بورس
وی در پاسخ به این سوال که از چه روش هایی می توان کشاورزان پرتعداد و خرده مالک فعال در سراسر کشور را با مزایای عرضه محصولاتشان در بورس کالا آشنا کرد؟ گفت: متاسفانه در حوزه تجارت در بخش کشاورزی، از تشکل های تخصصی آن بخش استفاده نمی کنیم و بیشتر کشاورزان یا با واسطه ها در ارتباط هستند و یا محصولات خود را به صورت انفرادی به فروش می رسانند. اگر بتوان با فرهنگ سازی و اطلاع رسانی از طریق رسانه ها کشاورزان را از مزایای عرضه محصولاتشان در بورس کالا آگاه کنیم، به طور یقین شاهد حضور گسترده کشاورزان در این بازار پرسود و شفاف خواهیم بود.
سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس تاکید کرد: با توجه به دستاوردهایی که طی چند سال اخیر به کمک عرضه محصولات در بورس کالا به دست آمده، آینده روشنی را می توان برای آن ترسیم کرد و اگر به درستی بتوان مزایای این بورس را تبلیغ و فرهنگ سازی کرد، می توان زودتر به نتایج مطلوب که همانا حرکت کشور به سمت ارتقای شفافیت اقتصادی است، دست یافت.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بورس كالا