خبر

پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، به بررسی مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در هفته‌ای که گذشت پرداخته است.

بازار سرمایه با نشاط است

حجت الاسلام حسن روحانی روز سه شنبه در دیدار وزیر، معاونان و مدیران ارشد وزارت امور خارجه اظهار داشت: سیاست خارجی ویژگی خاص و یک روابط تنگاتنگی با ملت دارد، ملت مشخصه اش در یک جا محدوده ای است که داخل را از خارج جدا می کند، مرزهای جغرافیایی و مرزهای سیاسی داخل و خارج خودی و بیگانه ملیت ما را به همبستگی ما را کامل‌تر می کند. رئیس شورای امنیت ملی افزود: در سال گذشته صنعت ما طی همه ماه ها و سه ماهه ها که کنترل شده است، رشد منفی بود. اما در دوماه ابتدایی امسال شاهد رشد مثبت در حوزه صنعت هستیم که خیلی معنای مهمی دارد. وی اضافه کرد:  بورس ما را می بینید که با نشاط کار می کند. در ۵ فصل گذشته، بورس ۱۳۳ درصد رشد داشته است. این نشان می دهد مسیر ما مسیر درستی است. در بسیاری از محصولات کشاورزی هم رشد داشته ایم. همچنین در اشتغال نیز علی رغم فشاری که به مردم آمد، امسال شرایط ما شرایط مثبتی بود و بیش از ۳۰۰ هز ار فرصت اشتغال ما افزود ه شده است.

مشاهده کل خبر

اصلاح قوانین بازار پایه فرابورس با هشت بند

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار از اصلاح مقررات افشا، پذیرش و معاملات بازار پایه فرابورس ایران خبر داد و عنوان کرد: اصلاح مقررات افشا، پذیرش و معاملات بازار پایه فرابورس با هشت بند عملیاتی می شود. سخنگوی سازمان بورس با اشاره به اینکه برای اصلاح قوانین افشا، پذیرش و معاملات بازار پایه فرابورس زمان‌بندی عملیاتی ۵ ماهه تعریف شد، افزود: با نزدیک‌شدن به زمان اجرای اصلاحات، سرمایه‌گذاران نگرانی‌هایی را مطرح کردند و این دغدغه ها از سوی نهاد ناظر به اطلاع وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی رسید.

مشاهده کل خبر

بورس مشمول مالیات بر عایدی سرمایه نیست

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با تاکید بر اینکه بازار سرمایه مشمول مالیات عایدی بر سرمایه نیست، عنوان کرد: به پیشنهاد نهاد ناظر بازار سرمایه و با موافقت وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی، معاملات بازار سهام از دایره مالیات بر عایدی سرمایه خارج شد. دکتر شاپور محمدی اظهار داشت: در جلساتی که با موضوع مالیات بر عایدی سرمایه برگزار شده، تاکید کردیم ناشران بورسی ضمن ارایه اطلاعات صحیح مالی بیشترین میزان مالیات را پرداخت می کنند و از سوی دیگر بازار سرمایه مسیر هموار هدایت نقدینگی به بخش مولد اقتصاد است.

مشاهده کل خبر

رسانه، نیروی امداد بازار سرمایه

در آیین پایانی جشنواره بورس و رسانه، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با تاکید بر اینکه برگزاری این رویداد اقدامی منحصر بفرد است گفت: رسانه ها می توانند نقش بی بدیلی در امر فرهنگ سازی و آموزش بازار سرمایه داشته باشند. سخنگوی سازمان بورس و اوراق بهادار بیان کرد: در زمینه خبر و رسانه صحت، دقت و سرعت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. تمامی فعالان بازار سرمایه نیز می دانند کارایی این بازار زمانی افزایش میابد که فعالان بتوانند از کارایی اطلاعات ورودی استفاده های مناسب را داشته باشند. در این زمینه بحث خبر و اطلاعات دو واژه جدا نشدنی از بورس و بازار سرمایه به شمار می رود و انتشار صحیح و با سرعت خبرهای اقتصادی و سیاسی در کشف قیمت سهام شرکت ها تاثیر بسزایی دارد.

مشاهده کل خبر

جشنواره بورس و رسانه فرصتی برای بازتعریف محتوای اخبار بازار سرمایه

محمد خدادی، معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، عصر روز دوشنبه پانزدهم امرداد ماه، در آیین معرفی برگزیدگان جشنواره بورس و رسانه به ایراد سخن پرداخت و ضمن تبریک روز خبرنگار گفت: تغییر شرایط به واسطه زمان بزرگترین دغدغه رسانه ها است. چرا در جامعه ما خبر بد خبر خوب است؟ چرا به جای مقبولیت به دنبال شهرت هستیم؟ چرا با بک خبر حال و هوای بورس تغییر می کند!؟ چرا به جای تولید خبر به دنبال تولید نمایش هستیم!؟ چرا اسامی به جای محتوا حرف می زنند و چرا ما در خبر کمی شدیم و به کثرت رسیدیم اما به کیفیت اهمیت نمی دهیم!؟ چرا اغتشاش خبری مرجعیت رسانه شده است!؟ ما باید به این سوال ها پاسخ دهیم!

مشاهده کل خبر

بسط گفتمان بازار سرمایه از دروازه رسانه/بازار سرمایه وابسته به اصحاب رسانه

مدیر روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: صدای بورس را از استانهایی می شنویم که تا پیش از این کسی فکر نمی کرد بورس در آنجا شناخته شده باشد. دبیر اجرایی جشنواره بورس و رسانه افزود: همانطور که امروز از طریق رسانه پیام بازار سرمایه به مناطق دور کشور رسیده و خرسندیم از این که در سومین جشنواره بورس و رسانه میزبان آثاری از ۱۴ استان کشور هستیم در حالی که در روزگاری که خیلی دور نیست و کمتر از سه سال پیش در اولین دوره جشنواره تنها از رسانه های پایتخت آثار جذب شد اما امروز خبرنگاران استانی هم به جشنواره آثار ارسال کردند و حتی در بین منتخبین هم جای گرفتند. و این یعنی ما به یکی از اهداف خود که خارج کردن تولید اخبار بازار سرمایه از تهران بود رسیدیم و اینک خوشحالیم از اینکه صدای بورس را از استانهایی می شنویم که تا پیش از این کسی فکر نمی کرد بورس در آنجا شناخته شده باشد و در کنار این خوشحالی آرزو می کنیم سیر رشد جشنواره به همین روال ادامه یابد و در جشنواره آینده از تمامی استان های کشور آثار به جشنواره ارسال شود.

مشاهده کل خبر

شرکت سپرده گذاری مرکزی ایران بار دیگر عضو هیات رییسه ACG شد

شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه ایران برای دومین دوره متوالی عضو هیات رئیسه گروه شرکت‌های سپرده گذاری مرکزی آسیا و اقیانوسیه (ACG) شد. کسب این مهم در حالی است که شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه ایران که در سال ۲۰۱۳ میلادی به گروه شرکت های سپرده گذاری مرکزی آسیا و اقیانوسیه پیوست و در سال ۲۰۱۶ و طی مجمع عمومی این گروه که در تهران برگزار شد برای نخستین بار به عنوان عضو هیات رئیسه ACG انتخاب شد.

مشاهده کل خبر

 توسعه ادبیات بازار سرمایه در افق جشنواره بورس و رسانه

مدیر روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بورس و اوراق بهادار، جشنواره بورس و رسانه را گامی مهم در راستای همگانی سازی ادبیات بازار سرمایه دانست و گفت: امروز بورس یک مفهوم همگانی است که عموم افراد حتی در دورافتاده ترین نقاط کشور می توانند از طریق سامانه های الکترونیک با آن مرتبط شوند. یاسر فلاح اظهار داشت: جشنواره بورس و رسانه در سومین دوره با هدف توسعه ادبیات مالی در کشور شکل گرفت . یعنی ما می خواهیم سعی کنیم از طریق رسانه ها و کمک این بخش مهم کشور در حوزه ارتباطات، ادبیات بازار سرمایه و بورس را همگانی و به نوعی مردم را با فرآیندهای بازار سرمایه آشنا کنیم.

مشاهده کل خبر

عرضه اولیه ۲۰شرکت تا پایان سال

در آغاز پنجاه و هشتمین نشست خبری یک دیدار یک عرضه در آستانه گشایش نماد شرکت "فرابورس ایران" در بازار اول فرابورس ایران، محمدحسن ابراهیمی سرو علیا رئیس هیات‌مدیره فرابورس ایران با بیان اینکه فرابورس یکی از شرکت‌های حاکمیتی بازار سرمایه است، گفت: فرابورس ایران با یک بازار فعالیت خود را آغاز کرد و اکنون ۹ بازار دارد و علاوه بر اینکه از نظر بازارها و ابزارهای معاملاتی پا به پای شرکت‌های برتر دنیا حرکت می‌کند، از نظر عملکرد سهام نیز بازده مناسبی طی مدت یک دهه فعالیت خود داشته است. مدیرعامل فرابورس طی نشست خبری در پاسخ به سوالی پیرامون بازار SME و دلایل کوچک ماندن این بازار گفت: دو مانع اصلی برای رشد این بازار، موضوع حاکمیت شرکتی و شفافیت در ارائه صورت‌های مالی شرکت‌های SME است که موجب شده با وجود تعداد بسیار زیاد شرکت‌های در صف پذیرش تنها ۱۸ شرکت استانداردهای مدنظر فرابورس را کسب کنند و پذیرش شوند.

مشاهده کل خبر

سهام عدالت در یک قدمی ورود به بورس

مدیر عامل شرکت فرابورس ایران گفت: از لحاظ فنی دو ماه بعد از اعلام نیازمندهای اولیه و الزامات قانونی و مقررات، قادر به پذیرش سهام عدالت در فرابورس خواهیم بود. امیر هامونی به عرضه سهام عدالت در بازار سرمایه اشاره و بیان کرد: از سوی معاونت سازمان بورس نامه‌ای به فرابورس ایران به منظور آمادگی برای پذیرش دهک‌های اول و دوم دارندگان سهام عدالت در بازار سرمایه ابلاغ شد. عبدالله پوری‌حسینی نیز چندی پیش  در گفت‌وگویی در خصوص خرید و فروش سهام عدالت در بازار سرمایه اعلام کرد که اقدامات لازم از سوی سازمان خصوصی‌سازی برای ورود سهام عدالت به بورس انجام شد.

مشاهده کل خبر

ورود مرحله‌ای سهام عدالت به بازار سرمایه/ سود سهام عدالت ۴۲ میلیون نفر واریز شد

معاون سازمان خصوصی‌سازی گفت: ورود سهام عدالت به بازار سرمایه به صورت مرحله‌ای خواهد بود و امکان انجام کار به صورت یکجا وجود ندارد. زهره عالی پور با اشاره به مجموعه‌ای از تغییر رویکردها برای برنامه های خصوصی سازی مطابق با مصوبات هیئت واگذاری گفت: ۱۸ شرکت از گروه دو در فهرست فروش قرار گرفتند، اما سهامشان عمدتا در حد یک عضو هیئت مدیره و غالباً بیمه‌ها، پالایشگاه ها و شرکت های بزرگی بودند.

مشاهده کل خبر

حذف چهار صفر بدون کنترل تورم کارآمد نیست

عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی، موفقیت طرح حذف چهار صفر از پول ملی را مستلزم مهار تورم در شرایط فعلی دانست. مهدی گفت: حذف صفر از پول ملی بدون فراهم سازی زیرساخت ها در عرصه سیاست‌های پولی و اقدامات انقباضی کارآمد نخواهد بود و در واقع با کمرنگ شدن اثر روانی این طرح، احتمال بازگشت صفرها و ضرورت حذف تعداد بیشتری از آن همچنان وجود دارد .

مشاهده کل خبر

تجربیات موفق ایران برای بورس عراق کارگشا خواهد بود

رئیس کمیسیون اوراق بهادار عراق، دیدار از سازمان بورس و اوراق بهادار ایران و ارکان بازار سرمایه را تاریخی توصیف کرد و گفت: تجربیات موفق جمهوری اسلامی ایران در به کارگیری ابزارهای مالی – اسلامی برای بورس عراق کارگشا خواهد بود. الساعدی با تاکید بر اینکه ما در کمیسیون اوراق بهادار عراق به عنوان بخش مکمل و  حمایت کننده از سیاست های اقتصادی دولت  عمل می کنیم ، اظهار داشت: دیدارهای اخیر مقامات ارشد دو کشور و اراده آنها بر تقویت همکاری های فیمابین،  فرصتی تاریخی و کم نظیر برای بورس های دو کشور و توسعه ابزارها در آن ایجاد کرده است.

مشاهده کل خبر

رشد دوبرابری شاخص هموزن نسبت به سال گذشته/حرکت بازار به سمت سهم‌های کوچکتر با سوددهی مناسب

به گفته عضو هیات مدیره شرکت سرمایه گذاری خدمات گستر، در نگاهی تحلیلی، مشاهده می شود که برخی از سهام موجود در بازار، بالاتر از ارزش ذاتی خود در حال معامله هستند. این گروه از سهام ممکن است در آینده تعدیل و اصلاح قیمت داشته باشند. در شرایط فعلی، گروه‌هایی که بتوانند افزایش سود و رشد قیمت را به طور همزمان داشته باشند، می‌توانند با رشد مناسبی همراه باشند. مهدی دلبری اظهار داشت: گزارش‌های سه ماهه نسبتا مناسب، اتفاق خوبی بود که در این مدت شاهد بودیم. در این بین گزارش شرکت‌های پتروشیمی (به خصوص اوره‌ای‌ها) و پالایشی‌ها تقریبا بالاتر از انتظار بازار بودند، به همین دلیل در چند روز اخیر حجم معاملات این گروه قابل توجه بود؛ همچنین گروه فلزات، معدنی، دارویی و غذایی نیز گزارش‌های مناسبی در این مدت ارائه دادند.

مشاهده کل خبر

فلزات جهانی متاثر از ترامپ، صنعت داخلی متاثر از دلار

به گفته مدیر بخش فلزات کارگزاری مفید، در حال حاضر، مهم ترین فاکتور تأثیرگذار بر بازار فلزات، جنگ تعرفه ای میان چین و آمریکاست. اما اگر از این دعوای تجاری فارغ شویم به نظر می رسد بازار فلزات بتواند رشد مناسبی را در پیش داشته باشد. علی اصغر بهرامی در خصوص پیش بینی صنعت فلزات اساسی در بازار داخلی گفت: تصور من این است که در ماه های اخیر رشد شدید قیمت ها را به سبب افزایش نرخ دلار داشتیم و قیمت تمام شده کالاها به مراتب بالاتر بوده است لذا، دچار یک رکود نسبی شده ایم. هم اکنون به دلیل کاهش نرخ دلار، بهای تمام شده کالاها با ماه های گذشته که دلار ۱۴ هزار تومان بود تفاوت اساسی دارد. در برهه کنونی و با قیمت دلار ۱۲ تومانی به نظر می رسد انبارها باید خالی شده و فروشنده ها به سمت فروش روی بیاورند تا پس از خالی شدن انبارها، خرید های مجدد صورت بگیرد.

مشاهده کل خبر

سازمان بورس می تواند قواعد بازی ارز دیجیتال را وضع و بر آن نظارت کند

بهزاد گلکار، درباره پذیرش ارزهای رمزگذاری شده در بورس گفت: ابتدا باید دید که این ارز پس از تائید و پذیرش بانک مرکزی، مورد پذیرش کمیته فقهی بورس قرار می گیرد یا خیر؟ و آیا با توجه به عدم انتقال کالا و خدمت می تواند شرایط بیع را احراز کند؟ این فعال بازار سرمایه ضمن بیان اینکه ارزهای رمزگذاری شده یا همان کریپتو کارنسی ها (Crypto Currency) نمونه پیشرفته و به روز شده فارکس با تکیه بر تکنولوژی های جدید بلاک چین هستند، برای آنها مزایای زیادی برشمرد و افزود: می توان اولین مزیت آن ها را عدم نیاز به حمل و نقل و ویژگی دسترسی همیشگی به آنها دانست.

مشاهده کل خبر

بازار سرمایه؛ بازاری جذاب برای هدایت پول‌های سرگردان

به گفنه یک کارشناس بازار سرمایه، صنایع داخلی با وجود تحریم‌ها و نبود واردات کالاهای اساسی مانند خودرو و قطعات، می‌تواند پتانسیل سرمایه گذاری مناسبی برای نیمه دوم سال جاری و حتی دو سال آینده باشد. حسین زمانی درمزاری تاکید کرد: به نظر من در شرایط کنونی بهترین بازار برای هدایت پول های سرگردان، بازار سرمایه است. با توجه به مشکل بازپرداخت بهره بانکی و ماه شمار بودن آن و همچنین با توجه به افزایش نرخ تورم، بانک دیگر جذابیتی برای سپرده‌گذاران ندارد، همچنین مشکلات فولاد در بازار مسکن و افزایش قیمت جهانی انس طلا همگی دلایلی هستند که توجه سرمایه‌گذاران را به سمت بازار سرمایه معطوف کرده‌اند.

مشاهده کل خبر

«سواد مالی» مهارتی لازم برای همه شهروندان

عضو هیات مدیره شرکت سرمایه‌گذاری «مدبران هما» ضمن بررسی فرهنگ سرمایه‌گذاری با بازارهای کشورهای پیشرفته اظهار کرد: در کشورهایی که از فرهنگ مالی قوی‌تری برخوردارند و تخصیص منابع به صورت کاراتری صورت می گیرد، بین بازار کار و دانشگاه هم ارتباط مناسب‌تری برقرار است؛ در این شرایط بسیاری از دانشجویان  قبل از فارغ التحصیلی تقاضای کار خود را ارسال کرده و با پذیرش کارفرمایان، شغل خود را رزرو می‌کنند. زینت مرادی نیا ادامه داد: فریب شهروندان با وعده سودهای موهوم توسط برخی موسسات اعتباری و تامین زیان سپرده‌گذاران از خزانه، نمونه بارزی از تحمیل هزینه عدم برخورداری از حداقل دانش مالی به جامعه است.

مشاهده کل خبر

"سنا" بر سکوی اول تیتر

در مراسم سومین جشنواره ملی بورس و رسانهک ه با حضور خبرنگاران و روزنامه نگاران، اساتید علوم ارتباطات، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار و مدیر روابط عمومی و امور بین الملل این سازمان برگزار شد، آثار برتر در بخش های هفت گانه  معرفی و با اهدای جوایزی از خالقین این آثار تقدیر شد. در بخش تیتر این جشنواره، هیات داوران به اتفاق آرا لیلی شهیر از پایگاه خبری بازار سرمایه ایران( سنا) را با تیتر "نوری در بورس، شوری در سهامداران" حائز رتبه نخست دانست.  سمیرا ابراهیمی از روزنامه تعادل با تیتر "ظرفیت پارکینگ پول تکمیل است" دوم شد و مهدی حاجی وند از بورس ۲۴ با تیتر "لی لی پوتی های بازار، کوچک اما سودآور " رتبه سوم را به خود اختصاص داد.

مشاهده کل خبر

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه