فلاح پور

معاون نظارت بر نهاد های مالی سازمان بورس و اوراق بهادار از تدوین و اصلاح چند دستورالعمل مهم خبر داد.

سعید فلاح پور، معاون نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس  با اشاره به برگزاری نشست صبح امروز هیات مدیره این سازمان به پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، گفت: در جلسه امروز اصلاحات مربوط به دستورالعمل شرکت های سبدگردانی تصویب شد.

وی با تاکید بر این که فعالان بازار برای تاسیس سبدگردانی در انتظار این اصلاحیه بودند خاطرنشان کرد: این اصلاحات به دغدغه متقاضیان تاسیس سبدگردانی در مواردی همچون فرآیند صدور کد، نقش امین سبدگردانان در کدهای اختصاصی و غیره پاسخ می دهد.

سعید فلاح پور از شرایط جدید تاسیس نهادهای مالی خبر داد و افزود: پس از ماه ها بررسی، اصلاح این دستورالعمل انجام شد و انشاالله ظرف دو هفته آینده ابلاغ خواهد شد تا فعالان متقاضی تاسیس نهاد مالی بتوانند با استفاده از این دستورالعمل به بازار سرمایه وارد شوند.

از نظرسنجی برای بهبود دستورالعمل ها بهره‌مند می‌شویم

معاون نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار بهره مندی از نظریات صاحب نظران و فعالان بازار را رویه ای همیشگی در ایجاد تغییرات و تدوین دستورالعمل ها دانست و اظهار کرد: بر این اساس اکنون پیش نویس اولیه دستورالعمل جامع صندوق های سرمایه گذاری برای انجام نظرخواهی بر روی سایت cmr.seo.ir قرار گرفته است.

وی افزود: در این دستورالعمل شرایط فعالیت صندوق ها به صورت متنوع آمده، ضمن این که در آن بحث های نظارتی جدید نیز مطرح شده است. البته این دستورالعمل برای بورس ها، کانون کارگزاران و کانون نهادهای سرمایه گذاری نیز ارسال شده تا از طریق روش هایی که خود آنها اتخاذ می کنند نظرات فعالان بازار سرمایه جمع آوری شود.

فلاح پور با درخواست از رسانه ها برای اطلاع رسانی در زمینه این نظرسنجی ها یادآور شد: تجربه قبلی ما این است که در خصوص  نظرسنجی ها اطلاع رسانی لازم انجام می شود، اما در زمان اجرا گفته می شود که "کِی چنین چیزی مطرح شده است؟" و درباره آن اظهار بی اطلاعی می شود و رسانه ها می توانند کمک کنند تا این مشکل حل شود.

بازار سرمایه به دنبال تسهیل فعالیت‌هاست

وی با تاکید بر حرکت سازمان بورس در راستای سیاست های کلان کشور گفت: بورس نیز همچون سایر نهادها برای بهبود فضای کسب و کار و تسهیل شرایط فعالیت های اقتصادی تلاش می کند و برای این مهم خود را از سایر بخش ها مستثنی نمی داند.

فلاح پور با تاکید بر رسالت این معاونت در بازار سرمایه خاطرنشان کرد: این نهاد می کوشد تا کنار اجرای سیاست تسهیل فرآیندها، وظایف نظارتی خود را نیز به خوبی انجام دهد؛چراکه ما یک نهاد ناظر هستیم و باید همواره به گونه ای عمل کنیم که هر دو موضوع حفظ شود و با یکدیگر در تعارض نباشد.

دستورالعمل صندوق مسکن و مستغلات به زودی ابلاغ می شود

معاون نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار  به راه اندازی صندوق  املاک و مستغلات نیز اشاره کرد و گفت: اصول مهم  مربوط به این صندوق ها در هیات مدیره تصویب شد و دستورالعمل آن نیز نهایتا ظرف دو هفته آینده ابلاغ می شود.

وی تصریح کرد: عملیاتی شدن این مصوبه می تواند به توسعه بخش مسکن کمک کند و ابزار مناسبی را در اختیار فعالان حوزه مسکن قرار می دهد تا بتوانند از طریق اجاره داری و خرید و فروش کسب سود کنند.

فلاح پور یادآور شد: البته صندوق دیگری با نام صندوق زمین و ساختمان در گذشته راه اندازی شد و  شرکت های فعال در آن به خرید زمین و اجرای عملیات ساخت و ساز اقدام می کنند و پس از فروش، از آن پروژه خارج می شوند اما فعالیت صندوق جدیدی که تاسیس می شود متفاوت است.

وی در تشریح فعالیت صندوق های جدید گفت :صندوق های جدید در زمینه کسب درآمد از  اجاره داری مسکن و خرید و فروش ملک فعالیت خواهند کرد و بحث ساخت و ساز در آنها مطرح نیست. نهادهای حقوقی بزرگ که در این زمینه فعال هستند می توانند جذب منابع داشته باشند و در حوزه مسکن سرمایه گذاری کنند و اجاره داری را به صورت حرفه ای در کشور اجرا کنند.

این مقام مسئول در سازمان بورس با بیان اینکه قدمت این صندوق در دیگر کشور ها طولانی است، تصریح کرد: این بحث وجود دارد که  فعالیت صندوق ها با چه حجمی آغاز شود و پس از عملیاتی شدن می توانند در قیمت گذاری ها عادلانه اجاره، خرید و فروش مسکن تاثیرگذار باشند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه