خبر

پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، به بررسی مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در هفته‌ای که گذشت پرداخته است.

تقدیر رییس جمهور از رییس سازمان بورس

دکتر حسن روحانی تلاش های ارزشمند شاپور محمدی رئیس سازمان بورس را عامل افزایش شفافیت، کارائی، توسعه همه جانبه و ثبات بازار سرمایه و همچنین حفظ حقوق سهامداران دانست و از عملکرد وی در ریاست سازمان بورس و اوراق بهادار تقدیر کرد.

مشاهده کل خبر

یک لوح ؛ یک کارنامه

رئیس جمهور در حاشیه جلسه هیات دولت با اهدای لوح تقدیر، از اقدامات رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار و همکاران او در کمک به ثبات بازار سرمایه و حفظ حقوق سهامداران تقدیر کرد. افزایش شفافیت و کارآیی، توسعه همه جانبه و ثبات بازار سرمایه کشور و حفظ حقوق سهامداران از مهمترین محورها و دستاوردهایی است که در نامه حسن روحانی به دکتر شاپور محمدی برجسته و در سال "رونق تولید"  بر آن تاکید شده است. بی شک این موفقیت، در درجه اول مرهون تعامل دو سویه دولت و بازار سرمایه و نگاه واقع بینانه و درک متقابل از شرایط بازار و نقش آفرینی تک تک سهامدارانی است که سرمایه های خود را در سال های اخیر به میدان آوردند .

مشاهده کل خبر

ابلاغ دستورالعمل جامع صندوق های سرمایه گذاری در آینده نزدیک

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ، از ابلاغ دستورالعمل جامع صندوق های سرمایه گذاری در آینده نزدیک خبر داد. دکتر شاپور محمدی روز سه شنبه، 23 امرداد، در حاشیه مراسم سومین لیگ ستارگان بورس و در جمع خبرنگاران  اظهار داشت: پیش از این  فرآیند سرمایه گذاری در صندوق ها با محدودیت هایی مواجه بود که به خواست سرمایه گذاران و فعالان بازار، این محدودیت ها را رفع و سعی کردیم محیط فعالیت صندوق های سرمایه گذاری را شفاف تر کنیم.

مشاهده کل خبر

همکاری های اقتصادی و تجاری ایران و عراق با قوت ادامه خواهد داشت/ خرید نفت از ایران یکی از مهم ترین اهداف تجاری عراق

سفیر عراق در تهران، ضمن تاکید بر بر ادامه همکاری های اقتصادی و تجاری با ایران اظهار داشت: کشورش "موضعی کاملا شفاف" در قبال ایران و تحریم های آمریکا علیه تهران دارد و تمامی اهداف این برنامه، ادامه همکاری های اقتصادی و تجاری است. قندیل در ادامه خاطرنشان ساخت: مقامات تجاری و اقتصادی هر دو طرف در تلاش هستند تا اهداف تعیین شده هر چه زودتر محقق شوند. به همین منظور، قراردادهای جدیدی نیز بین دو کشور در حال شکل گیری است که یکی از آنها قرارداد مالی بین آنها است.

مشاهده کل خبر

بازار سرمایه بهترین راه برخورداری مردم از منافع ذخایر انرژی / تداوم عرضه منظم بنزین و گازوییل در بورس انرژی

مدیرعامل بورس انرژی ایران با تاکید بر اینکه بهترین مسیر توسعه صنعت انرژی و تنها راه عملی شراکت مستقیم مردم در این صنعت، بطور حتم بازار سرمایه است، ادامه داد: ورود سهام و محصولات صنعت انرژی شامل برق، نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی، به برخورداری هر چه بیشتر مردم از منافع ذخایر انرژی منتهی می شود. سید علی حسینی با بیان اینکه بنزین پالایشگاه های ایران و بویژه شرکت نفت ستاره خلیج فارس از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند و خریداران خوبی را می توانند در منطقه خاورمیانه و دنیا جذب کنند، افزود: با توجه به بازخورد مثبت عرضه بنزین در بورس، تصمیم بر این شد که عرضه ها به صورت منظم و با حجم بیشتری ادامه داشته باشد و مطمئن هستم این بازار با قدرت به راه خود ادامه می دهد.

مشاهده کل خبر

ورود «تابلوی برتر» به زودی در بورس تهران/ راه‌اندازی اوراق تعهدی نیازمند آماده‌سازی زیرساخت‌هاست

به گفته مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران، مقررات «تابلوی برتر» در هیات مدیره بورس تهران نهایی شده و تصمیم‌گیری نهایی با هیات مدیره سازمان است. علی صحرایی اظهار داشت: این ابزار (اوراق تبعی)، آخرین ابزاری است که در صورت ورود، ابزارهای کلاسیک بازار ما را تکمیل می‌کند؛ اکنون نیز مقررات آن کاملا نهایی شده است و تنها اگر زیرساخت و کانکشن‌هایی که بین کارگزاران و خریداران وجود دارد نهایی شود، آماده راه‌اندازی خواهد بود.

مشاهده کل خبر

دستورالعمل تاسیس شرکت‌های سبدگردانی اصلاح شد

معاون نظارت بر نهاد های مالی سازمان بورس و اوراق بهادار از تدوین و اصلاح چند دستورالعمل مهم خبر داد. سعید فلاح پور با تاکید بر این که فعالان بسیاری برای تاسیس سبدگردانی در انتظار این اصلاحیه بودند خاطرنشان کرد: این اصلاحات دغدغه های متقاضیان تاسیس سبدگردانی را در مواردی همچون فرآیند صدور کد، نقش امین سبدگردانان در کدهای اختصاصی و سایر تسهیلات مطرح شده پوشش می دهد.

مشاهده کل خبر

احتمال خروج سرمایه‌های مازاد از بازار معاملات مسکن و انتقال به بورس

عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: به نظر می رسد با افزایش حداکثری قیمت مسکن و کاهش جذابیت بازار مسکن برای سرمایه گذاری، افراد برای سود بیشتر به دنبال انتقال سرمایه خود به بازارهای دیگر از جمله بورس هستند. مجید کیانپور، عضو کمیسیون عمران مجلس با انتقاد از فعالیت دلالان و سوداگران در بازار مسکن، گفت: بر اساس گزارش های ارائه شده، در سه سال اخیر حدود دو سوم معاملات مسکن توسط دلالان و افرادی که به دنبال سرمایه گذاری بوده اند، صورت گرفته و تنها حدود یک سوم توسط مصرف کنندگان واقعی انجام شده است.

مشاهده کل خبر

تعداد شرکت های بورسی نسبت به تولید ناخالص داخلی اندک است/ ساختار سنتی اقتصاد؛مانع اول توسعه بورس در کشور

نماینده اتاق ایران در کمیسیون تخصصی شورای عالی بورس اوراق بهادار اظهار داشت: نقدینگی زیاد در کشور باید به یک بازار سرازیر شود و با توجه به آسیب کم در بازار سرمایه این نقدینگی اکنون راه خود را به سمت بورس یافته است. سید حسین سلیمی ضمن اشاره به اشباع شدن بازارهای دیگر گفت: در حال حاضر بازار مسکن کمی متوقف شده و نوسان بازار دلار و طلا، سرمایه گذاران را با ترس و تردید مواجه کرده است، در این شرایط برای آنان سرمایه گذاری در بورس تبدیل به بهترین گزینه شده است.

مشاهده کل خبر

اهمیت توجه سهامداران به «کیفیت سود» و «جریان نقدی» / ارکان بازار محدودیت‌های معاملاتی را بر بازارهای پرریسکتر قرار دهند

یک کارشناس بازار سرمایه ضمن مثبت ارزیابی کردن روند کنونی بازار به سهامداران توصیه کرد: در کنار توجه به اصل مدیریت پرتفوی به جای تک سهم داشتن، لازم است برای خرید سهام، همیشه ریسک و بازده را با یکدیگر در نظر بگیریم؛ متاسفانه بسیاری از سهامداران تازه کار، تنها بازده را در نظر می‌گیرند؛ در این شرایط اگر بازار نزولی باشد، سهم‌های پرریسک با افت بیشتری مواجه می‌شوند. مهدی دلبری در ادامه تاکید کرد: لازم است سهامداران در کنار توجه به موارد بالا، حتما آمار تولید فروش ماهانه شرکت را برای خرید سهامشان بررسی کنند. به نظر من یکی از موفقترین عملکردهای سازمان بورس انتشار تولید فروش ماهانه است.

مشاهده کل خبر

هیجانی معامله نکنیم

به گفته مدیرعامل شرکت مدیریت سرمایه‌گذاری ملی ایران، موضوع احتمال حذف دلار دولتی برای کالاهای مشمول در مورد هر شرکتی باید به طور مجزا و با جزییات مربوط به آن مجموعه بررسی و تحلیل شود. پریا اسدالهی ضمن بررسی روند معاملات در چند وقت اخیر گفت: فاصله گرفتن بازار از توان کارشناسی، موضوع مبتلا به چند سال اخیر بازار است؛ به این معنی که بسیاری از معاملات بر مبنای تحلیل‌های اقتصادی و بر مبنای سود و زیان و حتی نرخ رشد شرکت‌ها شکل نمی‌گیرد، بلکه اغلب این خرید و فروش‌ها هیجانی بوده و در واقع حرکتی توده‌وار به سمت برخی از صنایع هستند.

مشاهده کل خبر

سهامداران عمده سهامداری کنند/ حمایت حقوقی ها از بازار دریغ شده است

عضو شورای عالی بورس در گفت و گویی در خصوص روند حرکتی بازار در روزهای اخیر عنوان داشت: متاسفانه سهامداران عمده شرکت های بزرگ، مدت کوتاهی است که از بازار حمایت نمی کنند و رفتار درستی در این وضعیت ندارند. این عده از سهامداران به محض اینکه بازار با روزهای مثبت همراه می شوند شروع به فروش سهام می کنند و بازار را به عنوان منبعی برای تامین مالی خود قلمداد می کنند. شاهین چراغی با اشاره به قیمت های کاذب برخی از شرکت های کوچک خاطرنشان کرد: برخی از شرکت ها با قیمت های بسیار کاذب معامله می شوند و قیمت های نادرستی دارند اما عوامل مختلفی در این میان تأثیرگذار است. مانند سهام شناور پایین. اما خیلی از عوامل ناشی از رفتار سهامداران است . عمدتا مردم و سرمایه گذاران از رفتار سهامداران شرکت های بزرگ تجربه خوبی ندارند و به محض اینکه بازار مثبت می شود با عرضه های خود وارد می شوند و با منفی شدن بازار حمایت های خود را از بازار دریغ می کنند.

مشاهده کل خبر

اثر حذف ارز دولتی بر کدام صنایع بیشتر است؟

به گفته مدیرعامل سابق کارگزاری اقتصاد بیدار، تحریم‌های موجود می‌تواند صنایع نفتی، پتروشیمی، فلزات و معدنی‌ها را برای دوره کوتاه تحت تاثیر قرار دهد؛ اما در این بین صنایع غذایی، دارویی، صنایع سلولزی بدون در نظر گرفتن اندازه شرکت به واسطه مزیت نسبی تولید و انحصار مصرف داخلی می‌توانند مورد توجه سرمایه‌گذاران باشند. حسن رضایی پور افزود: با برداشته شدن ارز یارانه‌ای، احتمال آزادسازی قیمت‌ کالاها زیاد افزایش پیدا می‌کند؛ بنابراین حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی اگر چه در نگاه اول ممکن است بهانه‌ای برای سودسازی شرکت‌ها قلمداد شود، اما باید توجه کرد حذف ارز یارانه‌ای مانند تیغ دولبه بوده و با توجه به وابستگی شدید تولیدات داخلی به واردات می‌تواند قیمت تمام شده محصولات تولیدی شرکت‌های بورسی را به شدت تحت تاثیر قرار دهد؛ به خصوص اینکه در برخی از شرکت‌های گروه صنایع غذایی و دارویی این وابستگی تا میزان ۸۰ درصد به مواد اولیه وارداتی وابسته است.

مشاهده کل خبر

یکسان‌سازی مقررات صندوق‌های سرمایه‌گذاری کلید خورد

معاون توسعه کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران از انتشار فراخوان کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران در خصوص پیش‌نویس دستورالعمل جامع تأسیس و فعالیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری خبر داد و اهداف سازمان بورس از تدوین این پیش نویس را برشمرد. علیرضا توکلی ایجاد انعطاف در مدیریت صندوق و امکان تاسیس صندوق‌های خاص با اهداف خاص به منظور برآورده کردن سلایق و ذائقه‌ متنوع سرمایه‌گذاران را یکی دیگر از اهداف این پیش نویس دانست و اظهار امیدواری کرد تا این پیش نویش شرایط جدیدی برای حضور و تاسیس صندوق‌های سرمایه گذاری  بازار سرمایه بوجود آورد.

مشاهده کل خبر

ارزش بازار سرمایه کشور بیش از میزان فعلی است

به گفته رییس هئیت مدیره شرکت سبدگردان هدف، اگر چشم انداز نرخ بانکی کاهشی دیده شود و لایحه مالیات بر عایدی سرمایه نیز که بر فعالیت‌های سوداگرانه مانند افزایش نرخ ارز، طلا، خودرو و یا عایدی بر املاک و مستغلات، به طور واقعی عملیاتی شود، مشخص خواهد شد که ارزش بازار سرمایه باید چندین برابر باشد و به همین دلیل معتقد هستیم ارزش بازار سرمایه در حداقل قرار دارد. عباسعلی حقانی نسب اظهار داشت: یکی از راه‌های افزایش ارزش بازار، رسیدن قیمت سهام به ارزش واقعی شرکت‌ها و راه دیگر آن، پذیرش شرکت‌های جدید در بازار سرمایه است.

مشاهده کل خبر

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه