پژوهش

پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا) مدتیست روزهای شنبه هر هفته به معرفی پایان‌نامه‌های مرتبط با بازارسرمایه و انعکاس آخرین یافته‌های دانشگاهی در این حوزه می‌بپردازد. بر این اساس، طی روز جاری به معرفی پایان‌نامه «مهدی گلدانی» با عنوان «بررسی اثر متغیرهای کلان اقتصادی بر احتمال نکول صنایع طبقه‌بندی‌شده در سازمان بورس و اوراق بهادار» می‌پردازیم؛ این تحقیق در زمستان ۹۵ به داوری حسین عبده تبریزی در مقطع دکتری دانشگاه علامه طباطبایی دفاع شده است.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) در چکیده این پایان‌نامه آمده است: دهه‌ اخیر برای بخش بانکی و غیرحقیقی اقتصاد ایران، بی‌شک دهه‌ای کم‌تکرار و مملو از رشد بوده است. شاخص بورس هر از چندگاهی رکورد می‌شکست، مؤسسات اعتباری یکی پس از دیگری تأسیس می‌شد و بانک‌های مختلف در بالابردن سود سپرده‌ها رقابت‌ می‌کردند. این مطالب را بگذارید کنار حباب بی‌سابقه‌ مسکن سال ۸۵ و ۸۶، تا دریابیم که بخش‌های حقیقی اقتصاد، خصوصاً صنعت و کشاورزی در چه شرایطی به سر می‌بردند.

تعریف ما از توسعه هر چه باشد و شاخص اندازه‌گیری آن‌ را به هر نحو که تعیین کنیم، این واقعیت را نمی‌توان انکار نمود که توسعه‌ پایدار و قابل اتکا، توسعه‌ای است که متوازن بوده و بتواند همه بخش‌های اقتصاد را همگون و متناسب با هم رشد دهد.

یکی از پارامترهای مهم در بررسی وضعیت این بخش‌ها، میزان رتبه یا درجه اعتباری است که هر کدام از بخش‌ها می‌تواند دید و شهود بسیار خوبی از عملکرد آن‌ها برای سیاست‌گذاران هر بخش و اقتصاددانان درگیر با موضوع ایجاد کند؛ بنابراین در این پایان‌نامه بر آن شدیم تا در قالب دو سناریو، به واکاوی اثر متغیرهای کلان اقتصادی، بر ریسک اعتباری بخش‌های مختلف بپردازیم.

برای این منظور، در سناریوی نخست شرکت‌های اقتصادی فعال در بورس کشور را در دو دسته «بخش مولد» و «بخش نامولد» اقتصاد تقسیم کردیم و در سناریوی دوم، این شرکت‌ها را در قالب سه بخش «صنعت»، «کشاورزی» و «خدمات و ساختمان» وارد مدل کردیم؛ سپس با محاسبه‌ ریسک اعتباری هر کدام از این بخش‌ها در قالب پنج معادله‌ رگرسیونی (دو معادله برای سناریوی اول و سه معادله برای سناریوی دوم)، به تحلیل اثرگذاری متغیرهای کلان اقتصادی بر ریسک اعتباری هر یک از این بخش‌ها پرداختیم. محاسبه ریسک اعتباری را با استفاده از روش مرتن و مدلسازی معادلات را با روش حداقل مربعات پیش بردیم.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =

پربازدیدترین

آخرین‌های فرهنگ سرمایه گذاری