کامادیتی

قیمت طلای جهانی به عنوان یک شاخص ریسک اقتصاد جهانی نشان می‌دهد که قیمت‌ها به بالاترین مقدار خود در سال ۲۰۱۹ رسیده اند. البته براساس نظر متخصصان با وجود اینکه چشم انداز طلا در سال ۲۰۱۹ مثبت بنظر می‌رسد، در گذر از سطح ۱۴۵۰ دلار در یک ماهه اخیر با مقاومت روبرو بوده است.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) ، روند تغییرات شاخص کالایی بلومبرگ نشان می‌دهد که قیمت کامودیتی‌ها هنوز رشد بالایی را در سال ۲۰۱۹ تجربه نکرده و در یک ماهه اخیر نیز روند کاهشی خود را ادامه داده اند.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) ، آخرین روند قیمت کامادیتی‌های مهم در بازارهای جهانی به شرح جدول زیر است:

رنگ سبز در جدول قبل نشانه بهبود قیمت‌ها و رنگ قرمز به معنی کاهش قیمت‌ها در دوره مورد بررسی است. روند قیمت‌ها می‌تواند از سبز به  زرد، نارنجی و سپس قرمز کاهش یابد یا بالعکس. همانگونه که جدول قیمت کامادیتی‌ها نشان می‌دهد در مورد تمام کامودیتی های ارائه شده در مقایسه با ابتدای سال ۱۳۹۸ باکاهش قیمت مواجه بوده ایم. البته قیمت نفت و اوره در یک هفته اخیر کمی افزایش داشته اند.

روند تغییرات شاخص جهانی MSCI World Materials  که دربرگیرنده شرکت‌های فعال در حوزه مواد شیمیایی، کانه‌های فلزی و غیرفلزی، فلزات اساسی، محصولات کشاورزی، و بسته بندی می‌شود نشان می‌دهد که طی سال ۲۰۱۹ تقریبا روند رو به رشدی داشته اند.

در زمینه قیمت نفت به عنوان یکی از مهمترین کامودیتی‌ها که بر قیمت بسیاری از محصولات پالایشی و پتروشیمی اثر گذار است وضعیت تعداد دکل‌های نفتی امریکا نشان می‌دهد که برای چهارمین هفته متوالی با کاهش مواجه بوده است. تعداد دکل‌ها چشم انداز میزان تولید نفت امریکا را نشان می‌دهد. بنظر می‌رسد که هم اکنون شرکت‌های نفت خصوصی امریکا بیشتر بدنبال استفاده از قیمت‌های جدید و رشد سودآوری هستند تا افزایش عرضه نفت.

از سوی دیگر ذخایر امریکا نیز در یک ماهه اخیر همچنان با کاهش همراه بوده است و در بیشتر موارد نیز میزان کاهش بیش از مقدار مورد انتظار بوده است که این امر خود منجر به واکنش مثبت قیمت نفت در بازارهای جهانی شده است.

روند تغییرات شاخص جهانی شرکت‌های بخش انرژی MSCI World Energy که دربرگیرنده شرکت هایی نظیر اگزون موبیل، شورون، رویال داچ، بریتیش پترولیوم وتوتال می‌باشد نشان می‌دهد که همانطور که قیمت نفت در سال ۲۰۱۹ ابتدا تا بیش از ۷۰ دلار افزایش داشت و سپس روند کاهشی به خود گرفت و به حدود ۶۰ دلار رسید، شاخص شرکت‌های بخش انرژی نیز در یک ماهه اخیر عمدتا روند کاهشی داشته است.

در مورد سنگ آهن پیش‌بینی‌های اخیر موسسات مختلف از متوسط قیمت سنگ آهن را می‌توان در نمودار بعد مشاهده کرد.

همانطور که در نمودار مشاهده می‌شود در بلندمدت پیش‌بینی متوسط قیمت اغلب موسسات مالی بزرگ دنیا در مورد سنگ آهن نسبت به قیمت آن در سال ۲۰۱۸، روند افزایشی دارد. البته این افزایش قیمت، چندان نوسان زیادی ندارد.

روند تغییرات شاخص حمل و نقل دریایی بالتیک نشان می‌دهد که در یک ماهه اخیر به دلایل مختلف هزینه‌های حمل بسیار بالا رفته است. البته هزینه‌های حمل دریایی کلا  دچار نوسانات بالایی بوده است و امکان کاهش آن در آینده ممکن است مجدداً وجود داشته باشد.

قیمت طلای جهانی به عنوان یک شاخص ریسک اقتصاد جهانی نشان می‌دهد که قیمت‌ها به بالاترین مقدار خود در سال ۲۰۱۹ رسیده اند. البته براساس نظر متخصصان با وجود اینکه چشم انداز طلا در سال ۲۰۱۹ مثبت به نظر می‌رسد، در گذر از سطح ۱۴۵۰ دلار در یک ماهه اخیر با مقاومت روبه رو بوده است.

تهیه کننده: شرکت سرمایه گذاری سامان مجد 

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه