خبر

پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، به بررسی مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در هفته‌ای که گذشت پرداخته است.

رشد شاخص بورس نشان دهنده ثبات اقتصادی است

حجت الاسلام حسن روحانی روز پنجشنبه در مراسم گرامیداشت روز صنعت دفاعی و رونمایی سامانه موشکی "باور ۳۷۳" اظهار داشت:امروز تمام شاخص های داخلی نشان می دهد وضع ما از سال گذشته در این زمان به مراتب بهتر و آرامش مردم و ثبات بازار اقتصادی بیشتر است. این را هم آمار تورم چند ماهه اخیر، هم صادرات غیر نفتی و هم بورس که بیش از ۱۴۰ درصد در چند ماه اخیر رشد داشته به ما می گوید، البته صادرات غیرنفتی ما در ماه اول کاهش داشت در ماه دوم و سوم افزایش پیدا کرد.

مشاهده کل خبر

عرضه سهام عدالت در بورس منتظر مصوبه مجلس استصندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت؛ راهی

مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران در مورد عرضه سهام عدالت در بورس تهران گفت: این مسئله در کمیسیون‌های تخصصی مجلس بررسی می‌شود که در صورت تصویب در مجلس، انجام خواهد شد. علی صحرایی با بیان اینکه عرضه سهام عدالت در بورس نیاز به قانون مجلس دارد، گفت: در حال حاضر مالکیت این سهام در اختیار شرکت‌های تعاونی سهام عدالت استانی قرار دارد و برای عرضه در بورس باید از ساختار قبلی جدا شود.

مشاهده کل خبر

برای بهره‌گیری بیشتر از پتانسیل‌های بازار

به گفته مدیرعامل شرکت سبدگردان الگوریتم، سپردهای بانکی به‌طور سنتی نخستین انتخاب سرمایه‌گذارانی است که تمایل دارند در کنار حفظ سرمایه خود، یک درآمد دوره‌ای منظم را نیز دریافت کنند، در حالی که بازار سرمایه می‌تواند گزینه‌های سرمایه‌گذاری جذاب‌تری برای این افراد داشته باشد. آرش آقاقلیزاده در خصوص اهمیت تشکیل سبد دارایی‌های با درآمد ثابت گفت: به عنوان یک سرمایه‌گذار، شما با انبوهی از گزینه‌‍‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت در بازار مواجه هستید که بر اساس نوع اوراق، نوع ناشر، نرخ بازده، مدت زمان سررسید، فواصل پرداخت سود و ساختار جریان درآمدی با یکدیگر تفاوت دارند و همچنین هریک متناسب با ویژگی‌های مختص به خود دارای سطوح ریسک و بازدهی مختلفی هستند؛ پس می‌توان گفت که تشکیل یک سبد از دارایی‌های با درآمد ثابت به همین سادگی‌ها هم نیست و عوامل مختلفی باید در نظر گرفته شوند.

مشاهده کل خبر

شکوفایی بازار سرمایه با توسعه بازار بدهی

معاون توسعه کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران ضمن بررسی بازار بدهی اظهار کرد: این بازار یکی از فرصت‌های مناسب برای توسعه بازار سرمایه است. با بررسی کشورهای پیشرفته دنیا، درمی‌یابیم که حدود ۷۰ درصد بازار سرمایه آنها به بازار بدهی و کمتر از ۳۰ درصد آن به بازار سهام تعلق دارد؛ دلیل این موضوع و اقبال به بازار بدهی نیز کم بودن ریسک این بازار و تطابق آن با ذائقه سرمایه‌گذاران است. علیرضا توکلی کاشی ادامه داد: بنابر تحقیقات انجام شده، اکنون سهم بازار اوراق بدهی از کل بازار بدهی (مجموعه‌ای شامل تسهیلات و خود اوراق بدهی) حدود ۸ درصد است؛ در حالیکه این نسبت در دنیا بیش از ۶۵ درصد است. براین اساس ما با متوسط های جهانی فاصله بسیاری داریم.

مشاهده کل خبر

بازار سرمایه جایی برای نگرانی ندارد

عظیم ثابت به آخرین وضعیت معاملات در بازار سرمایه اشاره و بیان کرد: روند حاکم در بازار سرمایه طبیعی به نظر می‌رسد و بورس نسبت به سایر بازارها رشد چشمگیری را به دست آورده و وضعیت بهتری را تجربه کرده است. این کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: در صورت حذف ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی ضمن واقعی شدن قیمت‌ها و تحت کنترل قرار گرفتن بازار آزاد، زمینه تک نرخی شدن ارز فراهم می‌شود که این موضوع می‌تواند به مراتب زمینه ایجاد شفافیت در معاملات بازار سرمایه را فراهم کند.

مشاهده کل خبر

دلار نیمایی شرکت های بازار سرمایه، گزارش عملکرد ها را مثبت کرده است

مدیرعامل کارگزاری تأمین سرمایه نوین، گزارش های شش ماهه شرکت ها با تاثیرپذیری صورت های مالی از تعدیل نرخ دلار نیمایی؛ غالبا امیدبخش و مثبت است و از این زاویه کاهش نرخ دلار تاثیر منفی بر بازارسرمایه ندارد. علیرضا تاج بر ادامه داد: در بازار سرمایه هنگامی که برخی از سهم ها با اقبال مواجه می شوند با عرضه های شدید حقوقی هم همراه می شوند و البته تا حدی طبیعی است اما به هر حال بسیاری از کسانی که به تازگی وارد بازار شده اند به دنبال کسب منفعت کوتاه مدت هستند و به این ترتیب به سمت سهام این شرکت ها نمی روند. این عده بیشتر به سمت سهام شرکت های کوچک با حجم مبنای یک یا کوچک تر را انتخاب می کنند و گاها دیده می شود سهام شرکت های کوچک بدون هیچ تحلیل بنیادی با استقبال از سوی سهامداران مواجه می شوند.

مشاهده کل خبر

دیدار بازی سازان سهام در زمین ریسک و بازده

به گفته مدیرعامل تامین سرمایه نوین، در سال های اخیر، رشد بازار سهام و بازارهای رقیب آن از جمله ارز، طلا، مسکن، اتومبیل به جهت تورم (اثر نقدینگی) بوده و در حال حاضر می توان گفت که اثرات نقدینگی فزاینده اقتصاد در این بازارها تخلیه شده است. ولی نادی قمی اظهار داشت: با توجه به روند رو به کاهش تورم و تخلیه آثار نقدینگی، بازار سهام توجه بیشتری به گزارش های ماهانه شرکت ها، وضعیت بازارهای جهانی (قیمت مواد خام در بازارهای بین المللی)، اخبار مرتبط با سیاست بین المللی و وضعیت صادرات نفت کشور خواهد داشت.

مشاهده کل خبر

ارز دولتی، نیمایی می‌شود؟

مدیر عامل گروه صنعتی و معدنی «امیر» در بررسی اثر حذف دلار دولتی بر صنایع مختلف گفت: در حال حاضر برخی از صنایع، دلار ۴۲۰۰ تومانی دریافت می‌کنند که صنایع دارو، غذایی، دامپروری، لبنی و لاستیکی عمده‌ترین این بخش‌ها هستند؛ البته در شرایط فعلی، شرکت‌ها از دشواری دریافت ارز دولتی گله‌مند هستند به طوری که قیمت در دسترس مصرف‌کنندگان نیز فاصله قابل توجهی با دلار ۴۲۰۰ تومانی دارد. فرهنگ حسینی، مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان را در تلاش برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی دانست و گفت: از سوی دیگر، در برخی از این صنایع به دلیل کندی تخصیص ارز شاهد کاهش تولید هستیم. به نظر می‌رسد که شرکت‌های تولیدی اشاره شده در بالا، بتوانند در صورت تغییر ارز از ۴۲۰۰ تومان به نیما نسبت به حفظ حاشیه سود خود اقدام کنند.

مشاهده کل خبر

آثار حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی از چرخه قیمت‌گذاری بر صنایع بورسی

یک کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه زمزمه‌های حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی از چرخه قیمت‌گذاری، طبیعتا روی شرکت ها و سهام ها و صنایعی که فروش آنها به صورت صادراتی باشد- یا ریالی باشد ولی قیمت صادراتی بخورد مثل پالایشگاه ها - تاثیر گذار است؛ اظهار داشت: بسیاری از شرکت هایی که در بورس حضور دارند، سرمایه گذاری های خود را با دلارهای پایین در دوره های گذشته انجام داده اند؛ لذا به نوعی تغییر قیمت خواهند داشت و  سایر بازارها را هم رشد خواهند داد. احسان وحیدی فرد، در ادامه در  پاسخ به این سوال که در حال حاضر در کدام یک از صنایع بورسی، مزیت های نسبی سرمایه گذاری وجود دارد، گفت:  مزیت نسبی روی سهم ها و شرکت هایی است که در بازار جهانی مثبت بوده و تغییر بیشتری داشته اند. هرچند در حال حاضر در سهام بزرگ - چون سهامداران در مقاطعی به آن اقبال نشان ندادند- این اتفاق خود را آن طور که باید و شاید نشان نمی دهد.

مشاهده کل خبر

آخرین روند قیمتی کامودیتی‌ها در بازارهای جهانی

قیمت طلای جهانی به عنوان یک شاخص ریسک اقتصاد جهانی نشان می‌دهد که قیمت‌ها به بالاترین مقدار خود در سال ۲۰۱۹ رسیده اند. البته براساس نظر متخصصان با وجود اینکه چشم انداز طلا در سال ۲۰۱۹ مثبت بنظر می‌رسد، در گذر از سطح ۱۴۵۰ دلار در یک ماهه اخیر با مقاومت روبرو بوده است. روند تغییرات شاخص جهانی شرکت‌های بخش انرژی MSCI World Energy که دربرگیرنده شرکت هایی نظیر اگزون موبیل، شورون، رویال داچ، بریتیش پترولیوم وتوتال می‌باشد نشان می‌دهد که همانطور که قیمت نفت در سال ۲۰۱۹ ابتدا تا بیش از ۷۰ دلار افزایش داشت و سپس روند کاهشی به خود گرفت و به حدود ۶۰ دلار رسید، شاخص شرکت‌های بخش انرژی نیز در یک ماهه اخیر عمدتا روند کاهشی داشته است.

مشاهده کل خبر

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه