خدابخش

شرکت ها در بازار سرمایه ارتباطی با ریزساختارهای معاملات در بازار پایه ندارد و اگر سهمی بر مبنای تحلیل های بنیادی انتخاب شده باشد، روند طبیعی قیمت خود را طی می کند.

محسن خدابخش، مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس و اوراق بهادار، با بیان مطلب بالا به پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)،گفت: اگر دامنه نوسان از 10 درصد کمتر شده و به سه درصد برسد، تاثیری بر ارزش ذاتی سهم نداشته و سهام داران نباید نگرانی در خصوص سودآوری و روند قیمتی سهام بنیادی در بورس، فرابورس و همچنین بازار پایه داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه قوانین جدید بازار پایه از خرداد ماه مصوب شده بود، ابراز داشت: به منظور لحاظ شدن برخی موارد، این قوانین بازبینی شد. پس از بازنگری قوانین، مصوبه شورای عالی بورس در مرداد ماه به اطلاع بازار رسید. اما برای اینکه سهام داران به صورت کامل فرصت بررسی موارد فنی و سهام خود را داشته باشند اجرای آن  به تعویق افتاد.

مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه پیش از این کشف قیمت ها مخفی بود، خاطرنشان کرد: البته طی شش ماه نخست اجرایی شدن دستورالعمل جدید، قیمت ها مخفی نخواهد بود.

خدا بخش با اشاره به اینکه یکی دیگر از تغییرات در دستورالعمل پس از بازنگری ، مدت زمان کشف قیمت بود، ادامه داد: بر اساس دستورالعمل جدید، هفته ای یک بار در روزهای دوشنبه کشف قیمت انجام می شود که روزهای کشف قیمت با پیشنهاد فرابورس، و به منظور روان شدن معاملات بازار پایه در صورت تشکیل صف‌های خرید یا فروش به چندین حراج در هفته، قابلیت افزایش دارد.  

مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس و اوراق بهادار تصریح کرد: البته در دستورالعمل جدید امکان فعالیت بازارگردان در بازار پایه وجود دارد و نمادهایی که در بازار پایه جدید از امکان بازارگردانی بهره ببرند، مشمول محدودیت‌های دامنه نوسان ۱، ۲ و ۳ درصد نبوده و تا ۵ درصد امکان نوسان خواهند داشت و این نمادها در طول آکشن نیز امکان نوسان تا ۱۰ درصد را خواهد داشت.
وی در پایان تاکید کرد: قواعد معاملات بر روند قیمتی سهامی که از نظر سودآوری، ارزش جایگزینی و دارایی های شرکت ارزشمند است، تاثیری ندارد و سهام دارانی که با بررسی و مطالعه دقیق اقدام به خرید کرده اند، نباید نگران آینده سهام خود باشند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

پربازدیدترین

آخرین‌های فرابورس