هامونی

مهمترین عامل زیان سهامداران بازار سرمایه اتکا به پیش فرض های اشتباه و رفتار هیجانی ناشی از آن است. سهامداران نباید بر اساس پیش فرض ها قضاوت و عمل کنند. طی چند روز گذشته نیز موضوع اصلاح قوانین بازار پایه فرابورس به واسطه پیش فرض های غیر واقعی به دغدغه سهامداران بدل شد. قانونی که با اعمال آن نه تنها زیانی متوجه سهامداران نمی شود بلکه منافع جمعی سرمایه گذاران به واسطه ایحاد فضای شفاف و عادلانه بیش از گذشته تامین می شود. بر همین اساس و با هدف پاسخ به دغدغه سرمایه گذاران بازار پایه فرابورس و اصلاح پیش فرض ها،پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، با امیر هامونی، مدیرعامل فرابورس ایران گفتگویی انجام داد که در ذیل مشروح آن را می بینید.

بازار پایه فرابورس بر اساس خواست سهامداران راه اندازی شد

فلسفه راه اندازی بازار پایه این است که سهام شرکت هایی که لغو پذیرش شده اند، در یک بازار خودانتظام معامله شود. هزینه نبود این بازار برای کشور بالاست.

سود آوری تغییر نمی کند
فعالان در بازار پایه، بیانیه ریسک را امضا کرده و آن را پذیرفته اند. به تمامی فعالان بازار اطمینان می دهم که سودآوری شرکت و سهام داران، فروش، هزینه، گردش وجوه نقد آزاد، اشتغال و درآمد شرکت ها تغییری نمی کند. هیچ ریزساختاری در بازار نمی تواند بر فعالیت شرکت ها اثر بگذارد.

خریدار بیش از فروشنده

طی دو روز کاری گذشته تعداد خریداران از تعداد فروشندگان در بازارپایه بیشتر بود.

قوانین معاملاتی فرابورس همواره با مهلت زمانی اعمال می شود 

پیش از اجرای هر قانون و دستورالعمل جدید، فرصتی در بازار داده می شود تا سهام داران در صورت لزوم از سهام مورد نظر خود خارج شوند. اگر بلافاصله نمادها متوقف و دستورالعمل جدید بازار پایه اجرایی می شد، گروهی از سهام داران معترض می شدند. دراین دو روز پس از ابلاغ دستورالعمل جدید، 810 میلیارد تومان معامله صورت گرفته است.

زیان بواسطه سیگنال فروشی 

رفتار هیجانی یکی از مولفه های زیان در بازار سرمایه است. سهام داران خود را تحت الشعاع کانال های مجازی که اقدام به سیگنال فروشی می کنند، قرار ندهند.

هیچ تصمیمی به زیان سهامداران فرابورسی منتهی نمی شود / دستور العمل را مطالعه کنید

فرابورس ایران به ضرر جامعه بازار سرمایه تصمیم نمی گیرد و به اعتماد عمومی آسیبی نمی زند.

ورود بازار گردان به بازار پایه

بر اساس دستورالعمل جدید، بازارگردان سهم در بازار پایه می تواند در روز تعیین قیمت، قیمت آغازین را تعیین کند. فارغ از اینکه قیمت پایانی روز قبل چه میزان بوده است.

کاهش کارمزدها در صورت نیاز

برخی بیان کردند که دامنه نوسان، کارمزد معاملات را پوشش نمی دهد، چنانچه لازم باشد، نرخ کارمزدهای معاملات در بازار پایه اصلاح خواهد شد.

قوانین تدریجی اعمال می شود

ها در معاملات مخفی نخواهد ماند و مظنه ها قابل مشاهده است. اختیاراتی به هیات مدیره فرابورس داده شده که به صورت تدریجی و حسب شرایط بازار، اقدامات لازم انجام می شود.

رفتار های غیر قانونی پیگیری قضایی می شود

فرابورس ایران رفتارهای سودجویانه و غیرقانونی برخی افراد که در پی منافع شخصی خود ، به جامعه بازار سرمایه ضرر می زند، رصد کرده و پیگیری های لازم را انجام خواهد داد.

نشست خبری به زودی:

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =

پربازدیدترین

آخرین‌های چندرسانه‌ای