همتی

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه امیدواریم عملیات بازار باز تا پایان شهریور ماه آغاز شود، گفت: بر اساس سیاست های جدید هیچ شخص حقیقی و حقوقی نباید بیش از ۳۳ درصد در یک بانک سهم داشته باشد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و به نقل از ایرنا، عبدالناصر همتی در سی امین همایش بانکداری اسلامی با اشاره به بهبود ساخص های اقتصادی  در ماه های گذشته اظهار داشت : شاهد بازگشت ثبات به اقتصاد کشور هستیم که اساس و پایه آن ثبات در بازار ارز همراه با کاهش تدریجی آن در چند ماه گذشته است.
رئیس‌کل بانک مرکزی با اشاره به روند کاهش تدریجی نرخ تورم ماهانه از اسفند۱۳۹۷ تا مرداد امسال و رسیدن آن به سطوح کمتر از یک درصد در مرداد ماه، آن را نشانگر میرایی (کاهش) آثار تکانه ارزی بر سطح قیمت‌ها دانست.

وی افزود: اکنون در کنار تلاش برای کنترل نقدینگی، مهمترین دغدغه بانک مرکزی نحوه تأمین مالی تولید و رونق آن است.

همتی با بیان اینکه طرح‌های مهمی در دست اقدام است که به تدریج نتایج آن آشکار می‌شود،افزود: طی چهار ماهه نخست امسال مبلغ ۱۳۱ هزارمیلیارد تومان از سوی بانک‌ها برای سرمایه درگردش واحدهای تولیدی اختصاص یافته است که ۶۰درصد کل تسهیلات است.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: تورم زیر یک درصدی مرداد ماه تحت تاثیر تورم گروه خدمات بود که عمدتا از افزایش اجاره بها و برخی دیگر از خدمات نشأت می‌گیرد، بنابراین چگونگی قیمت‌گذاری بخشی از خدمات که توسط دولت و یا اتحادیه‌های صنفی تعیین می‌شود در نحوه شکل‌گیری آتی تورم تاثیر دارد.
وی با اشاره به توقف سیر صعودی قیمت مسکن در تیرماه ۱۳۹۸ و منفی شدن روند آن بعد از سه سال افزایش، بازگشت ثبات به بخش ساختمان و مسکن  را خاطرنشان کرد.

همتی تاکید کرد: با توجه به کاهش قابل توجه معاملات مسکن در تهران در تیرماه ۱۳۹۸ نسبت به ماه مشابه سال قبل که ۷۲.۶ درصد است و حتی کاهش ۳۱.۳ درصدی آن نسبت به ماه خرداد ۱۳۹۸، ابراز امیدواری کرد که با این روند شاهد کاهش بیشتر قیمت مسکن در تهران و سایر شهرستان‌ها تحقق یابد.
رئیس کل بانک مرکزی  به روند رشد تولیدات صنعتی شرکت‌های حاضر در بورس در تیرماه ۱۳۹۸ اشاره کرد و با اعلام رشد ۵.۶ درصدی آن نسبت به خرداد ماه ۱۳۹۸ از آن به عنوان نشانه‌ای از بهبود تدریجی روند رشد تولیدات صنعتی یاد کرد.

وی تاکید کرد: بهبود نسبی برخی شاخص‌های اقتصادی در مقایسه با سال ۱۳۹۷ نشانه شکست آمریکا در رسیدن به اهدافش است. اما به این معنا نیست که ساختار مشکل‌دار اقتصاد ما اصلاح شده و بهبود یافته است.

به گفته رئیس شورای پول و اعتبار، رفع مشکلات اقتصادی خصوصا اصلاح ساختار بودجه کشور نیاز به اقدامات و سیاست‌های اصولی دارد که باید در چارچوب یک تفاهم ملی به حل آنها پرداخت.

وی با اشاره به ناترازی مالی برخی بانک‌ها گفت: نباید خدماتی که بانک ها به اقتصاد کشور و جامعه ارائه می‌دهند،  نادیده بگیریم و در حال حاضر ۹۰ درصد تامین مالی کشور توسط بانک‌ها انجام می‌گیرد و بانک‌ها نقش مهمی در توسعه اقتصادی کشور داشته و دارند. 

همتی با بیان اینکه اصلاح نظام بانکی یک برنامه بلندمدت است، خاطر نشان کرد: مشکلات برخی بانک‌ها سابقه دیرینه دارد و یک شبه ایجاد نشده که یک شبه برطرف شود.

رئیس‌کل بانک مرکزی با بیان اینکه اصلاح نظام بانکی آغاز شده، گفت: بانک ها حساسیت ویژه‌ای  دارند و طبیعی است که اصلاحات در سایه تدبیر و برنامه زمان‌بندی شده پیش برود که در حال انجام است. 

وی گفت: بانک مرکزی در چند ماه گذشته برای جلوگیری از اضافه برداشت بانک‌ها، مدیریت و کنترل نرخ سود و از همه مهمتر جلوگیری از شناسایی سودهای موهومی در ترازنامه آنها تلاش کرده اند و با پایش مستمر جزئیات پرونده‌های تسهیلات کلان بانک ها، نظارت بر سقف قانونی و مقرر سهام‌داری

بانک‌ها و برخورد جدی با تخلفات بانک‌ها از مقررات ابلاغی، شاهد بهبود وضعیت عملکردی بانک‌ها خواهیم بود.

همتی گفت: تلاش‌های انجام گرفته برای اجرای بانکداری بدون ربا به عنوان پیش نیاز و بخشی از بانکداری اسلامی است و شورای فقهی بانک مرکزی با هدف اطمینان از اجرای صحیح عملیات بانکی بدون ربا در نظام بانکی کشور تشکیل شده است.

وی ابراز  امیدواری کرد با نظر شورا، دستورالعمل‌ها، قراردادهای بانکی و نحوه اجرای آنها هرچه بیشتر با موازین فقه اسلامی تطبیق یابد.

رئیس‌کل بانک مرکزی تصریح کرد: تصویب دستورالعمل نحوه امهال مطالبات بانک‌ها که ماه گذشته انجام شد، یکی از دستاوردهای مهم این شورا و بانک مرکزی در چارچوب بانکداری بدون ربا محسوب می شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =

پربازدیدترین

آخرین‌های اقتصاد کلان