نوبخت

رییس سازمان برنامه و بودجه: در بودجه سال ۹۹ اهتمام وافری داریم تا اختیارات بیشتری به استان‌ها تفویض شود.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) به نقل از ایبِنا، محمدباقر نوبخت در حاشیه هفتمین جلسه ستاد بودجه ۱۳۹۹، اظهار داشت: بر پایه تفویض اختیار به استان‌ها مقرر شد که برنامه هر استان را در یک ترکیب سه وجهی با حضور دستگاه، سازمان مدیریت و استان بتوانیم توافق کنیم.

وی افزود: مبحث بعدی جلسه امروز ایجاد عوامل انگیزشی برای کسب درآمد در استان‌ها بود که در این شیوه برنامه‌ریزی کردیم هر استان موارد تخصیصش از درآمدهای همان استان انجام شود، بنابراین اگر استانی تلاش کافی برای درآمد نداشته باشد، بداند ما تخصیصی نخواهیم داد.

نوبخت گفت: بر این اساس انگیزه بیشتری به استان‌ها می‌دهیم تا درآمدی که برای آن استان تعیین می‌کنیم، تامین شود. اگر دستگاه بداند چه تلاش کند و چه تلاش نکند در پایان ما از خزانه منابع لازم را تخصیص می‌دهیم، هیچ انگیزه‌ای برای جذب درآمد ندارد، اما اگر بداند که این منابع را تامین نکند امکان پرداخت مالی نداریم تلاش بیشتری خواهد کرد.

وی افزود: بر اساس این روشی که تعیین کردیم بودجه هر استان یا بیشتر یا کمتر از منابع مالیاتی آن استان است چه بیشتر، چه کمتر هر مقدار که بخواهد هزینه کند ابتدا از مالیات هزینه می‌کنیم. رییس سازمان برنامه و بودجه کشور، گفت: برخی از دستگاه‌ها یا استان‌ها در مجموع مقدار مالیات شان زیاد نیست و ما باید از اعتبارات ملی به آن‌ها کمک کنیم البته همه پرداخت‌ها به صورت استانی انجام نمی‌شود و برخی پرداخت‌های استان‌ها از منابع مالی صورت می‌گیرد به طور مثال برای آموزش و پرورش و نیروهای مسلح منابع مالی لازم از منابع ملی تامین می‌شود؛ بنابراین تعداد محدودی از استان‌ها می‌توانند بودجه خود را از منابع مالیاتی تامین کنند.

نوبخت گفت: بودجه‌ریزی سال ۱۳۹۹ در چارچوب طرح اصلاح ساختاری بودجه در حال انجام است؛ هر چند این طرح به طور کامل در شورای عالی هماهنگی اقتصادی به تصویب نرسیده، ولی کلیات آن مصوب شده است.

رییس سازمان برنامه و بودجه کشور، افزود: در این شیوه، بودجه‌ریزی ما از دستگاه محور، به سمت برنامه محور طراحی شده که بر این اساس دستگاه‌ها به سیاست گذار و مجری تقسیم شدند.
وی گفت: بودجه سال ۹۹ را به گونه‌ای طراحی و برنامه ریزی می‌کنیم که استان‌ها و مناطق کمتربرخوردار بتوانند از اعتبارات متناسبی بهره ببرند تا عدالت و توازن در بین استان‌ها روزبه روز بیشتر شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =

پربازدیدترین

آخرین‌های روی خط رسانه‌ها