گاز

بورس انرژی ایران روز دو شنبه ۱۱ شهریور ماه ۹۸ در حالی شاهد عرضه شش محموله صادراتی گاز مایع (LPG) به حجم ۷۱ هزار تن بود که از این مقدار حجمی بالغ بر۶۲ هزار تن به ارزش ۱۶ میلیون و ۴۹۸ هزار و ۵۵۰ دلار از سوی متقاضیان خارجی خریداری شد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و بنابر اعلام روابط عمومی بورس انرژی ایران، بر اساس آمار معاملات درج شده در وبسایت رسمی بورس انرژی ایران دیروز راس ساعت ۱۳ حجمی بالغ بر  ۱۰ هزار تن گاز مایع شرکت نفت ستاره خلیج فارس به قیمت پایه هر تن ۲۹۰ دلار به مقصد افغانستان یا پاکستان روانه میز فروش رینگ صادراتی این بازار شد که در نهایت ۲۰۰۰۰ تن از این محموله با موفقیت و به قیمت پایه مذکور فروش رفت.

همچنین یک هزار تن گاز مایع پالایش نفت تبریز به قیمت پایه هر تن ۲۶۳ دلار راس ساعت ۱۳ و ۱۵ دقیقه به مقصد ارمنستان در رینگ صادراتی عرضه شد که تمام این محموله با رقابت تا میانگین قیمت ۲۷۷.۷۷ دلار بر هر تن ، معامله شد.

در ساعت ۱۳ و ۳۰ دقیقه این روز اما ۱۰ هزار تن گاز مایع پالایش نفت شازند به قیمت پایه هر تن ۲۶۳ دلار عرضه شد که همه این محموله بطور یکجا با همان قیمت پایه خریداری شد.

بلافاصله در ساعت ۱۳ و ۴۰ دقیقه دیروز نیز ۱۰ هزار تن گاز مایع پالایش نفت اصفهان به قیمت هر تن ۲۶۳ دلار در سمت عرضه رینگ صادراتی بورس انرژی نشست که با موفقیت فروش رفت.

همچنین در ساعت ۱۴ و ۱۵ دقیقه این روز نیز حجمی برابر با ۲۰ هزار تن گاز مایع پالایش نفت آبادان به قیمت هر تن ۲۶۰ دلار در این بازار صادراتی به مقصد بازار های آنسوی مرزهای شرقی کشور عرضه شد که در نهایت یک هزار تن از این محموله با همان قیمت پایه فروش رفت.

محموله ۱۰ هزار تنی دیگری از گاز مایع پالایش نفت آبادان در ساعت ۱۴ و ۳۰ دقیقه به قیمت ۲۴۵ دلار با شرایط تسویه نقدی روانه میز فروش رینگ صادراتی بورس انرژی شد که با وجود رقابت خریداران تا میانگین قیمت ۲۴۵.۰۳۹ سنت بر هر تن اما در نهایت با افزایش حداکثر حجم عرضه از سوی فروشنده ،به معامله ۲۰ هزار تنی برای گاز مایع پالایش نفت آبادان در قیمت رقابتی مذکور انجامید.

در این معاملات ۱۰ هزارتن گاز مایع شرکت نفت ستاره خلیج فارس و ۲۰ هزار تن گاز مایع پالایش نفت آبادان در حالی روانه میز فروش رینگ صادراتی بورس انرژی ایران شدند که بر خلاف سایر محموله ها شرایط معامله در این عرضه ها بطور سلف مدت دار بود.

به این ترتیب ارزش کل معاملات امروز گاز مایع (LPG) در رینگ صادراتی بورس انرژی ایران در حالی به رقم ۱۶ میلیون و ۴۹۸ هزار و ۵۵۰ دلار بالغ شد که با محاسبه نرخ ارز دلار ۱۱ هزار و ۲۴۸ تومانی در بازار می توان ارزش معاملات امروز گاز مایع در بازار بین الملل بورس انرژی ایران را ۱۸۵ میلیارد و ۵۷۵ میلیون و ۶۹۰ هزار و ۴۰۰ تومان عنوان کرد.

این در حالی است که دیروز در بازار داخلی بورس انرژی نیز معاملات نفت سفید و انواع حلال نیز رقم خورده است.

دیروزدر رینگ داخلی بورس انرژی ایران ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار لیتر نفت سفید از سوی ملی پخش فرآورده های نفتی ایران به قیمت هر لیتر ۴۹۰۰ تومان روانه میز فروش شد که در نهایت ۹۶۰ هزار لیتر از این محموله فروش رفت.

همچنین ۳۰۰۰ متر مکعب حلال ۴۰۲ از سوی پالایش نفت کرمانشاه روانه بازار صادراتی بورس انرژی شد که ۲۱۰ متر مکعب از این محموله به قیمت هر متر مکعب ۴۴۰ دلار خریداری شد.
این پالایشگاه در رینگ داخلی نیز ۹۰۰ هزار لیتر حلال ۴۰۲ عرضه کرد که ۲۷۰ هزار لیتر به قیمت هر لیتر ۵۰ هزرا و ۱۷۲ ریال فروش رفت.

این حجم از معاملات موفق فرآورده های نفتی در راستای عزم جدی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران برای تداوم مستمر و پر قدرت در کانال بازار سرمایه محقق شده که حاکی از تحقق روزهای طلایی در صنعت نفت ایران دارد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بورس انرژی