.

شصت‌ویکمین نشست خبری «یک دیدار، یک عرضه» در فرابورس ایران به معرفی شرکت جنرال مکانیک که چهارشنبه ۱۳ شهریورماه ۱۰ درصد از سهام آن در بازار دوم عرضه اولیه می‌شود، اختصاص یافت و مدیرعامل این شرکت از ظرفیت‌ها و نقش مجموعه جنرال مکانیک در صنعت پیمانکاری و پروژه‌های شاخصی که این مجموعه از زمان تاسیس تا کنون راه‌اندازی کرده است، سخن گفت.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) به نقل از مدیریت ارتباطات فرابورس ایران، طی این نشست خبری فواد خیر مدیرعامل جنرال مکانیک با اشاره به سوابق و تاریخچه تاسیس شرکت گفت: شرکت جنرال مکانیک، در سال ۱۳۳۳ تاسیس شد و اکنون در شصت و ششمین سال فعالیت خود به سر می‌برد، سرمایه این شرکت ۱۰۰ میلیارد تومان است و طی سال‌ها فعالیت خود توانسته سه گرید یک از سازمان برنامه و بودجه در زمینه‌های ساختمان، راه و تاسیسات و تجهیزات دریافت کند.

به گفته وی در حال حاضر ۴۸.۹ درصد سهام شرکت جنرال مکانیک با ۱۲۰۰ نیروی انسانی به بنیاد مستضعفان و حدود ۵۱ درصد از آن به شرکت پایا سامان پارس تعلق دارد.

فواد خیر ضمن اشاره به توسعه فعالیت‌های این شرکت در سال‌های پس از انقلاب جمهوری اسلامی گفت: ما پس از انقلاب، فعالیت‌هایمان را در زمینه ابنیه صنعتی آغاز کردیم و برخی پروژه‌های این مجموعه در زمینه تونل‌سازی شامل تونل زنجان-تهران و تونل البرز در منطقه ۳ آزادراه تهران-شمال به عنوان بزرگترین تونل خاورمیانه محسوب می‌شود.

وی با اشاره به اینکه این شرکت در پروژه‌های عمرانی و ساختمانی متعددی حضور داشته است، اظهار کرد: از جمله شاخص‌ترین پروژه‌های شرکت در پیش از انقلاب می‌توان به ساختمان روزنامه اطلاعات در میدان امام خمینی (ره)، ساختمان اجلاس صدا و سیما، ساختمان تهران کلینیک، ترمینال ۲ فرودگاه مهرآباد و... اشاره کرد.

مدیرعامل جنرال مکانیک با بیان این شرکت در زمینه تونل‌سازی سرآمد است، تصریح کرد: جنرال مکانیک در پروژه‌های راه‌سازی، پل‌سازی و حفاری تونل در سراسر کشور نقش مهمی ایفا کرده است. همچنین به گفته وی طی ۲۵ سال اخیر دامنه فعالیت‌های این شرکت به پروژه‌های برون‌مرزی کشیده شده و توانسته در دو کشور امارات متحده عربی و پاکستان پروژه‌های عمرانی و ساختمانی متعددی را به سرانجام برساند.

مدیرعامل جنرال مکانیک در پاسخ به پرسشی درباره نحوه عرضه دلار دریافتی شرکت از طرف‌های بین‌المللی در سامانه نیما و نیز تاثیر تحریم‌ها بر فعالیت‌های شرکت گفت: ما موظف نیستیم ارز را در سامانه نیما عرضه کنیم، اما این کار را انجام می‌دهیم. در عین حال نمی‌توانیم بگوییم تحریم‌ها تاثیری بر کارمان نگذاشته است، اما برای تمام موانع ناشی از آن راهکاری پیدا می‌شود.

فواد خیر درباره علت افزایش رشد مطالبات شرکت نیز گفت: ما ملزم به رعایت استانداردهای حسابداری و تاثیر نرخ ارز در صورت‌های مالی‌مان هستیم. در سال گذشته شاهد تغییرات شدید نرخ ارز بودیم، به همین دلیل مطالبات ما نیز دو برابر شد. اگرچه میزان مطالبات تغییری نداشته اما با افزایش مبلغ آن مواجه شدیم.

وی درباره تسهیلات بانکی‌ که این شرکت از بانک‌ها دریافت کرده است، گفت: شرکت جنرال مکانیک تا کنون تسهیلات عمده‌ای دریافت نکرده است. تنها ۱۲ میلیارد تومان تسهیلات بانکی با نرخ ۱۸ درصد دریافت کرده که برای تسویه‌های عملیاتی انجام می‌شود.

شایان ذکر است شرکت جنرال مکانیک در گروه خدمات فنی و مهندسی در تاریخ ۱۸ خردادماه ۹۸ در بازار دوم فرابورس با نماد «رنیک» درج نماد شده و تاریخ پذیرش آن ۱۶ مهرماه سال گذشته است. فردا ۱۳ شهریورماه نیز ۱۰۰ میلیون سهم این شرکت معادل ۱۰ درصد از سهام آن برای نخستین بار به روش ثبت سفارش روی تابلو معاملات بازار دوم می‌رود تا بدین ترتیب هفتمین عرضه اولیه فرابورس از ابتدای سال جاری در کمتر از ۶ ماه رقم بخورد.

در عرضه اولیه سهام شرکت جنرال مکانیک حداکثر سهام قابل خرید برای هر شخص حقیقی یا حقوقی ۳۰۰ سهم در دامنه قیمتی ثبت سفارش ۷۸۵۰ تا ۷۹۰۰ ریال تعیین شده است. همچنین کارگزاری بورس بهگزین متعهد خرید این شرکت است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

پربازدیدترین

آخرین‌های فرابورس