پژوهش

پایگاه خبری بازارسرمایه، مدتیست روزهای شنبه هر هفته به معرفی پایان‌نامه‌های مرتبط با بازارسرمایه و انعکاس آخرین یافته‌های دانشگاهی در این حوزه می‌بپردازد. براین اساس، طی روز جاری به معرفی پایان‌نامه «مهدی باغ میرانی» با عنوان «تضاد و منافع در فرآیند خصوصی» می‌پردازیم؛ این تحقیق در شهریور ۹۸ به داوری حسین عبده تبریزی در مقطع دکتری دانشگاه صنعتی شریف دفاع شده است.

به گزارش (سنا) در چکیده این پایان نامه آمده است: هدف از این پژوهش، شناسایی تضاد در منافع، اهداف و ساختارهایی است که در فرآیند خصوصی‌سازی دخیل هستند. هدف از خصوصی‌سازی کاهش بار مدیریتی دولت، افزایش بهره‌وری بنگاه تحت مدیریت حفظ سطح اشتغال و حتی بهبود آن و در نهایت درآمدزایی دولت از وجوه حاصل از بخش خصوصی واگذاری است؛ ما نشان می‌دهیم که ممکن است، بین بعضی از این اهداف تضادهایی وجود داشته باشد، تعدیل نیرو توسط مدیریت جدید باشد.

 همچنین، به عنوان مثال ممکن است لازمه‌ افزایش بهره‌وری دولت اهداف متضادی از خصوص سازی دارد؛ بیش از آن که متوجه دقت در اصلاح ساختار و واگذاری به مشتریان واجد شرایط اهلیت تخصصی باشد، متمرکز بر درآمد حاصل از واگذاری است. از سویی دیگر، مدیران بنگاه‌های مشمول خصوصی‌سازی نیز در برابر واگذاری مقاومت خواهند کرد، زیرا جایگاه شغلی و آینده خود را در خطر خواهند دید.

همچنین، سازمان خصوصی‌سازی یک نهاد زیر مجموعه‌ وزارت اقتصاد است و فاقد قدرت و استقلال کافی در جهت پیشبرد اهداف خصوصی‌سازی است و ناگزیر است تا در جهت منافع دولت حرکت کند. دستگاه نظارتی نیز فاقد استقلال کافی و چابکی لازم برای نظارت بر فرایند واگذاری است و از سوی دیگر رویکردی انفعالی به مقوله نظارت دارد. این موضوع از دو جنبه تضاد منافع و اشکالات در راهبری شرکتی سازمان قابل بررسی است که در این پژوهش به ابعاد مختلف آن پرداخته می‌شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =

پربازدیدترین

آخرین‌های فرهنگ سرمایه گذاری