خبر

پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، به بررسی مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در هفته‌ای که گذشت پرداخته است.

بازار سرمایه کم هزینه ترین راه تامین مالی/ نقش پر رنگ بورس در توسعه اقتصادی

یاسر فلاح، مدیرعامل شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس در سفر به استان گیلان با رضا مسرور، مدیرعامل منطقه آزاد تجاری – صنعتی کاسپین دیدار و گفتگو کرد و دو طرف به تقویت همکاری های فرهنگی، آموزشی و عملیاتی در حوزه بازار سرمایه تاکید کردند. مدیر عامل شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس با بیان اینکه برای تامین مالی پروژه های توسعه محور از طریق بازار سرمایه مسیرهای متنوعی در دسترس است،  ادامه داد:  با وجود شرایط مطلوب، بسیاری از نهاد ها و بخش های واقعی اقتصاد شناخت صحیحی از بازار سرمایه ندارند و ما همچنان به فرهنگ سازی و بسط مفاهیم بورسی نیاز داریم. افزایش سواد مالی، توسعه فرهنگ سهامداری و آشنایی مردم و مدیران اقتصادی با فرایندهای سرمایه گذاری ضرورت امروز اقتصاد است.

مشاهده کل خبر

اطلاعیه تکمیلی فرابورس درباره نحوه بازگشایی نمادهای معاملاتی بازار پایه

اطلاعیه تکمیلی فرابورس در خصوص نحوۀ بازگشایی نمادهای معاملاتی بازار پایه پس از ارائه اطلاعات با اهمیت یا اقدامات شرکتی ناشران منتشر شد. بر اساس این اطلاعیه، در صورت افشای اطلاعات بااهمیت موضوع ماده ۱۳ دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات شرکت های ثبت شده نزد سازمان که در گروه الف قرار داشته باشد یا با وجود اقدامات شرکتی که منجر به برگزاری حراج ناپیوسته بدون محدودیت دامنه نوسان شود، مبنای محاسبه دامنه نوسان قیمتی نماد معاملاتی، قیمت کشف شده از طریق حراج ناپیوسته است.

مشاهده کل خبر

بازار سرمایه گذرگاه رونق تولید / بورس کالا رکن شفافیت اقتصادی

فردین آقابزرگی با اشاره به نگاه مثبت دولت به بازار سرمایه گفت: تحقق رونق اقتصادی و تولید با تجهیز و تامین منابع مالی مورد نیاز بخش مولد اقتصاد حاصل می‌شود و محل تامین مالی بلند مدت بنگاه‌ها بازار سرمایه است. این کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: در ایران اغلب مجاری تامین مالی در فضای اقتصادی بازار پول و شبکه بانکی است و این موضوع با رسالت آن تضاد دارد و به انباشتگی مطالبات و افزایش دارایی‌های بلند مدت و غیر نقد شونده منجر می شود.

مشاهده کل خبر

حذف ارز دولتی، واقعیات و احتمالات

به گفته امیرخان تجریشی، می‌توان گفت کاهش قیمت‌های جهانی به طور متوسط حدود ۵ درصد و درمجموع زیر ۱۰ درصد بوده است، در حالیکه متوسط نرخ تسعیر ارز شرکت‌های کالا محور حدود ۱۵ درصد بوده است؛ به این ترتیب آنها توانسته‌اند با نرخ بالاتری کالاهای خود را بفروشند. در مجموع، برآیند جریان حذف ارز دولتی برای آنها مثبت بوده است، به طوریکه می‌توانند شرکت‌های خوبی برای سرمایه‌گذاری باشند، به خصوص شرکت‌هایی که با وجود تحریم‌ها، امکان صادرات دارند. مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت و معدن با بررسی استقبال سهامداران از بازار به دنبال احتمال حذف دلار دولتی گفت: موضوعی که سبب استقبال بیشتر سهامداران شد، نزدیک شدن نرخ نیما به نرخ بازار آزاد بود؛ هرچند این نکته سبب شد تا بهای تمام شده محصولات شرکت‌های کالا محور افزایش پیدا کند، اما قیمت فروش هم افزایش پیدا کرد که در مجموع برآیند این دو به نفع فروش بود؛ در این روند، بسیاری از صنایع از جمله صنایع معدنی، فلزی و پتروشیمی منتفع شدند.

مشاهده کل خبر

شاخص برای رشد بیشتر، عطش نقدینگی دارد

یک تحلیلگر بازار سرمایه ، ادامه رشد شاخص را نیازمند ورود نقدینگی بیشتر به بورس دانست و حرکت برخی صنایع را منوط به ورود پول مناسب ارزیابی کرد. حمید مرتضی کوشکی، مدیر تحلیل گروه مالی اقتصاد بیدار با اشاره به تجربه ثبات نسبی شاخص بورس طی روزهای اخیر در تحلیل روند پیش روی بازار سرمایه طی روزها و هفته های آتی گفت: در شرایط فعلی اندازه شاخص  می تواند بر اساس طبیعت بازار ۵ تا ۷ درصد بالاتر یا پایین تر برود، اما این به معنای خروج از نقطه تعادل شاخص نیست.

مشاهده کل خبر

سرمایه ها در حال ورود به بازار سرمایه است

همایون دارابی با بیان اینکه از چند ماه گذشته شاهد انتقال نقدینگی از دیگر بازارها به سمت بازار سرمایه هستیم، اظهار داشت: روز ۱۷ شهریور حجم قابل توجهی نقدینگی معادل ۱۰۹ میلیارد تومان وارد بازار سرمایه شد و در روز ١٦شهریور ماه هم رقمی معادل ١٧٥ میلیارد تومان نقدینگی به بازار سرمایه ورود پیدا کرد. این کارشناس بازار سرمایه به تاثیر تحولات رخ داده در بازار جهانی و نقش آن در رشد بازار سرمایه اشاره و اضافه کرد: بنابرتغییرات ایجاد شده در قیمت نفت و تقویت نرخ روی، سرب و مس شاهد انتشار گزارش‌های مثبت منتشر شده از سوی شرکت‌ها خواهیم بود که اواخر مهر ماه منتشر می شوند به همین دلیل اکنون شاخص بورس با اتکا به این نمادها در حال رشد است.

مشاهده کل خبر

بازار سرمایه بازوی تامین مالی پروژه‌های مسکن است

مدیرعامل شرکت تامین سرمایه بانک مسکن با تاکید بر اینکه بازار سرمایه می‌تواند تامین مالی پروژه عظیم برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن را تسهیل کند گفت: بورس بازوی تامین مالی پروژه‌های مسکن است. سیدمحسن فاضلیان، مدیرعامل شرکت تامین سرمایه بانک مسکن  با اشاره به نقش تامین سرمایه برای اجرای برنامه اقدام ملی مسکن اظهار داشت: برای اجرای این برنامه ملی با زیرساختی حدود ۶۰ میلیون متر مربعی مواجه هستیم که باید روش‌های تامین مالی در آن به کار گرفته شود.

مشاهده کل خبر

تحلیل شرایط بازار سرمایه و چشم انداز آتی آن

یک تحلیلگر بازارهای مالی، از توانمندی تولید و فروش محصولات شرکت ها به عنوان عواملی یاد کرد که زمینه افزایش قیمت نهایی سهام در آینده را فراهم خواهد کرد. موسی احمدی کارشناس بازار سرمایه گفت: در بازار سرمایه کشور تا سه ماهه ابتدایی سال جاری، دلیل عمده رشد قیمت سهام و شاخص بورس به نرخ برابری ارز مربوط می شد اما با مدیریت نوسانات نرخ ارز و رکود بازارهای موازی از جمله مسکن از یکسو و روند رو به رشد نقدینگی در کشور و ادامه روند صعودی نرخ تورم از سوی دیگر،  شاهد تغییراتی در شرایط بازار در ماه های جاری بوده ایم که به عنوان محرک های ادامه روند رو به رشد قیمت سهام شاخص بورس مطرح شده اند.

مشاهده کل خبر

نقدینگی جدید در حال ورود به بورس

مهدی رباطی در رابطه با میزان نقدینگی بازار سهام طی شش ماه آینده گفت: آنطور که ما شاهد هستیم نقدینگی بسیار جدی در حال ورود به بورس است. حتی بخشی از سرمایه‌های پارک شده و پول‌هایی که در سپرده‌های بانکی بودند آزاد می‌شوند و به بازار سرمایه می‌آیند. پیش‌بینی می‌کنم روند نقدینگی رشد داشته باشد. سابقا هم اشاره داشتم که شاخص تا اواخر سال ۱۳۹۹ و اوایل ۱۴۰۰ رشد خوبی داشته باشد. احتمال زیاد جهت‌گیری کلی بازار به سمت بازاری خواهد بود که تولید داخل هستند و  افزایش سرمایه از طریق تجدید ارزیابی دارند. این سهام‌ها سهم‌هایی هستند که خیلی از نوسان نرخ ارز و تحریم‌ها متاثر نمی شوند.

مشاهده کل خبر

بورس، بهترین شکل اقتصاد مردمی/ حل مشکل نقدینگی تولید با ابزارهای بورس کالا و انرژی

همایون دارابی  به تحقق اهداف رونق تولید از مسیر بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: بازار سرمایه به عنوان یکی از دو قلب پمپاژ نقدینگی در اقتصاد کشور نقشی مهم در تحقق برنامه های اقتصادی کشور ایفا می کند. اگر نگاهی به نقشه راه اقتصاد کشور در خلال دو دهه اخیر بیندازیم در می یابیم که مقام معظم رهبری در دو برنامه کلی تبیین اصل ۴۴ و اقتصاد مقاومتی مسیری را برای اقتصاد کشور ترسیم کردند که مولفه های اصلی آن ایجاد اقتصاد مردمی، مقاوم و متکی به فن آوری و دانش بنیان باشد؛ در راستای تحقق این برنامه، نقشه راه سال جاری به عنوان رونق تولید ملی نامیده شده که خود نشان دهنده ادامه مسیر تبیین شده در دو برنامه کلی یاد شده است.

مشاهده کل خبر

تداوم رشد بورس در سایه رکود بازارهای موازی

مدیر عامل کارگزاری بانک مسکن روند بازار سرمایه را با تکیه بر ورود روزافزون نقدینگی و پیش بینی گزارش های خوب صنایع، رو به رشد ارزیابی کرد و عبور شاخص از ۳۰۰ هزار واحد را اتفاقی بدیهی برای این روزها دانست. محمد مهدی بحرالعلوم با تشریح متغیرهای فعلی تاثیرگذار بر روند بازار سرمایه در خصوص تاثیر تسویه اعتباری کارگزاری ها بر این روند گفت: هرچند که مساله تسویه اعتباری کارگزاری ها در گذشته پررنگ و اثرگذار بود، اما در شرایط کنونی به یُمن افزایش حجم نقدینگی در بازار این مساله بسیار کمرنگ شده است.

مشاهده کل خبر

محرک های اصلی بازار سهام

مدیرعامل تامین سرمایه نوین با طرح این سوال که آیا روند صعودی ماه های اخیر قیمت سهام طی هفته های آینده ادامه خواهد داشت یا متوقف خواهد شد، اظهار داشت: اگر چه تورش های رفتاری منجر به انحراف قیمت دارایی های مالی از ارزش های ذاتی آن می شود اما دلایلی را در جهت امیدواری به بازار سهام طی هفته های آینده می توان ارایه کرد. ولی نادی قمی اظهار داشت: با توجه به مجموع محدودیت های تحمیل شده به کشور علی‌الخصوص کاهش فروش نفت، رشد اقتصادی کشور در سال ۱۳۹۸ منفی پیش‌بینی می شود. در چنین شرایطی قاعدتا بازار سهام به عنوان یکی از اجزای اقتصاد کلان، تحت تاثیر شرایط کلی اقتصاد قرار خواهد گرفت. البته با نگاهی به محرک های اصلی بازار سهام می توانیم چشم اندازی تا حدودی متناقض از آن داشته باشیم.

مشاهده کل خبر

هنگام خرید سهم از شایعات دوری کنید

مدیرعامل شرکت کارگزاری تامین سرمایه نوین با اشاره به شرایط مثبت بازار سرمایه در سال جاری گفت: در ماه‌های گذشته به دلیل رونق معاملات این بازار، شاهد ورود اقشار مختلف جامعه به بازار سهام هستیم که این اتفاق آرزوی دیرینه فعالان بازار سرمایه بوده است؛ چرا که در تمام کشورهای توسعه‌یافته این اتفاق افتاده است و بورس واسطه‌ای بوده میان وجوه مردم و بخش تولید. به گفته علیرضا تاجبر، بازار سهام یک فضای تخصصی و حرفه‌ای برای کسب درآمد است و باید برای این تخصص احترام قائل بود و همانگونه که در زمان بیماری اقدام به خوددرمانی نمی‌کنیم و به پزشک مراجعه می‌کنیم، در بازار سهام هم باید از سرمایه‌گذاری مستقیم و خرید و فروش کوتاه مدت خودداری کنیم و توصیه می‌شود سرمایه‌گذاران به ویژه تازه‌واردان به بازار سهام به یک واسط متخصص در این بازار مراجعه کنند.

مشاهده کل خبر

شتابنده های حرکت نقدینگی به سوی بازار سهام

به گفته یک کارشناس بازار سرمایه، امروز تقریبا رشد شاخص و رشد دلار یک سطح از بازدهی را نشان می دهد، یعنی بازار سهام توانسته است سپر تورمی و سپر مناسبی برای رشد نرخ دلار باشد؛ به عبارت دیگر شاخص کل توانسته است بازدهی متناسب با دلار و طلا را ثبت کند که لازمه این سپر بازدهی رشد تقریبا برابری کلیه صنایع بوده است. همایون دارابی در پاسخ به سوالی درباره میانگین نرخ بازده اوراق تامین مالی در ماه های اخیر و عوامل موثر بر آن نیز اظهار داشت: طبیعی بود با مهار نرخ سپرده بانکی، نرخ تسهیلات هم کاهش پیدا کرده است. از سویی رکود نسبی هم هست و کمتر شرکتی طرح های توسعه ای را در دستور کار قرار می دهد. به همین دلایل تمایل کمتری به استفاده از اوراق به عنوان یک ابزار نسبتا گران که انتشار آن کندتر از گرفتن تسهیلات بانکی است وجود دارد.

مشاهده کل خبر

آخرین اخبار سهام عدالت

مدیرکل دفتر تعاونی‌های خدماتی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی با بیان این که برای آزادسازی سهام عدالت نیاز به قانون است،‌ گفت: ۴۹ میلیون نفر سهامدار عدالت منتظر مصوبه مجلس هستند. علیرضا ناطقی ، در مورد آخرین وضعیت شرکت‌های تعاونی سهام عدالت گفت: به موجب قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران بر اساس  ماده ۳۵ مشمولان بندهای « الف» و «ب» ماده(۳۴) این قانون در قالب شرکتهای تعاونی شهرستانی ساماندهی‌شده و از ترکیب آنها شرکتهای سرمایه‌گذاری استانی به صورت شرکتهای‌ سهامی ‌تشکیل و بر اساس قانون ‌تجارت فعالیت می‌کنند. دولت موظف ‌است جهت پذیرفته شدن شرکتهای مذکور در بورس اوراق بهادار کمک‌های لازم را انجام دهد.

مشاهده کل خبر

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه