آرامکو

قیمت نفت در معاملات امروز در نخستین ساعات کاری، با افزایش ۱۰ درصدی همراه شد در حالی که خسارات ناشی از حمله پهبادی به تاسیسات آرامکو در عربستان به تولیدات روزانه ۵.۷ میلیون بشکه ای این کشور صدمه وارد کرده است.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، کاهش میزان تولیدات نفتی در عربستان در پی خسارت وارده به تاسیسات بزرگترین تولیدکننده نفتی در جهان، موجب شد قیمت این کالا در بازارهای جهانی امروز با میانگین رشد ۱۱.۵ درصد همراه شدند.

به این ترتیب، قیمت نفت برنت دریای شمال با رشد ۱۲.۷ درصدی به هر بشکه ۶۷ دلار و ۷۷ سنت رسید و قیمت نفت خام آمریکا با رشد ۱۱ درصدی به هر بشکه ۶۰ دلار و ۸۴ سنت رسید .(تا لحظه تنظیم گزارش)

حملات پهبادی به تاسیسات نفتی آرامکو، که نزدیک به شهر بقیق در نزدیکی دمام، اتفاق افتاد، آتش های ناشی از خسارات وارده به تاسیسات را شعله ور کرد در حالی که دولت عربستان با انتشار خبری، اوضاع را تحت کنترل اعلام کرد .

طبق پیش بینی کارشناسان، خسارات وارده به این تاسیسات میزان تولیدات عربستان را تا ۵۰ درصد کاهش می دهد و به این ترتیب میزان تولیدات نفت جهانی نیز کاهش ۵ درصدی را در ماه آگوست به ثبت می رساند .

این در حالی است که، دونالد ترامپ با توئیتی در این خصوص اعلام داشت: حمله به آرامکوی عربستان، تاثیر بسزایی در بازارهای نفت خواهد داشت. برای حل این بحران دستور استفاده از ذخایر استراتژیک نفتی آمریکا را صادر کرده ام تا بازار نفت به نحوی مقتضی کنترل شود. به تمامی آژانس های نفتی اعلام کرده ام که روند صدور مجوزهای لازم برای خطوط انتقال نفت، که در تگزاس و دیگر ایالات در حال طی کردن مراحل اداری هستند را شتاب بخشند.

وی در توئیتی دیگر اعلام داشت: به دلایلی باور داریم که مسببان این حادثه را شناسایی کرده ایم. اقدامات بعدی به راستی آزمایی بستگی دارد، اما منتظر می‌مانیم تا عربستان سعودی مظنونان این حادثه را شناسایی کند.

این در حالی است که یک منبع مطلع در عربستان اعلام داشته است که تولید مجدد نفت عربستان به طور کامل و از سرگیری کامل تولید نفت توسط این کشور احتمالا هفته‌ها طول بکشد .

خسارت‌هایی که در اثر حمله پهبادی به این تاسیسات و زیرساخت‌های آن وارد شده است "بسیار گسترده" هستند و امکان جبران آن یک در طول یک شب ممکن نیست.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 3 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بين‌الملل