اخبار

پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، به بررسی مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در هفته‌ای که گذشت پرداخته است.

بازار سرمایه راه تامین مالی بخش معدن

به گفته علی رحمانی، ظرفیت‌های خوبی در سایر منابع مالی از جمله بازار سرمایه و صندوق‌های توسعه‌ای وجود دارد که ضرورت دارد در فرآهم آمدن مقدمات همکاری طرفین سرعت بیشتری به خرج دهیم. وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به مشکلات به وجود آمده از محل افزایش حجم نقدینگی برای اقتصاد کشور، گفت: یکی از معضلات اقتصاد افزایش حجم نقدینگی است، تقریبا بالای ۲۰۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی در کشور وجود دارد که در همین راستا یکی از بهترین روش‌های کنترلی آثار مخرب آن هدایت این منابع سرگردان به حوزه تولید است.

مشاهده کل خبر

لایحه ساماندهی سهام عدالت در مجلس/ اختیارات مشمولان سهام عدالت در بورس

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه لایحه ساماندهی سهام عدالت در مجلس زیر چاپ است، گفت: این لایحه اختیار را به دارندگان سهام عدالت می‌دهد که یا در قالب ETF و یا در قالب سهام هر یک از شرکت‌های سرمایه‌پذیر، فعالیت کنند. دکتر شاپور محمدی درباره آخرین وضعیت ورود سهام عدالت به بازار سرمایه و بررسی لایحه دولت در این باره در مجلس گفت: لایحه ساماندهی سهام عدالت در مجلس زیر چاپ است و سازمان خصوصی‌سازی و سازمان بورس نظرات خود را درباره این لایحه پیشنهادی ارایه کرده‌اند.

مشاهده کل خبر

اطلاعات کدال بهترین شاخص سنجش عملکرد واقعی اقتصاد /کشور آماده خیزش اقتصادی

روز بیست و پنجم شهریور ماه، دکتر شاپور محمدی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار و علی آقامحمدی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با مدیران ارشد شفاف ترین شرکت های حاضر در بورس و فرابورس دیدار و گفتگو کردند. دکتر شاپور محمدی، در این دیدار که هدف از آن هم اندیشی با مدیران ارشد شرکت های شفاف بورس و فرابورس بود، گفت: توسعه بازار سرمایه و بهبود فرآیند های داد و ستد سهام همه ناشران بورسی همواره مورد حمایت نهاد ناظر است و بورس امروز نقش مهمی در اقتصاد ملی ایفا می کند.

مشاهده کل خبر

راه‌اندازی بورس بین‌الملل در مناطق آزاد تا دهه فجر

مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تاکید کرد: توسعه فعالیت‌های مرتبط با فناوری ارتباطات و اطلاعات در مناطق آزاد راه را برای جلب و جذب سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی هموار می‌کند. مرتضی بانک در «نهمین نشست کمیسیون فنی ـ تخصصی فناوری اطلاعات و ارتباطات» با اشاره به اهمیت نقش فناوری اطلاعات و تبادل و بررسی برنامه و ارتقاء برنامه های حوزه IT در مناطق آزاد کشور گفت: مهم ترین عامل توسعه اقتصادی مناطق آزاد سیستم مبادلات بانکی و جذب سرمایه است. پس این سه محور تکمیل کننده یکدیگرند و اگر در مناطق آزاد کشور پیشبرد فعالیت این سه محور به جد دنبال شود آثار مطلوبی را بر جای خواهد گذاشت.

مشاهده کل خبر

آخرین وضعیت افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی شرکت ها و برخی برنامه های مدیریت بازار اولیه سازمان

مدیر نظارت بر بازار اولیه سازمان بورس و اوراق بهادار برنامه های واحد متبوع خود را برای بهبود فرآیند اجرای انواع افزایش سرمایه و انتشار اوراق جدید در بازار سرمایه تشریح کرد. علی بیک زاده درباره روند افزایش سرمایه ها از ابتدای سال تاکنون گفت: معمولا افزایش سرمایه در ماه های اول سال یک روند متعادل برخوردار است و آمار آن هر سه ماه یک بار روی سایت سازمان منعکس می شود. البته امسال تفاوت هایی نیز با سال گذشته داشته ایم و مهمترین آن عدم تمدید بحث معافیت افزایش سرمایه از محل سود انباشته تا به امروز است.

مشاهده کل خبر

بازار سرمایه روند مثبتی را طی می کند

به گفته عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، کشور در بسیاری از پایه های اقتصادی به جایگاهی رسیده که می تواند محدودیت ها و تحریم ها را دفع کند و امروز شاهدیم که شرکت های اقتصادی حاضر در بورس و فرابورس تهدید ها را به فرصت تبدیل کرده اند. علی آقا محمدی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: شرکت های بورسی و فرابورسی در شرایط مطلوبی قرار دارند و عملکرد آنها نشان می دهد تولید داخلی رشد داشته و آمار ها روند افزایشی حجم صادرات را نشان می دهد. 

مشاهده کل خبر

جابجایی  ۱۲۸ میلیون سهم در بازار پایه

مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری بورس، معاملات روز نخست بعد از اجرای دستورالعمل جدید در بازار پایه را نرمال توصیف کرد و از انجام بیش از ۹۵۰۰ معامله در این بازار خبر داد. روح الله دهقان گفت: امروز با توجه به عملیاتی سازی دستورالعمل جدید و اجرایی شدن آن در بازار پایه، عملیات بازگشایی این بازار پس از اقدامات فشرده صورت گرفته در ۱۰ روز گذشته با ۹۵۰۹ معامله همراه بود.

مشاهده کل خبر

انتشار اوراق سلف موازی استاندارد پنج هزار میلیارد ریالی

مدیرعامل شرکت تامین سرمایه بانک ملت از انتشار اوراق سلف موازی استاندارد میعانات گازی توسط شرکت توسعه نفت و گاز صبای کنگان به ارزش ۵.۰۰۰ میلیارد ریال و با هدف تامین مالی طرح‌های توسعه‌ای شرکت مزبور در روز چهارشنبه ۲۷ شهریور  ۱۳۹۸ خبر داد. سید روح‌اله حسینی مقدم، مدیرعامل شرکت تامین سرمایه بانک ملت با اعلام این خبر گفت: افزایش حجم تامین مالی از بازار سرمایه موجب افزایش راه‌های جذب سرمایه در نظام مالی کشور شده و در حال حاضر  صنایع و شرکت‌های بزرگ آشنایی بیشتری با ابزارها و ظرفیت‌های بازار سرمایه دارند.

مشاهده کل خبر

حمایت دولت از کوچ‌ سرمایه‌ها به بازار سرمایه

علیرضا تاجبر به حمایت دولت از بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: این حمایت نشان می‌دهد دولت بازار سرمایه را به عنوان بهترین مکان پول‌های راکد مردم شناسایی کرده و امیدواریم حمایت دولت از بورس، ادامه‌دار باشد. به گفته عضو هیات مدیره کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار، بازار سرمایه اخیرا شرایط مناسبی را از نظر حجم معاملات و صعود شاخص بورس پشت سر گذاشته است.

مشاهده کل خبر

نقدینگی؛ سوخت اصلی رشد بازار سرمایه

مدیرعامل کارگزاری آینده‌نگر خوارزمی در بررسی متغیرهای مهم بر روند بازار گفت: در این راستا مهمترین متغیر، ورود جریان نقدینگی به بازار است و این موضوع به دلیل وجود خوش‌بینی نسبی در مسایل سیاسی، ایجاد شده است؛ البته موضوع بازارهای رقیب بورس هم در به وجود آمدن این شرایط موثر بوده است. به طوریکه اکنون بازدهی قابل توجهی در این بازارها وجود ندارد. حسن قاسمی، عملکرد شرکت‌ها را در رشد بازار موثر دانست و گفت: حداقل در ۵ ماه گذشته به خصوص در مورد شرکت‌های گروه پالایشی، پتروشیمی، معدنی و فلزی با عملکرد خوبی مواجه بودیم؛ این موضوع سبب شد تا این بخش از بازار هم که نسبت به بخش های دیگر با رشد کمتری مواجه بوده نیز رشد کند.

مشاهده کل خبر

بورس آماده حرکت جدید

عضو هیات مدیره کانون کارگزاران درباره فاکتورهای فعلی اثرگذار بر روند بازار گفت: در حال حاضر ضمن این که شاهد ورود نقدینگی به بازار سرمایه هستیم، عوامل مثبت و موثر دیگری نیز در این برهه از زمان به یاری رشد بورس آمده است. علیرضا تاج بر ضمن بیان مطلب فوق و با اشاره به عملکرد خوب شرکت ها در ۶ ماه گذشته گفت: اکنون زمان انتشار گزارش های ۶ ماهه صنایع است و اغلب  فعالیت آنها معطوف به فروش صادراتی فلزات اساسی، نفت و پتروشیمی است. این صنایع به دلیل افزایش نرخ ارز و فروش معقول خود بی شک گزارش های خوبی را راهی بازار خواهند کرد و تمرکز سرمایه در بازار به سمت آنها معطوف می شود.

مشاهده کل خبر

نشانه ای دال بر خروج نقدینگی از بازار سرمایه وجود ندارد

یک کارشناس بازار سرمایه در خصوص ادامه روند مثبت بازارسرمایه گفت: در حال حاضر خروج نقدینگی در بازار وجود ندارد و تا زمانی که شاهد خروج نقدینگی نباشیم، نمی‌توان کاهش شاخص را پیش‌بینی کنیم؛ البته با توجه به سناریوهای موجود، ممکن است در نقطه‌ای از بازار شاهد روند کوتاه کاهشی باشیم که این موضوع در فضای فعلی می‌تواند به دلیل شناسایی سودی باشد که توسط سرمایه‌گذاران انجام می‌شود. افضلیان افزود: عموم سرمایه‌گذارانی که از حدود شش ماه پیش در بازارسرمایه فعالیت می‌کنند، در حال حاضر سود بالایی کسب کرده‌اند و شاید اصلاحات مقطعی احتمالی، فضای بازار را در جهت شناسایی سود به سمت التهاب ببرد؛ بنابراین در این خصوص عامل بیرونی وجود ندارد که ریزش‌هایی را رقم بزند، بلکه امکان اصلاحات موقتی به دلیل شناسایی سود توسط سرمایه‌گذاران وجود دارد.

مشاهده کل خبر

بازار سرمایه در شش ماه دوم مثبت اما نیازمند وسواس بیشتری است

مدیرعامل شرکت «توسعه گوهران امید» ضمن بررسی روند فعلی بازار بیان کرد: بازار سرمایه در نیمه ابتدایی سال جاری عملکرد درخشانی از خود به نمایش گذاشت؛ به طوریکه شاخص کل به عنوان دماسنج بازار سرمایه با ثبت بازدهی بیش از ۷۰ درصدی طی مدت مذکور، بیشترین بازدهی را بین بازارهای موازی از آن خود کرد. سیاوش وکیلی اظهار داشت: با وجود پیش‌بینی‌های مبنی بر تداوم افق مثبت بورس در شش ماهه دوم، اما رشد همه‌گیر و خارج از ضابطه برخی نمادها، رو به اتمام بوده و برای سرمایه‌گذاری و انتخاب سهام در ماه‌های آتی باید وسواس بیشتری را نسبت به سودآوری و شرایط بنیادی سهام به خرج داد.

مشاهده کل خبر

عوامل بنیادین و جریان نقدینگی، دو عامل اثرگذار بر بورس

به گفته معاون اجرایی تامین سرمایه سپهر، بازده شاخص کل عمدتا ناشی از عوامل بنیادین است؛ هر چند ورود نقدینگی و سرمایه گذاران جدید و فشار تقاضا در این شاخص نیز اثرگذار بوده، اما از آنجا که شرکت ­های بزرگ کمتر از این عامل اثر گرفته اند، لذا این اثر تعدیل شده است. سید خسروشاهی در بررسی شرایط کنونی اقتصادی و تحریمی، بیان کرد: امروز کشور در عرصه سیاست سخت ترین شرایط تحریمی را تجربه می کند و شرکت ها با توجه به شرایط موجود در حال فعالیت هستند، براین اساس، تحریم اثری بیشتر از آنچه امروز دارد، نخواهد داشت. شرکت هایی که در مدت اخیر صادرات خود را ادامه داده اند، بیش از این دچار مشکل نخواهند شد.

مشاهده کل خبر

تاثیر مسایل سیاسی منطقه بر معاملات بازار سرمایه

یک کارشناس با اشاره به مسایل سیاسی اخیر در منطقه، گفت: این موضوع موجب افزایش قیمت جهانی نفت و در پی آن اقبال سهامداران به شرکت‌هایی که از این اتفاق تاثیر مثبت می‌پذیرند، از جمله پالایشگاه ها شده است. رضا رحمتی با اشاره به شرایط رو به رشد و صعودی شاخص بورس و قیمت سهام شرکت‌ها گفت: ورود نقدینگی جدید به بازار سرمایه  در پی رکود حاکم بر سایر بازارها این اتفاق رقم خورده است.

مشاهده کل خبر

افزایش نرخ بازده حقیقی در اوراق تامین مالی

بررسی شرکت‌های حاضر در بورس تهران در پایان مردادماه ۱۳۹۸ نشان می‌دهد ترکیب شرکت‌ها از نظر اندازه به شکلی است که شرکت‌های بزرگ بالاتر از یک میلیارد دلار، از نظر تعداد سهمی حدود ۷ درصد و از نظر ارزش سهمی حدود ۵۷ درصد از کل بازار را در اختیار دارند. در مقابل شرکت‌های کوچکتر از ۵۰ میلیون دلار، سهم ۴۳ درصدی از تعداد و سهم ۵ درصدی از ارزش را در اختیار دارند.

مشاهده کل خبر

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه