ارز

کارشناس پولی و بانکی تقویت همکاری‌های بانکی خارجی با استفاده از پیام‌رسان‌های داخلی را اقدامی موثر برای دور زدن تحریم‌ها دانست و گفت که سوئفیت ایرانی- روسی مسیری مطمئن برای انجام تبادل پیام های بانکی در شرایط تحریم ها است.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و به نقل از پایگاه اطلاع‌ رسانی دولت، کامران ندری به اهمیت راه‌اندازی سوئیفت ایرانی - روسی در شرایط تحریم اشاره کرد و ادامه داد که سامانه سپام مسیری مطمئن برای ارسال پیام بانکی بین ایران و روسیه است.

این کارشناس بانکی توضیح داد که  وقتی به دلیل تحریم‌ها از سوئیفت استفاده نمی‌کنیم برای ارسال پیام بانکی باید سامانه‌ای جایگزین شود و سامانه سپام در این راستا جایگزین مناسبی برای حفظ روابط اقتصادی کشورمان در شرایط تحریم است.

ندری با بیان اینکه اکنون به دلیل تحریم‌های بانکی، عمده روابط بانکی ایران از طریق صرافی‌ها صورت می‌گیرد، افزود: ارسال پیام‌های بانکی از مسیر مطمئن یکی از چالش‌های فعلی کشورمان است که استفاده از ظرفیت سپام می‌تواند در کاهش مشکلات در این خصوص موثر باشد.

وی، تحریم ها را عاملی برای افزایش هزینه تعاملات عنوان کرد و گفت  که یکی از دلایل افزایش هزینه‌های تولید و مصرف در کشور این مساله است و در چنین شرایطی تسهیل روابط بانکی از طریق سامانه های بومی می‌تواند در این زمینه موثر واقع شود.

این کارشناس پولی و بانکی به اهمیت پیمان‌های پولی دو جانبه و مسیری که کشورمان در این خصوص طی می‌کند، اشاره کرد و یادآورشد که  پیمان پولی دو جانبه یکی از رایج‌ترین روش‌های تجربه‌ شده در دنیا برای بی‌اثر کردن تحریم‌هاست و لازمه موفقیت آن ثبات پول ملی و حمایت از تجار در شرایط نوسان ارزی است تا آنها برای حرکت در این مسیر ترغیب شوند.

وی همچنین برقراری روابط تجاری و اقتصادی با استفاده از پول ملی را از دیگر اقدامات دولت در شرایط تحریم ها عنوان کرد و گفت: امروز در سطح جهان یک مبارزه جدی با دلار در حال شکل‌گیری است و با ادامه این روند، سلطه آمریکا بر بازارهای پولی و مالی جهانی و سیستم‌های بانکی تضعیف شده و از بین خواهد رفت.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =

پربازدیدترین

آخرین‌های روی خط رسانه‌ها